AGF-boss jubler over bronze: David Nielsen er kong

Direktør Jacob Nielsen er svært tilfreds med sæsonens forløb, der også sikrer en stærk økonomi trods coronakrise. Sportschefen får et stort budget at arbejde med.



Da der var spillet fem runder af denne sæson, lå AGF til nedrykning. Holdet havde bare to point, og der var ikke meget, der tydede på, at det var i gang med den bedste sæson i 23 år.

Men søndag aften fik AGF’erne de første medaljer i mere end to årtier om halsen. Dermed har cheftræner David Nielsen måske gjort det, han kom til klubben for at gøre: trække sværdet ud af stenen. Man kan i hvert fald rolig udråbe ham til bykonge, mener hans chef, direktør Jacob Nielsen. 

– Hvis det er for at være kongen, er der ingen tvivl om, at han har hevet det sværd op, for han er absolut kongen af Aarhus lige nu. Men jeg synes, at det skal have en anden karat. Det skal være en titel, der gør, at det sværd der ikke bare er rokket løs, siger han.

– Der er to parametre i det. Enten er det terminologien om kongerækken, eller også er det i forhold til noget mere ædelt end bronze.

Den endelige vurdering af, om David Nielsen har hevet sværdet ud, lader direktør Nielsen være op til træneren selv. Men kroningen står han gerne for.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM

– David er fantastisk til at tale i bileder, og jeg synes da roligt, vi kan krone ham som konge af Århus lige nu. Men jeg kender også godt forventningerne til det.

Selv om Jacob Nielsen og de andre AGF-folk var skuffede over at tabe til Brøndby, var direktøren svært tilfreds med sæsonens forløb som helhed.

– Der er ingen tvivl om, at det er en fantastisk sæson for AGF. Jeg tror ikke, du kan finde en fodboldklub i verden, som vil kunne slippe af sted med at sige, at det ikke har været en godkendt sæson, hvis man ikke har præsteret bedre i 23 år. Jeg kan ikke mindes, nogen har stået med sådan en selvudslettelse, så det gør vi heller ikke her.

– Men vi er realistiske, og jeg ved, der venter et kæmpe arbejde. Det vil ikke være unaturligt, når det bliver hypet så meget, at nogle mister sulten.

Det er Jacob Nielsens fornmeste opgave at sørge for, at det ikke sker, siger han. Og selv om coronakrisen har gjort indhug i mange fodboldklubbers økonomier, kommer AGF ifølge direktøren til at sætte rekord for omsætning i denne sæson.

Læs også:AGF-profil om nederlag til Brøndby: Det kunne ikke være mere ligegyldigt

Derfor kan sportschef Peter Christiansen også se frem til gode arbejdsvilkår.

– “PC” får et stort budget, men det er jo hans egen skyld. Han har været pissegod til at… Tænk lige tilbage. Der var mytteri her omkring os, da vi solgte Jens Stage for et år siden, men de penge er jo gået ind i det sportslige budget. Det er den aftale, der er, og det synes jeg, “PC” har været fremragende til. Det har jeg meget stor tillid til, at han kan gøre igen.

– Der bliver lagt på, men strategien er ikke, at vi bare lige dobler op eller mister hovedet. Det er heller ikke den fornemmelse, jeg får, når jeg taler med sponsorer og aktionærer. De er med på, at det her er et langt, sejt træk, og synes, vi har bevidst, at det virker. Også i Århus.

– Det gør jo ikke nogen forskel, om “PC” får 5, 10 eller 20 procent mere. Det haler os ikke ind på Midtjylland og Brøndby. Det gør, at vi forhåbentlig kan øge afstanden endnu mere til de nedrykningspladser, som bliver ubarmhjertige næste år. Jeg taler ikke om nedrykning i AGF, og at vi skal undgå det. Jeg siger bare, at der er rigtig meget, som stadig kræver arbejde.

Det arbejde kan begynde senere på ugen. Onsdag spiller AGF Europa-playoff mod OB.

Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det
Læs også:Avis: Belgisk topklub viser interesse for AGF-stjerne
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer


Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Randers FC – OB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

“Har set ham fra OB få karantæne”

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Vender hjem til AaB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp