AGF – FC København

FCK røg ned på tredjepladsen efter torsdagens nederlag til FC Midtjylland og er dermed tvunget til sejr, når de tirsdag gæster AGF på Ceres Park.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3+

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ må efterhånden være rimelig opsatte på at få spillet sæsonen til ende og komme på tiltrængt sommerferie.

Rösler og co. havde lagt alle æg i pokalkurven, men fejlede som bekendt i finalen mod Silkeborg, og nu er der reelt set ikke meget mere at stile efter i denne sæson.

I Superliga-regi har aarhusianerne spillet et undervældende forår og er således fortsat uden sejr efter otte kampe i mesterskabsspillet. Heraf hele seks nederlag.

Torsdag tabte AGF for sjette kamp i streg, da Silkeborg igen trak det længste strå, præcis som i pokalfinalen en uge forinden.

Ved den lejlighed spillede AGF ellers en ganske god første halvleg, hvor de for en gang skyld skabte masser af chancer i åbent spil, men bolden ville bare ikke ind over stregen, og særlig topscorer Patrick Mortensen står tilbage som en halvstor synder.

Efter pausen dalede Röslers tropper til gengæld i niveau, hvorfor det også var forholdsvist fortjent, at Silkeborg løb med alle tre point i det jævnbyrdige opgør.

En del af forklaringen på den dårlige stime af resultater er selvfølgelig de mange fravær, som AGF har måtte kæmpe med til stort set alle kampe, og også denne gang er listen af fraværende spillere omfattende.

Eric Kahl er i karantæne, mens Mikkel Duelund, Michael Akoto, Tobias Mølgaard, Janni Serra, Jonas Jensen-Abbew, Mats Knoester og Kevin Yakob alle misser opgøret med skader.

FC København:
Mens AGF’s sæson de facto er så godt som overstået, er der langt mere på spil for FCK, som er en del af den historisk tætte guldstrid.

De forsvarende danske mestre spillede sig for første gang siden starten af december tilbage på førstepladsen med forrige rundes flotte derbysejr over Brøndby, men allerede få dage efter blev de smidt tilbage i køen igen med et skuffende hjemmebanenederlag til FC Midtjylland.

FCK kom ellers flot ud af starthullerne ved den lejlighed, og var FC Midtjylland klart overlegne i forhold til spil og chancer i kampens indledning.

Undervejs gjorde københavnerne det dog umådeligt svært for dem selv, da først Grabara og siden Vavro lavede et par kæmpe brølere i de bagerste geledder, som resulterede i en pauseføring på 2-0 til midtjyderne.

Neestrups tropper jagtede og jagtede efter pausen, uden dog for alvor at spille sig frem til helt åbne scoringsmuligheder. En sen straffescoring af Goncalves sørgede for en hektisk afslutning, men det var ikke nok til at undgå et smerteligt nederlag.

Nu halter de københavnske guldbejlere igen efter i mesterskabskampen med tre point op til FC Midtjylland og et op til Brøndby og skal dermed håbe på, at de to hold når at glide i en bananskræl eller to i sæsonens to sidste runder, mens FCK selvfølgelig skal gøre deres med sejre over AGF og FC Nordsjælland.

David Khocholava, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Roony Bardghji er ude med skader, og Andreas Cornelius er heller ikke blevet kampklar.

Karantæner:
AGF: Eric Kahl
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Kristensen – Andersen, Madsen, Poulsen, Links – Bech, Mortensen, Anderson 

FC København (3-4-3): Grabara – Vavro, Diks, McKenna – Ankersen, Mattsson, Falk, Jelert – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri

Dom:
FCK skal bruge en sejr tirsdag aften mod AGF for at være sikre på at holde gulddrømmen i live til sidste spillerunde.

Hvis man ser bort fra de to kæmpe personlige fejl i kampen mod FC Midtjylland, leverede ‘’løverne’’ faktisk en glimrende spillemæssig indsats, og hvis de kan ramme samme niveau igen skal de nok finde tilbage på sejrssporet her.

AGF har nemlig haft det umådeligt svært i mesterskabsspillet, hvor de har tabt de seneste fem kampe, og med en fortsat omfattende fraværsliste, er det svært at se dem stille noget op mod et FCK-hold med kniven for struben.

3-0 til Neestrup og co.

Spilforslag:
FCK – 1.5 (AH) til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

23 røde kort i vanvidskamp



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I svime: Som en ny spiller

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Wow – det må man ALDRIG gøre!

– Han har måske været lagt lidt på is

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’