AGF-profiler: Den Brøndby-kamp var vildest

Frederik Tingager og Patrick Mortensen ser i den grad frem til at møde Brøndby IF i en topkamp mandag aften.



ÅRHUS (Tipsbladet): Brøndby IF og AGF har spillet nogle brag af nogle fodboldkampe i Superligaen og pokalen de seneste år.

Brøndby IF gik videre i pokalen i decembers kvartfinaler, men inden da havde AGF tre ligasejre på stribe mod Brøndby, hvilket begyndte i den vilde 3-2-sejr på sidste spilledag i sidste sæson.

Den kamp kostede Brøndby mesterskabet, og den dag husker AGF’erne naturligvis levende med et heftigt efterspil med ballade mellem holdene efter slutfløjtet og siden et AGF-hold, der blev kørt væk i en Brøndby-bus.

Men det er ikke den kamp, Patrick Mortensen og Frederik Tingager husker bedst, da Tipsbladet spørger dem til deres bedste opgør mod Brøndby.

– Det er nogle specielle kampe, og man begynder tidligt at glæde sig til Brøndby Stadion, den fantastiske kulisse og en god modstander, man skal stå overfor, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen til kamp på Brøndby Stadion i august sidste år. Foto: Alamy

– Det [den bedste Brøndby-kamp] er vores hjemmekamp, hvor vi er bagud 0-3 og får 3-3 og bronzen kommer i hus. Det er klart den bedste kamp i mit liv. Jeg har spillet mange fede kampe og scoret mange mål mod Brøndby. Og det har også været sjovt, men den kamp og oplevelse må være den bedste i mit liv, siger Patrick Mortensen.

Angriberen reducerede til 2-3 på straffespark med Jelle Duin som manden bag de to andre AGF-scoringer, og det resultat gav AGF bronzen lige foran Viborg.

– Vi har spillet mange gode kampe. Den kamp, vi sluttede af med sidste år, var selvfølgelig fed på mange måder. Men der er ikke noget, der slår bronzekampen. At være nede 2-0, komme en mand i undertal, og så få 3-3, det er mit fedeste minde, siger Frederik Tingager.

– Kvistgaarden scorede faktisk til 3-0, hvor man tænker, at vi er meget langt fra. Og så formår vi på en eller anden måde at få 3-3. Det var jo sindssygt på så mange måder. Også i forhold til, at Viborg var lige ved at score mod FC Nordsjælland. Det er vildt og sindssygt på så mange måder, så det er helt klart den kamp, der er den mest specielle, siger Frederik Tingager.

Pres trods defensivt Brøndby mod FCM

I weekenden for en uge siden kæmpede Brøndby sig til en vigtig 2-0-sejr på MCH Arena med en stor arbejdsindsats fra en defensiv formation, der nærmere ligner 4-5-1 end det afsæt, man gerne vil have i 4-3-3.

Og det har AGF-cheftræner Uwe Rösler med garanti set nærmere på sammen med sin stab og fortalt sine spillere nærmere om, men et tilbagetrukket Brøndby får man med al sandsynlighed ikke at se fra start mandag aften.

– Det var jo et lidt andet udtryk, de kom med der, når man tænker på, at Frederik Birk talte om at få ilden frem på stadion. Men de møder FC Midtjylland, som er stærke på hjemmebane, og så har der måske været taktiske overvejelser om at gå lidt længere tilbage end normalt. Vi forventer, de kommer med fuld fart på Brøndby Stadion og vil vise, at de er hjemmehold, og at de er dygtige der, siger Frederik Tingager.

Læs også Uwe Röslers interview om rivaliseringen med Brøndby

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg føler lidt, vi kommer uden pres på skuldrene. Der er nok rigtig mange, der forventer, at Brøndby følger op på en rigtig fin udesejr mod FC Midtjylland, og at de så selvfølgelig også skal slå os hjemme. Det passer os fint, siger Patrick Mortensen.

AGF har tre point flere end Brøndby før opgøret og en markant bedre målscore. Læs optakten til kampen her.

Se også forskellen i spillerbudget mellem AGF og Brøndby IF her.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘De har grinet deres røv i laser’

Glem det, Leicester!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Nu åbner Wind op for fremtiden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det betyder intet mod Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Thomas Delaney er fortid’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Danmark har aldrig haft så mange før

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Superliga-klub bedst i hele verden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Nu er han pludselig syg

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt