AGF tog fredag sæsonens første sejr i Superligaen, da det hjemme blev 4-0 over oprykkeren Sønderjyske.
Efter et par gode præstationer uden fuldt udbytte mod FC Midtjylland og FC København klikkede alt for aarhusianerne i et opgør, hvor Patrick Mortensen lynede to gange, mens Tobias Bech og Mads Emil Madsen bidrog med hver en træffer.
Sønderjyske lignede frem til det 35. minut den optimistiske, velorganiserede og arbejdsomme oprykker, som man også havde set mod Silkeborg og Lyngby. Men i den sidste times tid blev Thomas Nørgaards tropper udspillet.
AGF er foreløbigt treer i tabellen med sine fire point, mens Sønderjyskes er næstsidst med et point.
Opgøret var i slutningen af første halvleg kortvarigt afbrudt, da AGF-stopper Jonas Jensen-Abbew uden nogen i nærheden faldt om og tilsyneladende mistede bevidstheden.
Han satte sig lykkeligvis relativt hurtigt op og gik selv fra banen, da han blev skiftet ud, og senere blev det meddelt over højttaleren, at han havde det godt efter et ildebefindende.
AGF startede fredagens opgør bedst, og Patrick Mortensen truede første gang med et nærgående hovedstød efter 12 minutter.
Sønderjyske åd sig langsomt ind i kampen og skabte i en periode en jævn og chancefattig affære, hvor midtbanespilleren Sefer Emini bød ind med gæsternes farlige forsøg.
Efter 35 minutter blev det låste opgør åbnet efter en stor gave.
Startdebutanten Haidara Mohamed Cheri, der er kommet til Sønderjyske fra 3. division og Ishøj, fejlbedømte totalt en tilbagelægning og forærede Patrick Mortensen en friløber, som han sikkert omsatte til 1-0.
Det var startskuddet til en sand mareridtsperiode for sønderjyderne.
Tobias Bech øgede i første halvlegs overtid til 2-0 på et fremragende langskud og scorede på den måde for fjerde ligakamp i træk.
Knap var anden halvleg sat i gang, inden det også blev 3-0. Bech førte an i en omstilling og slog et glimrende indlæg i feltet, som Mortensen pandede i netmaskerne.
Sønderjyske var til tælling og fik efter 55 minutter en uppercut til kæben, da midtbanespilleren Mads Emil Madsen, som netop er kåret til Superligaens bedste i juli, øgede til 4-0.
Bech hoppede smart over et fladt indlæg fra backen Felix Beijmo, og Madsen tvang Sønderjyske-keeper Nicolai Flø ud i en redning, hvorefter bolden tog overliggeren, og Madsen selv stødte riposten over stregen.
Klasseforskellen tog lidt af brodden af opgøret, som langsomt ebbede ud i forhold til spænding, intensitet og chancer.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
MEDIE
631 millioner kroner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Medier revser Real Madrid-træner
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER