Da AGF’s kamp mod Brøndby IF var forbi, gik holdet en runde på stadion og lod sig hylde af tilskuerne. Spillerne blev på banen i omkring en halv time, mens publikum klappede og sang ned mod deres helte.
Den slags hører til sjældenhederne efter et nederlag, særligt til Brøndby, og efterfølgende var Casper Højers følelser da også delte. Mellem skuffelse og stolthed.
– Følelsen er fantastisk. Det burde den i hvert fald være. Det kan godt være, den ikke er det lige nu, men vi skal være virkelig stolte. Efter fem-seks kampe snakkede folk om, at vi nok ville rykke ned, efter vi kun havde fået to point, og så ender vi med at gøre det her. Det skal vi være stolte af.
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer
– Stor kredit til holdet og staben og alle omkring klubben og så sandelig også de fans, der har støttet os. Det betyder meget for os, så vi skal huske at nyde det her, sagde han efter kampen.
Højer glædede sig desuden over, at FC København slog FC Nordsjælland, så AGF ikke selv smed en potentiel sølvmedalje væk ved at tabe til Brøndby.
– Det er selvfølgelig lidt mærkeligt (at blive hyldet, red.), det er klart. Men vi burde ikke tænke over det lige nu, for det kunne ikke være mere ligegyldigt, men det er desværre sådan, jeg har det lige nu.
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset
– Men når vi lige kommer ind i omklædningsrummet og får kigget hinanden i øjnene, og David lige får sagt noget, så tror jeg, vi skal være glade og stolte. Og så skal vi lige forstå, hvad vi har klaret med den her klub, for det er kæmpestort. Det er 23 år, siden vi har fået medaljer. Det er rigtig flot.
Måske, ræsonnerede Casper Højer, kan det ende med at blive et plus for AGF, at holdet tabte. Allerede onsdag venter OB i Europa-playoff, og søndagens nederlag sørgede for, at AGF ikke fik næsen for højt i sky forud for det opgør.
– Vi har været gode til, når vi har lavet kæmpe skuffelser, at rejse os. Det, tror jeg egentlig bare, er godt. De gange, hvor vi har været allerhøjest oppe at flyve, har vi nogle gange leveret noget lort. Det ser jeg ikke som noget skidt, sagde Højer.
Vinderen af AGF-OB får Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen. Højer og co. har besejret OB i alle sæsonens tre opgør.
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:AGF-topscorer om bronze: Jeg er pissestolt af det, vi har leveret
Læs også:Bedst og værst: To talenter stjal showet, da Brøndby slog AGF
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
