AGF-boss jubler over bronze: David Nielsen er kong

Direktør Jacob Nielsen er svært tilfreds med sæsonens forløb, der også sikrer en stærk økonomi trods coronakrise. Sportschefen får et stort budget at arbejde med.



Da der var spillet fem runder af denne sæson, lå AGF til nedrykning. Holdet havde bare to point, og der var ikke meget, der tydede på, at det var i gang med den bedste sæson i 23 år.

Men søndag aften fik AGF’erne de første medaljer i mere end to årtier om halsen. Dermed har cheftræner David Nielsen måske gjort det, han kom til klubben for at gøre: trække sværdet ud af stenen. Man kan i hvert fald rolig udråbe ham til bykonge, mener hans chef, direktør Jacob Nielsen. 

– Hvis det er for at være kongen, er der ingen tvivl om, at han har hevet det sværd op, for han er absolut kongen af Aarhus lige nu. Men jeg synes, at det skal have en anden karat. Det skal være en titel, der gør, at det sværd der ikke bare er rokket løs, siger han.

– Der er to parametre i det. Enten er det terminologien om kongerækken, eller også er det i forhold til noget mere ædelt end bronze.

Den endelige vurdering af, om David Nielsen har hevet sværdet ud, lader direktør Nielsen være op til træneren selv. Men kroningen står han gerne for.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM

– David er fantastisk til at tale i bileder, og jeg synes da roligt, vi kan krone ham som konge af Århus lige nu. Men jeg kender også godt forventningerne til det.

Selv om Jacob Nielsen og de andre AGF-folk var skuffede over at tabe til Brøndby, var direktøren svært tilfreds med sæsonens forløb som helhed.

– Der er ingen tvivl om, at det er en fantastisk sæson for AGF. Jeg tror ikke, du kan finde en fodboldklub i verden, som vil kunne slippe af sted med at sige, at det ikke har været en godkendt sæson, hvis man ikke har præsteret bedre i 23 år. Jeg kan ikke mindes, nogen har stået med sådan en selvudslettelse, så det gør vi heller ikke her.

– Men vi er realistiske, og jeg ved, der venter et kæmpe arbejde. Det vil ikke være unaturligt, når det bliver hypet så meget, at nogle mister sulten.

Det er Jacob Nielsens fornmeste opgave at sørge for, at det ikke sker, siger han. Og selv om coronakrisen har gjort indhug i mange fodboldklubbers økonomier, kommer AGF ifølge direktøren til at sætte rekord for omsætning i denne sæson.

Læs også:AGF-profil om nederlag til Brøndby: Det kunne ikke være mere ligegyldigt

Derfor kan sportschef Peter Christiansen også se frem til gode arbejdsvilkår.

– “PC” får et stort budget, men det er jo hans egen skyld. Han har været pissegod til at… Tænk lige tilbage. Der var mytteri her omkring os, da vi solgte Jens Stage for et år siden, men de penge er jo gået ind i det sportslige budget. Det er den aftale, der er, og det synes jeg, “PC” har været fremragende til. Det har jeg meget stor tillid til, at han kan gøre igen.

– Der bliver lagt på, men strategien er ikke, at vi bare lige dobler op eller mister hovedet. Det er heller ikke den fornemmelse, jeg får, når jeg taler med sponsorer og aktionærer. De er med på, at det her er et langt, sejt træk, og synes, vi har bevidst, at det virker. Også i Århus.

– Det gør jo ikke nogen forskel, om “PC” får 5, 10 eller 20 procent mere. Det haler os ikke ind på Midtjylland og Brøndby. Det gør, at vi forhåbentlig kan øge afstanden endnu mere til de nedrykningspladser, som bliver ubarmhjertige næste år. Jeg taler ikke om nedrykning i AGF, og at vi skal undgå det. Jeg siger bare, at der er rigtig meget, som stadig kræver arbejde.

Det arbejde kan begynde senere på ugen. Onsdag spiller AGF Europa-playoff mod OB.

Læs også:AGF-fans festede løs efter bronzen: Vi havde svært ved at håndtere det
Læs også:Avis: Belgisk topklub viser interesse for AGF-stjerne
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer


Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen