Mundvigene hænger nedad i Smilets By i øjeblikket.
AGF er inde i en vanskelig periode på fodboldbanen, hvor det blot er blevet til en enkelt sejr i de seneste ni kampe. Torsdag skal århusianerne oppe sig gevaldigt for ikke også at ryge ud af pokalturneringen. Før semifinale-returkampen mod Randers FC har AGF et efterslæb på 0-2.
En decideret krise er der dog ikke tale om i AGF, mener Mikkel Bischoff, der er fodboldekspert hos Discovery Networks.
– Det er en svær situation for AGF i øjeblikket. Der er meget snak om energi, og det, synes jeg, har manglet på holdet på det seneste, selv om det jo er noget, David Nielsen for alvor er eksponent for. Men det hænger nok også sammen med, at selvtilliden i øjeblikket ikke er så høj, siger Bischoff til tipsbladet.dk.
Er der grund til at være bekymret på AGF’s vegne?
– Både ja og nej. Man skal huske, at David Nielsen faktisk fik en rigtig dårlig start som AGF-træner, og der har været flere perioder med dårlige resultater. Hver gang har de formået at rejse sig igen. Man tænkte bare, at de ikke ville have sådanne perioder længere, men på den lange bane er jeg ikke nervøs.
Eksperten peger konkret på tre ting, der er årsag til de svigtende AGF-resultater. Den ene forklaring daterer sig helt tilbage til januars transfervindue, hvor AGF solgte Nicklas Helenius til Silkeborg IF.
– Jeg savner flere ideer i offensiven. Det er ikke nok bare at smække en lang bold frem til Patrick Mortensen. AGF skal blive bedre med bolden og til at skabe noget i det opbyggende spil, siger Mikkel Bischoff og tilføjer:
– Jeg savner også noget mere bredde. Jeg oplever ikke, at AGF bliver bedre, når de skifter ind, og det er selv om, at der sidder nogle gode navne på bænken. Jeg synes, det var en stor fejl at lade Nicklas Helenius gå. AGF har helt klart mistet et offensivt våben efter hans afsked. Det kan godt være, at han selv ville væk, men AGF havde ham jo på kontrakt, så det skulle de have stillet sig i vejen for.
– Endelig synes jeg, at defensiven har vaklet på en måde, man ikke har set så ofte tidligere, men det hænger retfærdigvis også sammen med, at AGF har været hårdt ramt af skader på de defensive positioner.
AGF er aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen. Der er tre point ned til FC Nordsjælland og seks point ned til Randers FC. Mikkel Bischoff tror kun, at det går én vej herfra for “Byens Hold”.
– Jeg tror, de bliver nummer fem eller seks. FC Nordsjælland er gode i øjeblikket, og Randers FC har AGF det altid svært med, så det vil være mit bud, siger han.
AGF møder Randers FC i pokalsemifinalen torsdag aften, mens der venter en udekamp mod Brøndby IF på søndag i Superligaen – læs optakt til pokalkampen her.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Randers FC – FC København
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Brøndby-fans sender åbent brev
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
