For første gang, siden Jakob Poulsen i juni skiftede cheftrænergerningen i Viborg FF ud med AGF, var den tidligere midtbaneprofil tilbage i domkirkebyen. Og det blev en succesoplevelse for den 42-årige AGF-træner.
På sidelinjen kunne han se sit mandskab tage en 2-1-sejr over Viborg, og dermed udbyggede aarhusianerne en flot sejrsstime.
AGF har vundet de seneste fem kampe i Superligaen og blot tabt en enkelt kamp i sæsonen. Det rækker til en foreløbig førsteplads. FC Midtjylland kan dog overtage den position senere søndag, når midtjyderne gæster FC Nordsjælland.
Viborg er at finde et stykke længere nede i tabellen og står efter de første otte kampe noteret for tre sejre og fem nederlag.
Gæsterne kom klart bedst ud på det regnvåde græs i Viborg, og efter et lille kvarter udmøntede det sig i en føring.
Et hjørnespark blev sendt ind i det tæt befolkede lille Viborg-felt, og her svingede en liggende Nicolai Poulsen højrebenet og sparkede en løs bold i kassen.
Det satte gang i første halvleg, der bød på underholdning i begge ender.
Først svarede Viborg igen, da AGF-keeper Jesper Hansen halvklarede et forsøg fra Charly Nouck og sendte bolden direkte ud i fødderne på Thomas Jørgensen, der udlignede.
Dumt straffespark
Kort efter kom AGF dog tilbage i førersædet på en straffesparksscoring, da værternes anfører, Jeppe Grønning, kastede sig ned og blokerede et forsøg i eget felt med armene.
Patrick Mortensen har i lang tid haft straffesparkstjansen for AGF, men spydspidsen har i sæsonens indledning brændt flere gange fra de 11 meter.
Derfor var det Kristian Arnstad, der sparkede, og den norske midtbanespiller lignede en, der har prøvet det før. Han sparkede flot bolden op i nettaget uden chance for Lucas Lund i Viborg-målet.
Efter de tre scoringer inden for kort tid fortsatte begge mandskaber med at skabe chancer i de første 45 minutter. Afslutningerne havde dog ikke samme kvalitet som hidtil.
Hvor første halvleg mest havde stået i AGF’s tegn, overtog værterne efter sidebyttet.
Viborg satte sig mere og mere på kampen, der ikke havde samme mængde af chancer som i første halvleg.
I stedet var det i højere grad dueller, som fyldte mere og mere, og det virkede aarhusianerne til at trives i.
Værterne formåede dog i slutminutterne at komme tæt på en udligning, men Jesper Hansen reddede i AGF-målet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – ‘Vis noget fucking respekt’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER