Mundvigene hænger nedad i Smilets By i øjeblikket.
AGF er inde i en vanskelig periode på fodboldbanen, hvor det blot er blevet til en enkelt sejr i de seneste ni kampe. Torsdag skal århusianerne oppe sig gevaldigt for ikke også at ryge ud af pokalturneringen. Før semifinale-returkampen mod Randers FC har AGF et efterslæb på 0-2.
En decideret krise er der dog ikke tale om i AGF, mener Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks.
– Det er en svær situation for AGF i øjeblikket. Der er meget snak om energi, og det, synes jeg, har manglet på holdet på det seneste, selv om det jo er noget, David Nielsen for alvor er eksponent for. Men det hænger nok også sammen med, at selvtilliden i øjeblikket ikke er så høj, siger Bischoff til tipsbladet.dk.
Er der grund til at være bekymret på AGF’s vegne?
– Både ja og nej. Man skal huske, at David Nielsen faktisk fik en rigtig dårlig start som AGF-træner, og der har været flere perioder med dårlige resultater. Hver gang har de formået at rejse sig igen. Man tænkte bare, at de ikke ville have sådanne perioder længere, men på den lange bane er jeg ikke nervøs.
Eksperten peger konkret på tre ting, der er årsag til de svigtende AGF-resultater. Den ene forklaring daterer sig helt tilbage til januars transfervindue, hvor AGF solgte Nicklas Helenius til Silkeborg IF.
– Jeg savner flere ideer i offensiven. Det er ikke nok bare at smække en lang bold frem til Patrick Mortensen. AGF skal blive bedre med bolden og til at skabe noget i det opbyggende spil, siger Mikkel Bischoff og tilføjer:
– Jeg savner også noget mere bredde. Jeg oplever ikke, at AGF bliver bedre, når de skifter ind, og det er selv om, at der sidder nogle gode navne på bænken. Jeg synes, det var en stor fejl at lade Nicklas Helenius gå. AGF har helt klart mistet et offensivt våben efter hans afsked. Det kan godt være, at han selv ville væk, men AGF havde ham jo på kontrakt, så det skulle de have stillet sig i vejen for.
– Endelig synes jeg, at defensiven har vaklet på en måde, man ikke har set så ofte tidligere, men det hænger retfærdigvis også sammen med, at AGF har været hårdt ramt af skader på de defensive positioner.
AGF er aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen. Der er tre point ned til FC Nordsjælland og seks point ned til Randers FC. Mikkel Bischoff tror kun, at det går én vej herfra for “Byens Hold”.
– Jeg tror, de bliver nummer fem eller seks. FC Nordsjælland er gode i øjeblikket, og Randers FC har AGF det altid svært med, så det vil være mit bud, siger han.
AGF møder Randers FC i pokalsemifinalen torsdag aften, mens der venter en udekamp mod Brøndby IF på søndag i Superligaen – læs optakt til pokalkampen her.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
