• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Aldo Petersen i nyt angreb på Parken: Banken kommer snart

Foto: Getty Images

Ifølge Aldo Petersen er selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, i vanskeligheder uden ny kapital.

Af Oliver Okstrøm

Aldo Petersen har i den seneste uge været i centrum for et debatindlæg, som var bragt i Tipsbladet. Det handlede om et stort tilbud på Parken Sport & Entertainment, som altså ikke endte med at blive gennemført.

I et interview med Canal 9 åbnede Aldo Petersen op for sit syn på selskabet bag FC København, hvor klubbens ledelse selv ikke ønskede at deltage.

Her kom forretningsmanden blandt andet ind på FC Københavns nuværende situation, hvor klubbens gæld kan komme til at give dem problemer efter coronakrisens påvirkning af det omtalte selskab.

Læs også:Tidligere Brøndby-formand ville købe Parken – og renovere for 850 millioner

- Hvis man har rimelig god hukommelse og kan huske, hvad der skete med Parken ovenpå finanskrisen i 2008. Dengang havde man også en relativt stor gældspost, og jeg har lagt mærke til, at man har øget sin gæld med ca 440 millioner kroner i Parken, siger han og fortsætter:

- Jeg er meget sikker på, at selskabets bankforbindelse om lidt kommer og beder aktionærene om at komme med nogle flere penge, fordi der nu er uforholdsmæssigt meget gæld i forhold til de aktiviteter, som, der er i Parken, lyder det fra Aldo Petersen.

Derudover kommer han også ind på, at han ikke regner med at Lalandia, som er en vigtig del af forretningen i Parken Sport & Entertainment, bare sådan lige kan vende tilbage til det niveau, som de var på, inden coronakrisen ramte. Derudover skal FCK også levere, hvis der ikke skal tabes rigtig mange penge, mener Petersen.

Læs også:Leder: Derfor giver et milliardsalg af FC København og PSE mening

- Jeg lægger da også mærke til, at hvis der sker en tilbagegang i salg af spillere og hvis FCK ikke skulle kvalificere sig til et gruppespil, så giver fodboldforretningen i FCK altså på den forkerte side af 100 millioner i underskud, siger Aldo Petersen,

Endelig bemærker han, at det i øjeblikket godt kan være, at selskabet bag FCK selv sysler med planer for, hvordan de skal få mere kapital ind eller kigger sig om, hvor de ellers kan få det.

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.

Læs også:Tidligere FCK-investor: Klubben bør bruge 40 millioner mere om året

Læs også:Ståle om skadesproblemer: Har aldrig oplevet noget lignende

Læs også:FCK snubler i Farum og taber terræn i guldkampen

---------------------------

Se masser af Europa League med Tottenham, Arsenal, AC Milan og Nice med Kasper Dolberg til spotpris på Dplay. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus