AGF-guld? ‘Fik at vide jeg havde tabt småkagerne’

Tipsbladet har taget en snak med den danske rapper og AGF-fan Michael 'Jøden' Christiansen om, hvordan det er at være fan af 'de hviiie' for tiden.



Han har allerede Champions League-melodien som ringetone. Den blev skiftet for et par uger siden.

– Jeg drømmer altid stort. Problemet er bare, at de andre år vågner man badet i sved. Lige nu drømmer man bare videre.

Sådan lyder det fra den danske rapper Michael ‘Jøden’ Christiansen. Han er glødende AGF-fan, og Tipsbladet har taget en snak med ham om netop det. For det har fået de store smil frem mange gange i denne her sæson allerede.

Den jyske klub ligger nummer et. Inden landsholdspausen skrev klubben historie ved at tage den ottende Superliga-sejr i træk.

Snakken om guld og mesterskabspokaler er skudt i gang blandt journalister og eksperter, mens fodbolddirektør Carsten V. Jensen har forsøgt at tone snakken ned.

– Den eneste, der mander til besindighed, er ‘CV’. Han vil have flere penge at købe spillere for, griner Michael ‘Jøden’ Christiansen.

-Jeg har det som journalisterne. Jeg går stærkt ind for, at når det handler om glæde, skal man smede mens jernet er varmt, man skal nyde det. Nu når vi går hen og bliver mestre, hvis vi først fejrer det der… jeg vil gerne have haft et dejligt halvt år op til.

– Men det er det, CV skal. Han har et andet job end mig. Jeg er fan. CV er ikke fan på samme måde. Han ville elske at være den, der er med til at tage guldet til Aarhus. Det er mit job at tabe besindelsen, det er hans at holde jordforbindelsen. Men du skal ikke sige til mig, at hvis CV er til kaffemøder hos Lars Fournais, at de ikke taler om det til de møder. 

Artiklen fortsætter under billedet

Carsten V. Jensen er fodbolddirektør i AGF. Han mener guldsnakken ‘skal stoppe’. Foto: Alamy.

Michael ‘Jøden’ Christiansen er da heller ikke bange for at drømme stort, når det kommer til at spå om, hvor det danske mesterskab lander.

Han understreger dog ikke, at kigger man på favoritværdighed i traditionel forstand, er det ikke AGF – lige nu.

Han har dem dog stadig højt på sit guldbarometer. For tre kampe siden sagde han 33 procents sandsynlighed.

– Der fik jeg at vide, jeg havde tabt småkagerne. Vi fører lige nu, vi kan tåle at tabe en kamp, ikke at jeg tror, vi gør det. Vi har lige fået tv-penge, som giver en tiendedel af Mads Emil Madsen (som blev solgt til FCK i transfervinduet, red.). Jeg siger 39.

– Så må man regne med, FCK er favoritter. Jeg tror også på Midtjylland – og ikke kun på grund af Billing. De har bare et højt bundniveau. Jeg tror ikke på Farum og Brøndby. Det er de to fusionsklubber og så os. Jeg har virkelig mistet jordforbindelsen, siger han.

Den mister Michael ‘Jøden’ Christiansen gerne. Og han mærker samme eufori, når han taler med en del andre AGF-fans. Også selvom det tidligere er gået galt for klubben.

-Vi er alle sammen helt høje. Det ligger til os. Vi er ikke som de andre. Det gælder også alt det jyske snusfornuft, hvor man er tilbageholdende og ‘jantet’. Måske er det noget, folk er i hverdagen. De er det ikke, når det handler om fodbold. Det er her, man får afløb.

Michael ‘Jøden’ Christiansen kender dog udmærket historikken. Hvordan gode sæsonstarter er endt i nedture. Og at sidste mesterskab ligger mange år tilbage.

– Jeg er altid bange for at blive skuffet. Jeg har været igennem nok nedture. Jeg kan huske forrige mesterskab, men Moses tog folket igennem ørkenen på 40 år.

– Hvis vi tager det i 2026, er det 40 år siden. Det er en præstation af bibelsk format hvis det lykkes. Det kan jo ske, hvorfor ikke denne her gang, siger han.

– Jeg er vildt nervøs. Men om jeg er nervøs eller går ind med barnlig optimisme, det er ligegyldigt, det kan ikke påvirke. Jeg tror ikke, jeg kan visualisere mig til en sejr, siger han.

Næste mulige sejr for AGF er søndag, hvor klubben tager imod Brøndby i Superligaen.






Drama ved OB-træning: Skreg af smerte




LIVE

TransferLIVE: Danske klubber jagter Holewinski

Sønderjyske – Viborg FF

Gennembrud: FCM tæt på dyr Magnus Jensen

Engelsk klub afviser AGF

Folk frygtede det værste – nu er der godt nyt

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.



LIVE

Superliga-LIVE: FC Midtjylland ansætter ikoner

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Melder Harder færdig i Leipzig

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

SL-hold i bowlen – her er 2. runde af pokalen

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?

Farzam: FCK har gamblet med transfervinduet

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ivan Toney sigtet for vold

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Storklub nærmer sig Manchester United-flop

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Patrick Pentz med klar besked om Brøndby-fremtid 

Mexico går imod strømmen

VM-spiller på listen i FCK: Falsk melding florerer

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

På kanten af katastrofen – han er en magtfaktor!

FC København skal møde kæmpe ikon

Manchester United afviser Barça og Bayern

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Sønderjyske-spiller tæt på skifte