AGF-stjerne efter nedtur: Lidt opsigtsvækkende

Forsvarsspilleren Frederik Tingager fik søndag rødt kort efter knap en halv time, da AGF tabte 0-1 mod FCM.



AGF var bedre til at spille 10 mod 11 end 11 mod 11.

Det er i hvert fald udlægningen fra AGF-målmand Jesper Hansen, efter at hans hold tabte 0-1 til FC Midtjylland efter en scoring fra Anders Dreyer i det 87. minut.

– Jeg har lige været nede i omklædningsrummet, hvor vi snakkede om, at det var en god kamp, selv om vi fik det røde kort.

– Det var lidt opsigtsvækkende for os, at vi blev bedre, da vi blev ti mand. Vi startede ikke særlig godt, da vi var 11 mod 11, og det skal vi have kigget på, siger Jesper Hansen.

AGF kom i undertal efter knap en halv time, da forsvarsspilleren Frederik Tingager fik rødt kort for en glidende tackling på FCM-kantspilleren Pione Sisto.

Ifølge målmanden blev det afgørende i forhold til kampens udfald, selv om han mener, at AGF blev bedre.

– Efter det røde kort blev det overlevelse for os, og især i anden halvleg havde Midtjylland bolden meget. Vi forsvarede den næsten hjem, men til sidst fik Dreyer puttet den i kassen, og det var enormt bittert.

– Det var enormt ærgerligt, at vi ikke kunne holde dem væk til sidst. Det var ligesom mod FC København i sidste uge, hvor vi følte, at vi kunne have fået mere med fra kampen.

– Vi havde selv fine muligheder, og hvis vi havde været lidt heldigere, havde vi scoret, selv om det var 10 mod 11, siger Jesper Hansen.

AGF-træner Uwe Rösler er på bølgelængde med sin målmand.

– Jeg er meget tilfreds med måden, som holdet spillede på i undertal. Vi fik drevet stormen af, efter vi ændrede vores opstilling.

– FCM havde ikke særlig mange chancer, og vi var komfortable og fortrøstningsfulde. Vi kunne også selv have scoret på de chancer, vi fik.

– Jeg er dog ikke tilfreds med måden, vi spillede på i starten af kampen. Vi mistede selvtilliden for hurtigt, siger Uwe Rösler.

Efter en flot sæsonstart har AGF nu tabt fem af de seneste seks kampe i Superligaen.

Det så længe ud til, at søndagens opgør skulle ende 0-0, og derfor er FCM-midtbanespilleren Kristoffer Olsson enormt tilfreds med, at det lykkedes at vinde.

– Det var lidt en speciel kamp, fordi AGF fik et rødt kort. Jeg synes, at vi gjorde det godt i perioder, men det blev hårdere og hårdere, jo længere tid der gik, hvor vi ikke scorede.

– Det var dog sindssygt dejligt at vinde kampen. Det var måske ikke den bedste præstation, men det er ikke altid så nemt at være i overtal, siger Kristoffer Olsson.

Med sejren rykkede FCM op på femtepladsen i Superligaen med 17 point, og holdet har nu syv point op til FC Nordsjælland på førstepladsen.

/ritzau/





Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Dropper monsterkontrakt



Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?



Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark