AGF har fejlet: Ham skulle de ikke have solgt

Fodboldekspert Mikkel Bischoff ser flere årsager til, AGF lige nu er inde i en dårlig periode.



Mundvigene hænger nedad i Smilets By i øjeblikket.

AGF er inde i en vanskelig periode på fodboldbanen, hvor det blot er blevet til en enkelt sejr i de seneste ni kampe. Torsdag skal århusianerne oppe sig gevaldigt for ikke også at ryge ud af pokalturneringen. Før semifinale-returkampen mod Randers FC har AGF et efterslæb på 0-2.

En decideret krise er der dog ikke tale om i AGF, mener Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks.

– Det er en svær situation for AGF i øjeblikket. Der er meget snak om energi, og det, synes jeg, har manglet på holdet på det seneste, selv om det jo er noget, David Nielsen for alvor er eksponent for. Men det hænger nok også sammen med, at selvtilliden i øjeblikket ikke er så høj, siger Bischoff til tipsbladet.dk.

Er der grund til at være bekymret på AGF’s vegne?

– Både ja og nej. Man skal huske, at David Nielsen faktisk fik en rigtig dårlig start som AGF-træner, og der har været flere perioder med dårlige resultater. Hver gang har de formået at rejse sig igen. Man tænkte bare, at de ikke ville have sådanne perioder længere, men på den lange bane er jeg ikke nervøs.

Eksperten peger konkret på tre ting, der er årsag til de svigtende AGF-resultater. Den ene forklaring daterer sig helt tilbage til januars transfervindue, hvor AGF solgte Nicklas Helenius til Silkeborg IF. 

– Jeg savner flere ideer i offensiven. Det er ikke nok bare at smække en lang bold frem til Patrick Mortensen. AGF skal blive bedre med bolden og til at skabe noget i det opbyggende spil, siger Mikkel Bischoff og tilføjer:

– Jeg savner også noget mere bredde. Jeg oplever ikke, at AGF bliver bedre, når de skifter ind, og det er selv om, at der sidder nogle gode navne på bænken. Jeg synes, det var en stor fejl at lade Nicklas Helenius gå. AGF har helt klart mistet et offensivt våben efter hans afsked. Det kan godt være, at han selv ville væk, men AGF havde ham jo på kontrakt, så det skulle de have stillet sig i vejen for.

– Endelig synes jeg, at defensiven har vaklet på en måde, man ikke har set så ofte tidligere, men det hænger retfærdigvis også sammen med, at AGF har været hårdt ramt af skader på de defensive positioner. 

AGF er aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen. Der er tre point ned til FC Nordsjælland og seks point ned til Randers FC. Mikkel Bischoff tror kun, at det går én vej herfra for “Byens Hold”.

– Jeg tror, de bliver nummer fem eller seks. FC Nordsjælland er gode i øjeblikket, og Randers FC har AGF det altid svært med, så det vil være mit bud, siger han.

AGF møder Randers FC i pokalsemifinalen torsdag aften, mens der venter en udekamp mod Brøndby IF på søndag i Superligaen – læs optakt til pokalkampen her. 



Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

I spil til stort job

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Fortryder Chido Obi-beslutning

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’