Ahlmann tvivlsom til sæsonpremiere

AaB-venstrebacken Jakob Ahlmann kæmper fortsat med skadesproblemer og er meget tvivlsom til næste weekends sæsonpremiere



Jakob Ahlmann fik sit store gennembrud for AaB i 2013/2014-sæsonen, hvor nordjyderne vandt både mesterskab og pokalturnering, inden den nu 25-årige, duelstærke venstreback fik sin landsholdsdebut.

Ahlmann blev dog siden korsbåndsskadet, og lige siden har han kæmpet med at komme tilbage på banen og til det niveau, som han viste inden knæskaden. Bare 12 kampe spillede han i sidste sæson, der var plaget af flere uheldige følgeskader og problemer.

Inden sæsonen forlængede han med yderligere to sæsoner, og der blev samtidig lagt op til, at han skulle tilbage til topniveauet og være en kulturbærer på et ungt nordjysk hold, der har set store forandringer i løbet af sommeren.

Han var dog ikke med, da AaB spillede 2-2 med Silkeborg i går i generalprøven, inden AC Horsens er på besøg i næste weekends sæsonåbning.

– Der skete det for nogle dage siden, at jeg som så mange gange før fik et lille tilbagefald. Jeg fik en sprøjte inden opstarten og har så siden trænet hårdt på, men jeg har fået lidt smerter og lidt overbelastning i knæet. Vi har droslet mig lidt ned i de sidste par dage, og så er vi blevet enige om, at jeg sad over i går og i stedet spiller med reserveholdet i morgen, siger venstrebacken til tipsbladet.dk.

Derfor er det heller ikke ret sandsynligt, at han er med fra start, når det går løs om en uge, fortæller han med henvisning til den afbrudte opstart.

– Det er ikke urealistisk, at jeg kan spille en rolle fra bænken, men lige nu er jeg lidt efter de andre formmæssigt, og vi er stadigvæk lidt forsigtige.

Han har, som han også fortalte os for et par uger siden, accepteret, at han fremover må kigge lidt kortere frem, end han tidligere har gjort, og han er derfor også rolig og tålmodig omkring problemerne med knæet.

– Jeg vil hellere stå over de første kampe og vente til, at jeg føler mig helt klar. Jeg tager det lidt dag for dag. Jeg er selvfølgelig ærgerlig over, at jeg har misset nogle dage og minutter med førsteholdet, men jeg er rimelig fortrøstningsfuld, og jeg er også bevidst om, at det her er et langt projekt for mig, konstaterer han.

– Jeg skal tage små skridt, og det er ikke verdens undergang for mig, at jeg misser et par kampe. Det bliver en lang sæson, og jeg skal nok komme mig, men det skal være for at være helt klar og ikke for kun at spille med halv kraft.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Tullberg tror på overraskelsen

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Sænker prisen mod Midtjylland

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Store spillersalg sikrer AaB overskud

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Neestrups svar: Hvem så?

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens