ÅRHUS (Tipsbladet): Brøndby IF og AGF har spillet nogle brag af nogle fodboldkampe i Superligaen og pokalen de seneste år.
Brøndby IF gik videre i pokalen i decembers kvartfinaler, men inden da havde AGF tre ligasejre på stribe mod Brøndby, hvilket begyndte i den vilde 3-2-sejr på sidste spilledag i sidste sæson.
Den kamp kostede Brøndby mesterskabet, og den dag husker AGF’erne naturligvis levende med et heftigt efterspil med ballade mellem holdene efter slutfløjtet og siden et AGF-hold, der blev kørt væk i en Brøndby-bus.
Men det er ikke den kamp, Patrick Mortensen og Frederik Tingager husker bedst, da Tipsbladet spørger dem til deres bedste opgør mod Brøndby.
– Det er nogle specielle kampe, og man begynder tidligt at glæde sig til Brøndby Stadion, den fantastiske kulisse og en god modstander, man skal stå overfor, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen til kamp på Brøndby Stadion i august sidste år. Foto: Alamy
– Det [den bedste Brøndby-kamp] er vores hjemmekamp, hvor vi er bagud 0-3 og får 3-3 og bronzen kommer i hus. Det er klart den bedste kamp i mit liv. Jeg har spillet mange fede kampe og scoret mange mål mod Brøndby. Og det har også været sjovt, men den kamp og oplevelse må være den bedste i mit liv, siger Patrick Mortensen.
Angriberen reducerede til 2-3 på straffespark med Jelle Duin som manden bag de to andre AGF-scoringer, og det resultat gav AGF bronzen lige foran Viborg.
– Vi har spillet mange gode kampe. Den kamp, vi sluttede af med sidste år, var selvfølgelig fed på mange måder. Men der er ikke noget, der slår bronzekampen. At være nede 2-0, komme en mand i undertal, og så få 3-3, det er mit fedeste minde, siger Frederik Tingager.
– Kvistgaarden scorede faktisk til 3-0, hvor man tænker, at vi er meget langt fra. Og så formår vi på en eller anden måde at få 3-3. Det var jo sindssygt på så mange måder. Også i forhold til, at Viborg var lige ved at score mod FC Nordsjælland. Det er vildt og sindssygt på så mange måder, så det er helt klart den kamp, der er den mest specielle, siger Frederik Tingager.
Pres trods defensivt Brøndby mod FCM
I weekenden for en uge siden kæmpede Brøndby sig til en vigtig 2-0-sejr på MCH Arena med en stor arbejdsindsats fra en defensiv formation, der nærmere ligner 4-5-1 end det afsæt, man gerne vil have i 4-3-3.
Og det har AGF-cheftræner Uwe Rösler med garanti set nærmere på sammen med sin stab og fortalt sine spillere nærmere om, men et tilbagetrukket Brøndby får man med al sandsynlighed ikke at se fra start mandag aften.
– Det var jo et lidt andet udtryk, de kom med der, når man tænker på, at Frederik Birk talte om at få ilden frem på stadion. Men de møder FC Midtjylland, som er stærke på hjemmebane, og så har der måske været taktiske overvejelser om at gå lidt længere tilbage end normalt. Vi forventer, de kommer med fuld fart på Brøndby Stadion og vil vise, at de er hjemmehold, og at de er dygtige der, siger Frederik Tingager.
Læs også Uwe Röslers interview om rivaliseringen med Brøndby
– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg føler lidt, vi kommer uden pres på skuldrene. Der er nok rigtig mange, der forventer, at Brøndby følger op på en rigtig fin udesejr mod FC Midtjylland, og at de så selvfølgelig også skal slå os hjemme. Det passer os fint, siger Patrick Mortensen.
AGF har tre point flere end Brøndby før opgøret og en markant bedre målscore. Læs optakten til kampen her.
Se også forskellen i spillerbudget mellem AGF og Brøndby IF her.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
