Rösler: Forlænger snart med vigtig spiller

AGF er tæt på at forlænge kontrakten med profilen Nicolai Poulsen, og det er vigtigt nyt, mener Uwe Rösler.



AGF er tæt på at forlænge kontrakten med den vigtige midtbanekriger Nicolai Poulsen.

Det fastslog AGF-sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye til TV3 Sport inden søndagens kamp mod Silkeborg IF, der endte 2-2.

Samme udmelding om midtbaneprofilen deler AGF-cheftræner Uwe Rösler efter opgøret søndag aften. Beskeden, om at en forlængelse er på trapperne, er nemlig også nået frem til den tyske træner.

– Vi drøfter selvfølgelig forskellige ting sammen i klubben, og det er helt på linje med, hvad jeg ved om situationen.

– Poulsen har fortjent det, og han har udviklet sig meget som spiller. Jeg vil være meget glad for at fortsætte med at arbejde med ham de næste par sæsoner, siger Uwe Rösler om sit midtbaneanker.

Nicolai Poulsens kontrakt med AGF udløber til næste sommer, og parterne har denne sommer drøftet fremtidsscenarierne med et muligt udlandsskifte som én af mulighederne.

AGF kan holde fast i Poulsen i endnu længere tid med den snarlige forlængelse til stor tilfredshed for Uwe Rösler.

– Som person er han vigtig for omklædningsrummet og har AGF i sit DNA, så han tikker alle bokse for os. Jeg er meget glad for udsigten til, at han fortsætter i klubben, siger AGF-chefen.

Søndag aften spillede AGF 2-2 med Silkeborg i et voldsomt drama, hvor AGF indkasserede to mål i overtiden, men aarhusianerne fik alligevel udlignet til allersidst på et straffespark.

For AGF-træneren fylder det dog mest, at holdet ikke hentede alle tre point trods den sene udligning i det 12. tillægsminut.

– Det er skuffende, at vi indkasserede to mål i overtiden, men at få et point med fra kampen var vigtigt uanset hvad. Vi skulle dog have lukket kampen inden Silkeborgs comeback, siger Uwe Rösler.

Efter de første fire runder i Superligaen har AGF syv point og befinder sig på fjerdepladsen et point foran Brøndby IF og to point bag FC Midtjylland på tredjepladsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur