Uwe Röslers debut som AGF-træner endte søndag aften i et nederlag på Brøndby Stadion, og den kamp bød på særligt én kontroversiel diskussion.
I slutningen af første halvleg blev århusianernes Mikael Anderson nedlagt i Brøndy IFs felt, men der blev ikke dømt straffespark. I stedet fik Mikael Anderson et gult kort for film i situationen, som dommer Sandi Putros ikke så igennem igen ved hjælp af VAR.
Og efter kampen er Uwe Rösler decideret uforstående over for, hvorfor der er VAR i den danske liga, når en situation som den ikke kigges igennem.
– Fantastisk stadion, virkelig god atmosfære. Det var et virkelig godt Brøndby-hold, som de startede med. De spillede i et andet gear. Vi var klar, men det var ikke perfekt, så vi kom lidt sent her og der, og de var det bedre hold i første halvleg. Jesper [Hansen] holdt os i kampen.
– I anden halvleg ændrede kampen sig. Vi tilpassede os tempoet og spillede med mere mod og holdt på bolden længere. Vi havde vores første chancer. Brøndby faldt lidt i intensitet, og vi tog mere og mere over, og kampen kunne være gået begge veje i den halvleg, indleder Uwe Rösler og tilføjer så:
– Og så forstår jeg ikke, hvorfor vi har VAR i dette land. Det er et klokkeklart straffespark, og VAR skrider ikke ind. VAR er der for at hjælpe dommerne.
Spurgt yderligere ind til situationen, uddyber den tyske cheftræner:
– Selvfølgelig skal VAR skride ind. Det var et klokkeklart straffespark på et tidspunkt i kampen, hvor den ville være tippet over til vores fordel. VAR skred ikke ind. Dommeren kan misse ting, og jeg kritiserer ikke dem, men jeg kritiserer VAR. Hvorfor har vi VAR, når der er et klokkeklart straffespark, og VAR skrider ikke ind og beder dommeren tage et kig på det? Det skete ikke. Alle i verden kan se, at det er et klokkeklart straffespark, siger han.
I stedet endte kampen med et nederlag til AGF’erne, men Uwe Rösler tilføjer også, at århusianerne fik vist sig lidt frem i anden halvleg, hvor man fik vist, hvordan "De Hviie" vil spille.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER