AGF ansætter Jesper Sørensen

Jesper Sørensen skal være ny assistenttræner i AGF.



Få uger før sæsonstarten i Superligaen styrker AGF sin sportslige stab. 

AGF har således ansat den tidligere Silkeborg-træner Jesper Sørensen som ny assistenttræner i klubben. Det oplyser klubben i en pressemeddelse.

– Da Flemming Povlsen stoppede sagde vi, at vi skulle have en fuldgod erstatning, og det har vi nu fundet med Jesper. Vi får en træner, der er fagligt dygtig, og som kender klubben. Med sin erfaring og viden om spillet kan Jesper sammen med Morten og resten af trænerstaben være med til at løfte os yderligere, siger sportschef Jens Andersson.
 
Cheftræner Morten Wieghorst ser frem til samarbejdet med Jesper Sørensen.
 
– Efter at Flemming stoppede, havde vi brug for at udvide trænerstaben, og heldigvis var det muligt at få fat i en dygtig træner som Jesper. Han er selvfølgelig ikke et lige bytte for Flemming. Han kan nogle andre ting, og vi skal have fordelt rollerne på en lidt anden måde. Men Jesper kommer til med masser af erfaring, og jeg ser meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Morten Wieghorst.
 
Jesper Sørensen har tidligere været assistenttræner i AGF for Peter Sørensen, og nu vender han altså tilbage til klubben.
 
– Jeg har haft nogle gode snakke med Morten, og han har givet udtryk for, at han godt kunne tænke sig at få mig ind i trænerteamet. Det er også enormt spændende at være en del af et projekt, hvor man har nogle ambitioner om at gøre det bedre, end man tidligere har gjort. Selvom jeg har haft en anden rolle, siden jeg var her sidst, så er det stadigvæk et spørgsmål om at være fodboldtræner og bidrage til de processer i dagligdagen, der gerne skulle gøre, at vi har de bedst mulige forudsætninger for at lykkes, når der er kamp. Det glæder jeg mig enormt meget til at være en del af, siger Jesper Sørensen. 
 
AGF spiller sin første Superliga-kamp mod Brøndby i weekenden 17.-19.juli.




Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig