Patrick Mortensen har scoret 18 mål i denne sæson, men det kan man ikke se nogen vegne. Alle steder står han noteret for 17 af slagsen, ét færre end Superliga-topscorer Ronnie Schwartz.
Det 18. mål faldt onsdag i sidste uge i Europa-playoffkampen mod OB, og det opgør tæller ikke med i de officielle statistikker. Så Mortensen må nøjes med en delt andenplads i stedet for en delt førsteplads.
Spørger man ham selv, regner han sig dog på linje med Schwartz.
– Det er lidt mærkeligt, at det her er sådan en enkeltstående kamp, der ikke tæller med i noget. Men det er, som det er. I mit hoved er jeg delt topscorer sammen med Ronnie, og det er nok for mig, sagde han efter OB-kampen, som han afgjorde med sit mål til 2-0.
Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade
Så længe den nuværende Superliga-struktur har eksisteret, har det været sådan, at den sidste Europa-playoffkamp og playoffkampene mellem hold fra Superligaen og NordicBet Ligaen ikke har talt med i de officielle statistikker.
Strukturen og den dertilhørende statistiske linje er besluttet af Divisionsforeningen, som udgøres af klubberne i Danmarks tre bedste rækker. Det er altså klubberne selv, der har valgt, at det skal være, som det er.
Præcis hvorfor man har lagt skæringspunktet, hvor man har, kan turneringschef Peter Ebbesen ikke svare på. Han kan dog uddybe nogle af principperne for strukturen.
– Vores ordinære turnering slutter efter 36 spillerunder, hvor alle 14 placeringer er de slutplaceringer, som holdene ender på. Det her er en ekstraordinær placeringskamp, og den har alle årene ikke talt med. Det har der også tidligere været delte meninger om, siger Ebbesen til tipsbladet.dk.
Læs også:AGF-profil om Europa: Forventer vi har noget at gøre derude
Mens de første 36 runder er reelle Superliga-kampe, der har betydning for placeringer i ligaen, havde opgøret mellem AGF og OB kun betydning for, hvilket hold der fik Danmarks sidste europæiske plads.
– Det er en ekstraordinær kamp, der er lidt uden for nummer. Der er også kun to hold, der har mulighed for at spille den, og der er ikke andre, der kan nå det kampantal, siger Peter Ebbesen.
Han medgiver dog, at enkelte hold spiller færre end 36 kampe, fordi de eksempelvis rykkede direkte ud før nedrykningsplayoff eller røg ud af Europa-playoffspillet tidligt.
Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Australien – Egypten
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
