Da AGF’s kamp mod Brøndby IF var forbi, gik holdet en runde på stadion og lod sig hylde af tilskuerne. Spillerne blev på banen i omkring en halv time, mens publikum klappede og sang ned mod deres helte.
Den slags hører til sjældenhederne efter et nederlag, særligt til Brøndby, og efterfølgende var Casper Højers følelser da også delte. Mellem skuffelse og stolthed.
– Følelsen er fantastisk. Det burde den i hvert fald være. Det kan godt være, den ikke er det lige nu, men vi skal være virkelig stolte. Efter fem-seks kampe snakkede folk om, at vi nok ville rykke ned, efter vi kun havde fået to point, og så ender vi med at gøre det her. Det skal vi være stolte af.
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer
– Stor kredit til holdet og staben og alle omkring klubben og så sandelig også de fans, der har støttet os. Det betyder meget for os, så vi skal huske at nyde det her, sagde han efter kampen.
Højer glædede sig desuden over, at FC København slog FC Nordsjælland, så AGF ikke selv smed en potentiel sølvmedalje væk ved at tabe til Brøndby.
– Det er selvfølgelig lidt mærkeligt (at blive hyldet, red.), det er klart. Men vi burde ikke tænke over det lige nu, for det kunne ikke være mere ligegyldigt, men det er desværre sådan, jeg har det lige nu.
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset
– Men når vi lige kommer ind i omklædningsrummet og får kigget hinanden i øjnene, og David lige får sagt noget, så tror jeg, vi skal være glade og stolte. Og så skal vi lige forstå, hvad vi har klaret med den her klub, for det er kæmpestort. Det er 23 år, siden vi har fået medaljer. Det er rigtig flot.
Måske, ræsonnerede Casper Højer, kan det ende med at blive et plus for AGF, at holdet tabte. Allerede onsdag venter OB i Europa-playoff, og søndagens nederlag sørgede for, at AGF ikke fik næsen for højt i sky forud for det opgør.
– Vi har været gode til, når vi har lavet kæmpe skuffelser, at rejse os. Det, tror jeg egentlig bare, er godt. De gange, hvor vi har været allerhøjest oppe at flyve, har vi nogle gange leveret noget lort. Det ser jeg ikke som noget skidt, sagde Højer.
Vinderen af AGF-OB får Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen. Højer og co. har besejret OB i alle sæsonens tre opgør.
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:AGF-topscorer om bronze: Jeg er pissestolt af det, vi har leveret
Læs også:Bedst og værst: To talenter stjal showet, da Brøndby slog AGF
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
Tuchel forsvarer sin taktik
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
