Vejle Boldklub – Silkeborg IF (0-1) 0-4
Callum McCowatt 0-1 (17.)
Anders Klynge 0-2 (51.)
Younes Bakiz 0-3 (57.)
Alexander Simmelhack 0-4 (85.)
Kampens bedste:
Vejle Boldklub
Hjemmeholdet skal lynhurtigt op på hesten igen efter dagens kamp, de har ikke tid til andet. Der var ikke mange fantastiske præstationer fra vejlenserne i dag, men Lundrim Hetemi gjorde det ganske hæderligt. Midtbaneprofilen var limen, der fik Vejles spil til at flyde, når de var i boldbesiddelse, og han havde flere fine aktioner, hvor de sidste marginaler manglede, inden det kunne være blevet til mere.
Albaneren er en af dem, holdet i næste sæson skal bygges op omkring. Ligegyldigt om det hedder Superliga eller 1. division, kommer han til at være en nøglespiller i genopbygningen af ‘det nye Vejle Boldklub’.
Silkeborg IF
Vi har set det før, og på alle måder giver det déjà vu. Callum McCowatt, som Silkeborg hentede i 1. division i sidste sæson, er efter en bøvlet start med et langt tilløb og mange skader endelig brudt igennem på Kent Nielsens mandskab. Den velsparkende ‘kiwi’ viste igen, at han er udstyret med en fornem sparketeknik, og hvis han først får sat sine til tider lidt kluntede driblinger sammen, kan han gå i fodsporene på Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Younes Bakiz og blive en reel Superliga-profil.
Anders Klynge fik sit efterår ødelagt af en skade, men han er tilbage i absolut topform, hvilket han slog fast med syvtommersøm i dagens kamp. Med kontraktudløb til sommer burde alle de store adresser i Superligaen holde et vågent øje med den lille kreatør. Han er god nok til, at han kan gøre en forskel for de fleste hold i Superligaen, hvis ikke alle, især dem, der har ambitioner på kuglen. I dag markerer han sig med en scoring, et oplæg og det sidste mål, hvor han er arkitekten med tredjesidste fod på 4-0-scoringen – hold da op, en kamp!
Kampens værste:
Meget i Vejle er bundet op på German Onugkha, hvilket også er fuldt forståeligt, når man ser, hvor voldsom han har været for dem på det seneste. Problemet er bare, at når han som i dag bliver taget ud af kampen, så mangler de virkelig en plan B. Når modstanderens forsvar har alle øjne rettet mod den fysisk stærke angriber, burde det skabe plads til de andre offensive spillere, men Silkeborg lykkedes med at lukke det hele ned – det er de nødt til at arbejde på, hvis de vil byde de andre nedrykningskandidater op til dans i resten af den nervepirrende sæson.
German Onugkha var usynlig i det meste af kampen, men var alligevel farligste mand for Vejle, da han knaldede bolden på overlæggeren i overtiden. Det siger meget om ham, men også holdets forfatning i kampen mod Silkeborg.
Kampens detalje:
Hen mod slutningen af første halvleg opstod en sjov situation. Pelle Mattsson driblede dybt ned på egen banehalvdel, hvor han udnyttede kampens dommer, Jacob Karlsen. Den unge midtbanespiller lavede en kælen tunnel på dommeren, der samtidig screenede den pressende Vejle-spiller. Jacob Karlsen fløjtede efterfølgende med et stort smil på læben og lod bolden falde, fordi han havde stået i vejen i forbindelse med spilsituationen.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
Klart ønske fra Ruben Amorim
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER