”Det er lidt hårdt, fordi en stor del af det at være fodboldfan er også, at man har lov til at brokke sig. Men jeg er rigtig godt tilfreds lige nu.”
Michael ”Jøden” Christiansen har gennem sit liv som AGF-fan haft rigeligt at brokke sig over, men han skal grave dybt i øjeblikket, hvis han skal finde pessimismen frem. Det mest kritiske om ejerskabet og ledelsen, han kan svinge sig op til, er, at han gerne ville have større indblik i, hvordan klubben bruger pengene. Hvorfor fører sommerens storsalg ikke til, at AGF går ud og bruger millioner på nye spillere den anden vej?
”Jeg mangler nok gennemsigtigheden. De skylder mig den heller ikke, men jeg gad godt at have den. Jeg gad godt at kunne kigge gennem vægge,” siger han.
Men ellers har den østjyske rapper og podcastvært ikke meget at brokke sig over i disse år. Én ting er den aktuelle sportslige situation, hvor AGF overvintrer på fjerdepladsen og ikke har tabt en fodboldkamp siden nederlaget i Viborg den 1. oktober. Noget andet er, at klubben økonomisk og organisatorisk fremstår langt mere stabil end i umindelige tider.
Han er selv en af de 10.000 aktionærer, og selvom hans post skal måles i tusinder og ikke i hundredtusinder eller millioner af kroner, kan han også glæde sig over de fede tider på den front.
”Som aktionær i klubben er det altid rart at se, at det ikke kun er velgørenhed, man er ude i,” siger han med et grin.
Men fremgangen har også avlet en ny optimisme. Selv om linjen ikke har været snorlige, og navnlig den sidste sæson under David Nielsen var lidt for tæt på at ende med nedrykning, har AGF’s kurve i store træk bevæget sig opad i den seneste håndfuld år. Det sætter sig i tilhængere som Michael Christiansen, der pludselig tør tro på sit hold.

Foto: Imago
”Det er selvfølgelig mega hybris at sige det, men lige nu frygter jeg jo ikke den der Top 6-skillelinje, der afgør, om vi kommer i det gode eller det dårlige selskab. Jeg er lige pludselig ærgerlig over, at vi ikke vandt i Farum i sidste uge, og jeg går da til kampen på søndag i Parken med et helt andet mindset end tidligere,” som han siger i interviewet, der er foretaget forud for årets sidste Superliga-kamp, som AGF i øvrigt vandt 2-1.
Som vi har redegjort for andetsteds på disse sider, har AGF’s ejerskab, bestyrelse og direktion i løbet af de seneste ti år arbejdet sig frem mod den nuværende position, hvor klubben står stærkere økonomisk og sportsligt end længe. I spidsen står en gruppe af lokale forretningsmænd, der både har investeret med hjertet og med hjernen. Det har også en værdi for en som Michael Christiansen, der selv investerer liv og sjæl i sin klub.
”Det betyder alverden. Vi vil jo have en ejer, vi vil have en ledelse, som vil gå ned med skibet eller vil gøre hvad som helst for at få den sikker i havnen. Og ikke bare en kaptajn, som der hopper af Costa Concordia og så køber et nyt skib,” siger han med henvisning til krydstogtskibet, der i 2012 forliste ud for den italienske kyst.
For Michael ”Jøden” Christiansen frister det ikke med en ny ejer, der kommer rullende ind i Århus med lommerne fyldte af penge og store ambitioner. For selv om sådan en måske ville kunne løfte det sportslige budget, skræmmer sporene fra andre klubber i dansk fodbold. Han nævner selv Fremad Amager, der både med russiske Anton Zingarevitj og amerikanske Josh Wallace og Richard Finger brændte nallerne, og Brøndby IF, hvis amerikanske ejerskab har delt fanbasen i to.
”Det virker bare, som om det er de rige menneskers legeplads lige pludselig. Enten er det en investering for dem, eller så er det et hobbyprojekt. Jeg tror, vi er privilegeret lige nu i AGF, at vi ikke er der,” siger han.
Nye udenlandske ejere ville måske også betyde, at AGF blev en del af et netværk af klubber – og givetvis ikke øverst i fødekæden.
”Jeg har da ikke lyst til, hvis nu min skønne kone kom hjem og foreslog det modsatte af flerkoneri, fordi hun gerne ville have flere mænd,” griner han.
”Jeg vil gerne være den eneste.”
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Så blev det officielt
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW