AGF-profiler: Den Brøndby-kamp var vildest

Frederik Tingager og Patrick Mortensen ser i den grad frem til at møde Brøndby IF i en topkamp mandag aften.



ÅRHUS (Tipsbladet): Brøndby IF og AGF har spillet nogle brag af nogle fodboldkampe i Superligaen og pokalen de seneste år.

Brøndby IF gik videre i pokalen i decembers kvartfinaler, men inden da havde AGF tre ligasejre på stribe mod Brøndby, hvilket begyndte i den vilde 3-2-sejr på sidste spilledag i sidste sæson.

Den kamp kostede Brøndby mesterskabet, og den dag husker AGF’erne naturligvis levende med et heftigt efterspil med ballade mellem holdene efter slutfløjtet og siden et AGF-hold, der blev kørt væk i en Brøndby-bus.

Men det er ikke den kamp, Patrick Mortensen og Frederik Tingager husker bedst, da Tipsbladet spørger dem til deres bedste opgør mod Brøndby.

– Det er nogle specielle kampe, og man begynder tidligt at glæde sig til Brøndby Stadion, den fantastiske kulisse og en god modstander, man skal stå overfor, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen til kamp på Brøndby Stadion i august sidste år. Foto: Alamy

– Det [den bedste Brøndby-kamp] er vores hjemmekamp, hvor vi er bagud 0-3 og får 3-3 og bronzen kommer i hus. Det er klart den bedste kamp i mit liv. Jeg har spillet mange fede kampe og scoret mange mål mod Brøndby. Og det har også været sjovt, men den kamp og oplevelse må være den bedste i mit liv, siger Patrick Mortensen.

Angriberen reducerede til 2-3 på straffespark med Jelle Duin som manden bag de to andre AGF-scoringer, og det resultat gav AGF bronzen lige foran Viborg.

– Vi har spillet mange gode kampe. Den kamp, vi sluttede af med sidste år, var selvfølgelig fed på mange måder. Men der er ikke noget, der slår bronzekampen. At være nede 2-0, komme en mand i undertal, og så få 3-3, det er mit fedeste minde, siger Frederik Tingager.

– Kvistgaarden scorede faktisk til 3-0, hvor man tænker, at vi er meget langt fra. Og så formår vi på en eller anden måde at få 3-3. Det var jo sindssygt på så mange måder. Også i forhold til, at Viborg var lige ved at score mod FC Nordsjælland. Det er vildt og sindssygt på så mange måder, så det er helt klart den kamp, der er den mest specielle, siger Frederik Tingager.

Pres trods defensivt Brøndby mod FCM

I weekenden for en uge siden kæmpede Brøndby sig til en vigtig 2-0-sejr på MCH Arena med en stor arbejdsindsats fra en defensiv formation, der nærmere ligner 4-5-1 end det afsæt, man gerne vil have i 4-3-3.

Og det har AGF-cheftræner Uwe Rösler med garanti set nærmere på sammen med sin stab og fortalt sine spillere nærmere om, men et tilbagetrukket Brøndby får man med al sandsynlighed ikke at se fra start mandag aften.

– Det var jo et lidt andet udtryk, de kom med der, når man tænker på, at Frederik Birk talte om at få ilden frem på stadion. Men de møder FC Midtjylland, som er stærke på hjemmebane, og så har der måske været taktiske overvejelser om at gå lidt længere tilbage end normalt. Vi forventer, de kommer med fuld fart på Brøndby Stadion og vil vise, at de er hjemmehold, og at de er dygtige der, siger Frederik Tingager.

Læs også Uwe Röslers interview om rivaliseringen med Brøndby

– Jeg glæder mig helt vildt. Jeg føler lidt, vi kommer uden pres på skuldrene. Der er nok rigtig mange, der forventer, at Brøndby følger op på en rigtig fin udesejr mod FC Midtjylland, og at de så selvfølgelig også skal slå os hjemme. Det passer os fint, siger Patrick Mortensen.

AGF har tre point flere end Brøndby før opgøret og en markant bedre målscore. Læs optakten til kampen her.

Se også forskellen i spillerbudget mellem AGF og Brøndby IF her.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dansker drillet af Mourinho

Kæmpe nyhed i udlandet

Divisionsforeningen med markant udmelding

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Alexander Lind blæst bagover

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

LIVE: Det er slut

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

– Glem 4-4-4-4-0

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt