AGF og Randers FC's kampe er ofte fysiske møder med høj intensitet, og netop det var også tilfældet, da rivalerne lørdag spillede 2-2 i Superligaen.
Duellerne var i højsædet i opgøret, mens særligt AGF kæmpede med spillet på bolden.
Efter lidt mere end en time så det ud til, at Randers-angriberen Florian Danho skulle blive matchvinder, da han med en flot scoring gjorde det til 2-1.
Med lidt mere end ti minutter tilbage sørgede Mads Emil Madsen dog for et enkelt point til aarhusianerne.
Pointdelingen betyder, at AGF fortsat ligger nummer to med 19 point – to point efter FC Midtjylland på førstepladsen. Randers indtager sjettepladsen med 14 point efter sæsonens ti første kampe.
Det var en rodet indledning på kampen. Ingen af de to mandskaber var i stand til at tilspille sig de store chancer i åbent spil, og der blev lavet mange fejl på bolden.
Derfor skulle der også en dødbold til, før den første scoring kom.
Et AGF-frispark endte hos Felix Beijmo, der fra bageste stolpe sendte bolden på tværs i feltet til Tobias Bech. AGF-angriberen sled sig forrest og bragte med en lang tå hjemmeholdet i front.
Knap havde AGF-jublen lagt sig, før Randers svarede hurtigt igen med en scoring fra Florian Danho. Randers-angriberens scoring blev dog efterfølgende annulleret af VAR, da han havde ramt bolden med hånden inden scoringen.
Randers kom bedre med efter hjemmeholdets føringsmål, og kort inden pausen kom udligningen, da John Björkengren efter et hjørnespark flugtede en nedfaldsbold i kassen.
Det knap så kønne fodboldspil fortsatte i anden halvleg, hvor særligt AGF fortsat spillede fejlfyldt.
Efter lidt mere end en times spil blev det straffet, da Florian Danho endnu en gang fandt vej til netmaskerne – denne gang uden at VAR spolerede det.
Angriberen blev sendt afsted i en omstilling. Han plukkede elegant bolden ned, inden han på kanten af feltet flot sparkede den ind bag en chanceløs Jesper Hansen i AGF-målet.
Scoringen ændrede ikke på, at spillet ikke flød for AGF, der dog takket være stærk fight kom tilbage.
Lidt mere end ti minutter før tid endte en løs bold hos Mads Emil Madsen, der kynisk sparkede udligningen i mål.
Forinden havde midtbaneslideren Nicolai Poulsen leveret et flot forarbejde med et stærkt drev med bolden.
Ingen af de to hold var hen mod afslutningen i stand til at tage kontrol og presse på for de tre point. I stedet fyldte nærkampe og bataljer mest. Præcis som tilfældet havde været i størstedelen af kampen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT