Da AGF’s kamp mod Brøndby IF var forbi, gik holdet en runde på stadion og lod sig hylde af tilskuerne. Spillerne blev på banen i omkring en halv time, mens publikum klappede og sang ned mod deres helte.
Den slags hører til sjældenhederne efter et nederlag, særligt til Brøndby, og efterfølgende var Casper Højers følelser da også delte. Mellem skuffelse og stolthed.
– Følelsen er fantastisk. Det burde den i hvert fald være. Det kan godt være, den ikke er det lige nu, men vi skal være virkelig stolte. Efter fem-seks kampe snakkede folk om, at vi nok ville rykke ned, efter vi kun havde fået to point, og så ender vi med at gøre det her. Det skal vi være stolte af.
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer
– Stor kredit til holdet og staben og alle omkring klubben og så sandelig også de fans, der har støttet os. Det betyder meget for os, så vi skal huske at nyde det her, sagde han efter kampen.
Højer glædede sig desuden over, at FC København slog FC Nordsjælland, så AGF ikke selv smed en potentiel sølvmedalje væk ved at tabe til Brøndby.
– Det er selvfølgelig lidt mærkeligt (at blive hyldet, red.), det er klart. Men vi burde ikke tænke over det lige nu, for det kunne ikke være mere ligegyldigt, men det er desværre sådan, jeg har det lige nu.
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset
– Men når vi lige kommer ind i omklædningsrummet og får kigget hinanden i øjnene, og David lige får sagt noget, så tror jeg, vi skal være glade og stolte. Og så skal vi lige forstå, hvad vi har klaret med den her klub, for det er kæmpestort. Det er 23 år, siden vi har fået medaljer. Det er rigtig flot.
Måske, ræsonnerede Casper Højer, kan det ende med at blive et plus for AGF, at holdet tabte. Allerede onsdag venter OB i Europa-playoff, og søndagens nederlag sørgede for, at AGF ikke fik næsen for højt i sky forud for det opgør.
– Vi har været gode til, når vi har lavet kæmpe skuffelser, at rejse os. Det, tror jeg egentlig bare, er godt. De gange, hvor vi har været allerhøjest oppe at flyve, har vi nogle gange leveret noget lort. Det ser jeg ikke som noget skidt, sagde Højer.
Vinderen af AGF-OB får Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen. Højer og co. har besejret OB i alle sæsonens tre opgør.
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:AGF-topscorer om bronze: Jeg er pissestolt af det, vi har leveret
Læs også:Bedst og værst: To talenter stjal showet, da Brøndby slog AGF
LIVE
LIVE: Gigantisk AGF-koks!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
