ÅRHUS (Tipsbladet): Brøndby IF og AGF har spillet nogle brag af nogle fodboldkampe i Superligaen og pokalen de seneste år.
Brøndby IF gik videre i pokalen i decembers kvartfinaler, men inden da havde AGF tre ligasejre på stribe mod Brøndby, hvilket begyndte i den vilde 3-2-sejr på sidste spilledag i sidste sæson.
Den kamp kostede Brøndby mesterskabet, og den dag husker AGF’erne naturligvis levende med et heftigt efterspil med ballade mellem holdene efter slutfløjtet og siden et AGF-hold, der blev kørt væk i en Brøndby-bus.
Men det er ikke den kamp, Patrick Mortensen og Frederik Tingager husker bedst, da Tipsbladet spørger dem til deres bedste opgør mod Brøndby.
– Det er nogle specielle kampe, og man begynder tidligt at glæde sig til Brøndby Stadion, den fantastiske kulisse og en god modstander, man skal stå overfor, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen til kamp på Brøndby Stadion i august sidste år. Foto: Alamy
– Det [den bedste Brøndby-kamp] er vores hjemmekamp, hvor vi er bagud 0-3 og får 3-3 og bronzen kommer i hus. Det er klart den bedste kamp i mit liv. Jeg har spillet mange fede kampe og scoret mange mål mod Brøndby. Og det har også været sjovt, men den kamp og oplevelse må være den bedste i mit liv, siger Patrick Mortensen.
Angriberen reducerede til 2-3 på straffespark med Jelle Duin som manden bag de to andre AGF-scoringer, og det resultat gav AGF bronzen lige foran Viborg.
– Vi har spillet mange gode kampe. Den kamp, vi sluttede af med sidste år, var selvfølgelig fed på mange måder. Men der er ikke noget, der slår bronzekampen. At være nede 2-0, komme en mand i undertal, og så få 3-3, det er mit fedeste minde, siger Frederik Tingager.
– Kvistgaarden scorede faktisk til 3-0, hvor man tænker, at vi er meget langt fra. Og så formår vi på en eller anden måde at få 3-3. Det var jo sindssygt på så mange måder. Også i forhold til, at Viborg var lige ved at score mod FC Nordsjælland. Det er vildt og sindssygt på så mange måder, så det er helt klart den kamp, der er den mest specielle, siger Frederik Tingager.
Pres trods defensivt Brøndby mod FCM
I weekenden for en uge siden kæmpede Brøndby sig til en vigtig 2-0-sejr på MCH Arena med en stor arbejdsindsats fra en defensiv formation, der nærmere ligner 4-5-1 end det afsæt, man gerne vil have i 4-3-3.
Og det har AGF-cheftræner Uwe Rösler med garanti set nærmere på sammen med sin stab og fortalt sine spillere nærmere om, men et tilbagetrukket Brøndby får man med al sandsynlighed ikke at se fra start mandag aften.
– Det var jo et lidt andet udtryk, de kom med der, når man tænker på, at Frederik Birk talte om at få ilden frem på stadion. Men de møder FC Midtjylland, som er stærke på hjemmebane, og så har der måske været taktiske overvejelser om at gå lidt længere tilbage end normalt. Vi forventer, de kommer med fuld fart på Brøndby Stadion og vil vise, at de er hjemmehold, og at de er dygtige der, siger Frederik Tingager.
Læs også Uwe Röslers interview om rivaliseringen med Brøndby
– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg føler lidt, vi kommer uden pres på skuldrene. Der er nok rigtig mange, der forventer, at Brøndby følger op på en rigtig fin udesejr mod FC Midtjylland, og at de så selvfølgelig også skal slå os hjemme. Det passer os fint, siger Patrick Mortensen.
AGF har tre point flere end Brøndby før opgøret og en markant bedre målscore. Læs optakten til kampen her.
Se også forskellen i spillerbudget mellem AGF og Brøndby IF her.
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
– Den her sidder dybt i sjælen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
– En humørdræber
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
