Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut.
Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.
Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.
Han var dog ikke med, da AaB spillede 2-2 med Silkeborg i går i generalprøven, inden AC Horsens er på besøg i næste weekends sæsonåbning.
– Der skete det for nogle dage siden, at jeg som så mange gange før fik et lille tilbagefald. Jeg fik en sprøjte inden opstarten og har så siden trænet hårdt på, men jeg har fået lidt smerter og lidt overbelastning i knæet. Vi har droslet mig lidt ned i de sidste par dage, og så er vi blevet enige om, at jeg sad over i går og i stedet spiller med reserveholdet i morgen, siger venstrebacken til tipsbladet.dk.
Derfor er det heller ikke ret sandsynligt, at han er med fra start, når det går løs om en uge, fortæller han med henvisning til den afbrudte opstart.
– Det er ikke urealistisk, at jeg kan spille en rolle fra bænken, men lige nu er jeg lidt efter de andre formmæssigt, og vi er stadigvæk lidt forsigtige.
Han har, som han også fortalte os for et par uger siden, accepteret, at han fremover må kigge lidt kortere frem, end han tidligere har gjort, og han er derfor også rolig og tålmodig omkring problemerne med knæet.
– Jeg vil hellere stå over de første kampe og vente til, at jeg føler mig helt klar. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at jeg har misset nogle dage og minutter med førsteholdet, men jeg er rimelig fortrøstningsfuld, og jeg er også bevidst om, at det her er et langt projekt for mig, konstaterer han.
– Jeg skal tage små skridt, og det er ikke verdens undergang for mig, at jeg misser et par kampe. Det bliver en lang sæson, og jeg skal nok komme mig, men det skal være for at være helt klar og ikke for kun at spille med halv kraft.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker