Patrick Mortensen har scoret 18 mål i denne sæson, men det kan man ikke se nogen vegne. Alle steder står han noteret for 17 af slagsen, ét færre end Superliga-topscorer Ronnie Schwartz.
Det 18. mål faldt onsdag i sidste uge i Europa-playoffkampen mod OB, og det opgør tæller ikke med i de officielle statistikker. Så Mortensen må nøjes med en delt andenplads i stedet for en delt førsteplads.
Spørger man ham selv, regner han sig dog på linje med Schwartz.
– Det er lidt mærkeligt, at det her er sådan en enkeltstående kamp, der ikke tæller med i noget. Men det er, som det er. I mit hoved er jeg delt topscorer sammen med Ronnie, og det er nok for mig, sagde han efter OB-kampen, som han afgjorde med sit mål til 2-0.
Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade
Så længe den nuværende Superliga-struktur har eksisteret, har det været sådan, at den sidste Europa-playoffkamp og playoffkampene mellem hold fra Superligaen og NordicBet Ligaen ikke har talt med i de officielle statistikker.
Strukturen og den dertilhørende statistiske linje er besluttet af Divisionsforeningen, som udgøres af klubberne i Danmarks tre bedste rækker. Det er altså klubberne selv, der har valgt, at det skal være, som det er.
Præcis hvorfor man har lagt skæringspunktet, hvor man har, kan turneringschef Peter Ebbesen ikke svare på. Han kan dog uddybe nogle af principperne for strukturen.
– Vores ordinære turnering slutter efter 36 spillerunder, hvor alle 14 placeringer er de slutplaceringer, som holdene ender på. Det her er en ekstraordinær placeringskamp, og den har alle årene ikke talt med. Det har der også tidligere været delte meninger om, siger Ebbesen til tipsbladet.dk.
Læs også:AGF-profil om Europa: Forventer vi har noget at gøre derude
Mens de første 36 runder er reelle Superliga-kampe, der har betydning for placeringer i ligaen, havde opgøret mellem AGF og OB kun betydning for, hvilket hold der fik Danmarks sidste europæiske plads.
– Det er en ekstraordinær kamp, der er lidt uden for nummer. Der er også kun to hold, der har mulighed for at spille den, og der er ikke andre, der kan nå det kampantal, siger Peter Ebbesen.
Han medgiver dog, at enkelte hold spiller færre end 36 kampe, fordi de eksempelvis rykkede direkte ud før nedrykningsplayoff eller røg ud af Europa-playoffspillet tidligt.
Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TRANSFER
