Mundvigene hænger nedad i Smilets By i øjeblikket.
AGF er inde i en vanskelig periode på fodboldbanen, hvor det blot er blevet til en enkelt sejr i de seneste ni kampe. Torsdag skal århusianerne oppe sig gevaldigt for ikke også at ryge ud af pokalturneringen. Før semifinale-returkampen mod Randers FC har AGF et efterslæb på 0-2.
En decideret krise er der dog ikke tale om i AGF, mener Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks.
– Det er en svær situation for AGF i øjeblikket. Der er meget snak om energi, og det, synes jeg, har manglet på holdet på det seneste, selv om det jo er noget, David Nielsen for alvor er eksponent for. Men det hænger nok også sammen med, at selvtilliden i øjeblikket ikke er så høj, siger Bischoff til tipsbladet.dk.
Er der grund til at være bekymret på AGF’s vegne?
– Både ja og nej. Man skal huske, at David Nielsen faktisk fik en rigtig dårlig start som AGF-træner, og der har været flere perioder med dårlige resultater. Hver gang har de formået at rejse sig igen. Man tænkte bare, at de ikke ville have sådanne perioder længere, men på den lange bane er jeg ikke nervøs.
Eksperten peger konkret på tre ting, der er årsag til de svigtende AGF-resultater. Den ene forklaring daterer sig helt tilbage til januars transfervindue, hvor AGF solgte Nicklas Helenius til Silkeborg IF.
– Jeg savner flere ideer i offensiven. Det er ikke nok bare at smække en lang bold frem til Patrick Mortensen. AGF skal blive bedre med bolden og til at skabe noget i det opbyggende spil, siger Mikkel Bischoff og tilføjer:
– Jeg savner også noget mere bredde. Jeg oplever ikke, at AGF bliver bedre, når de skifter ind, og det er selv om, at der sidder nogle gode navne på bænken. Jeg synes, det var en stor fejl at lade Nicklas Helenius gå. AGF har helt klart mistet et offensivt våben efter hans afsked. Det kan godt være, at han selv ville væk, men AGF havde ham jo på kontrakt, så det skulle de have stillet sig i vejen for.
– Endelig synes jeg, at defensiven har vaklet på en måde, man ikke har set så ofte tidligere, men det hænger retfærdigvis også sammen med, at AGF har været hårdt ramt af skader på de defensive positioner.
AGF er aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen. Der er tre point ned til FC Nordsjælland og seks point ned til Randers FC. Mikkel Bischoff tror kun, at det går én vej herfra for “Byens Hold”.
– Jeg tror, de bliver nummer fem eller seks. FC Nordsjælland er gode i øjeblikket, og Randers FC har AGF det altid svært med, så det vil være mit bud, siger han.
AGF møder Randers FC i pokalsemifinalen torsdag aften, mens der venter en udekamp mod Brøndby IF på søndag i Superligaen – læs optakt til pokalkampen her.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
