AGF-profil om nederlag til Brøndby: Det kunne ikke være mere ligegyldigt

Casper Højer er glad for, at FC København vandt over FC Nordsjælland, for det gjorde AGF’s nederlag til Brøndby IF overflødigt. Efter kampen var han skuffet, men samlet set er han stolt over sit holds sæson.



Da AGF’s kamp mod Brøndby IF var forbi, gik holdet en runde på stadion og lod sig hylde af tilskuerne. Spillerne blev på banen i omkring en halv time, mens publikum klappede og sang ned mod deres helte.

Den slags hører til sjældenhederne efter et nederlag, særligt til Brøndby, og efterfølgende var Casper Højers følelser da også delte. Mellem skuffelse og stolthed.

– Følelsen er fantastisk. Det burde den i hvert fald være. Det kan godt være, den ikke er det lige nu, men vi skal være virkelig stolte. Efter fem-seks kampe snakkede folk om, at vi nok ville rykke ned, efter vi kun havde fået to point, og så ender vi med at gøre det her. Det skal vi være stolte af.

Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer

– Stor kredit til holdet og staben og alle omkring klubben og så sandelig også de fans, der har støttet os. Det betyder meget for os, så vi skal huske at nyde det her, sagde han efter kampen.

Højer glædede sig desuden over, at FC København slog FC Nordsjælland, så AGF ikke selv smed en potentiel sølvmedalje væk ved at tabe til Brøndby. 

– Det er selvfølgelig lidt mærkeligt (at blive hyldet, red.), det er klart. Men vi burde ikke tænke over det lige nu, for det kunne ikke være mere ligegyldigt, men det er desværre sådan, jeg har det lige nu.

Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset

– Men når vi lige kommer ind i omklædningsrummet og får kigget hinanden i øjnene, og David lige får sagt noget, så tror jeg, vi skal være glade og stolte. Og så skal vi lige forstå, hvad vi har klaret med den her klub, for det er kæmpestort. Det er 23 år, siden vi har fået medaljer. Det er rigtig flot.

Måske, ræsonnerede Casper Højer, kan det ende med at blive et plus for AGF, at holdet tabte. Allerede onsdag venter OB i Europa-playoff, og søndagens nederlag sørgede for, at AGF ikke fik næsen for højt i sky forud for det opgør.

– Vi har været gode til, når vi har lavet kæmpe skuffelser, at rejse os. Det, tror jeg egentlig bare, er godt. De gange, hvor vi har været allerhøjest oppe at flyve, har vi nogle gange leveret noget lort. Det ser jeg ikke som noget skidt, sagde Højer.

Vinderen af AGF-OB får Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen. Højer og co. har besejret OB i alle sæsonens tre opgør.

Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:AGF-topscorer om bronze: Jeg er pissestolt af det, vi har leveret
Læs også:Bedst og værst: To talenter stjal showet, da Brøndby slog AGF




Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Det er fuldkommen meningsløst

Det var fuldstændig galimatias!

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Steve Cooper varsler store ændringer

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Klubboss i angreb på FCK

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Voldsom Franculino-spådom

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’