Da AGF’s kamp mod Brøndby IF var forbi, gik holdet en runde på stadion og lod sig hylde af tilskuerne. Spillerne blev på banen i omkring en halv time, mens publikum klappede og sang ned mod deres helte.
Den slags hører til sjældenhederne efter et nederlag, særligt til Brøndby, og efterfølgende var Casper Højers følelser da også delte. Mellem skuffelse og stolthed.
– Følelsen er fantastisk. Det burde den i hvert fald være. Det kan godt være, den ikke er det lige nu, men vi skal være virkelig stolte. Efter fem-seks kampe snakkede folk om, at vi nok ville rykke ned, efter vi kun havde fået to point, og så ender vi med at gøre det her. Det skal vi være stolte af.
Læs også:Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer
– Stor kredit til holdet og staben og alle omkring klubben og så sandelig også de fans, der har støttet os. Det betyder meget for os, så vi skal huske at nyde det her, sagde han efter kampen.
Højer glædede sig desuden over, at FC København slog FC Nordsjælland, så AGF ikke selv smed en potentiel sølvmedalje væk ved at tabe til Brøndby.
– Det er selvfølgelig lidt mærkeligt (at blive hyldet, red.), det er klart. Men vi burde ikke tænke over det lige nu, for det kunne ikke være mere ligegyldigt, men det er desværre sådan, jeg har det lige nu.
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset
– Men når vi lige kommer ind i omklædningsrummet og får kigget hinanden i øjnene, og David lige får sagt noget, så tror jeg, vi skal være glade og stolte. Og så skal vi lige forstå, hvad vi har klaret med den her klub, for det er kæmpestort. Det er 23 år, siden vi har fået medaljer. Det er rigtig flot.
Måske, ræsonnerede Casper Højer, kan det ende med at blive et plus for AGF, at holdet tabte. Allerede onsdag venter OB i Europa-playoff, og søndagens nederlag sørgede for, at AGF ikke fik næsen for højt i sky forud for det opgør.
– Vi har været gode til, når vi har lavet kæmpe skuffelser, at rejse os. Det, tror jeg egentlig bare, er godt. De gange, hvor vi har været allerhøjest oppe at flyve, har vi nogle gange leveret noget lort. Det ser jeg ikke som noget skidt, sagde Højer.
Vinderen af AGF-OB får Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen. Højer og co. har besejret OB i alle sæsonens tre opgør.
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:AGF-topscorer om bronze: Jeg er pissestolt af det, vi har leveret
Læs også:Bedst og værst: To talenter stjal showet, da Brøndby slog AGF
LIVE
LIVE: FCK den største vinder – med længder
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TIPSBLADETS DOM
Victor Nelsson på hælene for FC Nordsjælland
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
TOPNYHED
Andreas Cornelius-agent langer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se FC København mod Braga
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
EKSKLUSIVT
Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
– Så er han nok færdig Manchester United!
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
MEDIE
Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
OPTAKT
Hearts – FC Nordsjælland
