Aldo Petersen har i den seneste uge været i centrum for et debatindlæg, som var bragt i Tipsbladet. Det handlede om et stort tilbud på Parken Sport & Entertainment, som altså ikke endte med at blive gennemført.
I et interview med Canal 9 åbnede Aldo Petersen op for sit syn på selskabet bag FC København, hvor klubbens ledelse selv ikke ønskede at deltage.
Her kom forretningsmanden blandt andet ind på FC Københavns nuværende situation, hvor klubbens gæld kan komme til at give dem problemer efter coronakrisens påvirkning af det omtalte selskab.
Læs også:Tidligere Brøndby-formand ville købe Parken – og renovere for 850 millioner
– Hvis man har rimelig god hukommelse og kan huske, hvad der skete med Parken ovenpå finanskrisen i 2008. Dengang havde man også en relativt stor gældspost, og jeg har lagt mærke til, at man har øget sin gæld med ca 440 millioner kroner i Parken, siger han og fortsætter:
– Jeg er meget sikker på, at selskabets bankforbindelse om lidt kommer og beder aktionærene om at komme med nogle flere penge, fordi der nu er uforholdsmæssigt meget gæld i forhold til de aktiviteter, som, der er i Parken, lyder det fra Aldo Petersen.
Derudover kommer han også ind på, at han ikke regner med at Lalandia, som er en vigtig del af forretningen i Parken Sport & Entertainment, bare sådan lige kan vende tilbage til det niveau, som de var på, inden coronakrisen ramte. Derudover skal FCK også levere, hvis der ikke skal tabes rigtig mange penge, mener Petersen.
Læs også:Leder: Derfor giver et milliardsalg af FC København og PSE mening
– Jeg lægger da også mærke til, at hvis der sker en tilbagegang i salg af spillere og hvis FCK ikke skulle kvalificere sig til et gruppespil, så giver fodboldforretningen i FCK altså på den forkerte side af 100 millioner i underskud, siger Aldo Petersen,
Endelig bemærker han, at det i øjeblikket godt kan være, at selskabet bag FCK selv sysler med planer for, hvordan de skal få mere kapital ind eller kigger sig om, hvor de ellers kan få det.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
OPTAKT
Tunesien – Japan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Belgien – Iran
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
OPTAKT
