ÅRHUS (Tipsbladet): Brøndby IF og AGF har spillet nogle brag af nogle fodboldkampe i Superligaen og pokalen de seneste år.
Brøndby IF gik videre i pokalen i decembers kvartfinaler, men inden da havde AGF tre ligasejre på stribe mod Brøndby, hvilket begyndte i den vilde 3-2-sejr på sidste spilledag i sidste sæson.
Den kamp kostede Brøndby mesterskabet, og den dag husker AGF’erne naturligvis levende med et heftigt efterspil med ballade mellem holdene efter slutfløjtet og siden et AGF-hold, der blev kørt væk i en Brøndby-bus.
Men det er ikke den kamp, Patrick Mortensen og Frederik Tingager husker bedst, da Tipsbladet spørger dem til deres bedste opgør mod Brøndby.
– Det er nogle specielle kampe, og man begynder tidligt at glæde sig til Brøndby Stadion, den fantastiske kulisse og en god modstander, man skal stå overfor, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen til kamp på Brøndby Stadion i august sidste år. Foto: Alamy
– Det [den bedste Brøndby-kamp] er vores hjemmekamp, hvor vi er bagud 0-3 og får 3-3 og bronzen kommer i hus. Det er klart den bedste kamp i mit liv. Jeg har spillet mange fede kampe og scoret mange mål mod Brøndby. Og det har også været sjovt, men den kamp og oplevelse må være den bedste i mit liv, siger Patrick Mortensen.
Angriberen reducerede til 2-3 på straffespark med Jelle Duin som manden bag de to andre AGF-scoringer, og det resultat gav AGF bronzen lige foran Viborg.
– Vi har spillet mange gode kampe. Den kamp, vi sluttede af med sidste år, var selvfølgelig fed på mange måder. Men der er ikke noget, der slår bronzekampen. At være nede 2-0, komme en mand i undertal, og så få 3-3, det er mit fedeste minde, siger Frederik Tingager.
– Kvistgaarden scorede faktisk til 3-0, hvor man tænker, at vi er meget langt fra. Og så formår vi på en eller anden måde at få 3-3. Det var jo sindssygt på så mange måder. Også i forhold til, at Viborg var lige ved at score mod FC Nordsjælland. Det er vildt og sindssygt på så mange måder, så det er helt klart den kamp, der er den mest specielle, siger Frederik Tingager.
Pres trods defensivt Brøndby mod FCM
I weekenden for en uge siden kæmpede Brøndby sig til en vigtig 2-0-sejr på MCH Arena med en stor arbejdsindsats fra en defensiv formation, der nærmere ligner 4-5-1 end det afsæt, man gerne vil have i 4-3-3.
Og det har AGF-cheftræner Uwe Rösler med garanti set nærmere på sammen med sin stab og fortalt sine spillere nærmere om, men et tilbagetrukket Brøndby får man med al sandsynlighed ikke at se fra start mandag aften.
– Det var jo et lidt andet udtryk, de kom med der, når man tænker på, at Frederik Birk talte om at få ilden frem på stadion. Men de møder FC Midtjylland, som er stærke på hjemmebane, og så har der måske været taktiske overvejelser om at gå lidt længere tilbage end normalt. Vi forventer, de kommer med fuld fart på Brøndby Stadion og vil vise, at de er hjemmehold, og at de er dygtige der, siger Frederik Tingager.
Læs også Uwe Röslers interview om rivaliseringen med Brøndby
– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg føler lidt, vi kommer uden pres på skuldrene. Der er nok rigtig mange, der forventer, at Brøndby følger op på en rigtig fin udesejr mod FC Midtjylland, og at de så selvfølgelig også skal slå os hjemme. Det passer os fint, siger Patrick Mortensen.
AGF har tre point flere end Brøndby før opgøret og en markant bedre målscore. Læs optakten til kampen her.
Se også forskellen i spillerbudget mellem AGF og Brøndby IF her.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT