Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Tipsbladet sætter fokus på kampen mellem Vejle Boldklub og Silkeborg IF i Nedrykningsspillet.



Vejle Boldklub – Silkeborg IF (0-1) 0-4

Callum McCowatt 0-1 (17.)
Anders Klynge 0-2 (51.)
Younes Bakiz 0-3 (57.)
Alexander Simmelhack 0-4 (85.)

Kampens bedste:

Vejle Boldklub
Hjemmeholdet skal lynhurtigt op på hesten igen efter dagens kamp, de har ikke tid til andet. Der var ikke mange fantastiske præstationer fra vejlenserne i dag, men Lundrim Hetemi gjorde det ganske hæderligt. Midtbaneprofilen var limen, der fik Vejles spil til at flyde, når de var i boldbesiddelse, og han havde flere fine aktioner, hvor de sidste marginaler manglede, inden det kunne være blevet til mere.

Albaneren er en af dem, holdet i næste sæson skal bygges op omkring. Ligegyldigt om det hedder Superliga eller 1. division, kommer han til at være en nøglespiller i genopbygningen af ‘det nye Vejle Boldklub’.

Silkeborg IF
Vi har set det før, og på alle måder giver det déjà vu. Callum McCowatt, som Silkeborg hentede i 1. division i sidste sæson, er efter en bøvlet start med et langt tilløb og mange skader endelig brudt igennem på Kent Nielsens mandskab. Den velsparkende ‘kiwi’ viste igen, at han er udstyret med en fornem sparketeknik, og hvis han først får sat sine til tider lidt kluntede driblinger sammen, kan han gå i fodsporene på Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Younes Bakiz og blive en reel Superliga-profil.

Anders Klynge fik sit efterår ødelagt af en skade, men han er tilbage i absolut topform, hvilket han slog fast med syvtommersøm i dagens kamp. Med kontraktudløb til sommer burde alle de store adresser i Superligaen holde et vågent øje med den lille kreatør. Han er god nok til, at han kan gøre en forskel for de fleste hold i Superligaen, hvis ikke alle, især dem, der har ambitioner på kuglen. I dag markerer han sig med en scoring, et oplæg og det sidste mål, hvor han er arkitekten med tredjesidste fod på 4-0-scoringen – hold da op, en kamp!

Kampens værste:
Meget i Vejle er bundet op på German Onugkha, hvilket også er fuldt forståeligt, når man ser, hvor voldsom han har været for dem på det seneste. Problemet er bare, at når han som i dag bliver taget ud af kampen, så mangler de virkelig en plan B. Når modstanderens forsvar har alle øjne rettet mod den fysisk stærke angriber, burde det skabe plads til de andre offensive spillere, men Silkeborg lykkedes med at lukke det hele ned – det er de nødt til at arbejde på, hvis de vil byde de andre nedrykningskandidater op til dans i resten af den nervepirrende sæson.

German Onugkha var usynlig i det meste af kampen, men var alligevel farligste mand for Vejle, da han knaldede bolden på overlæggeren i overtiden. Det siger meget om ham, men også holdets forfatning i kampen mod Silkeborg.

Kampens detalje:
Hen mod slutningen af første halvleg opstod en sjov situation. Pelle Mattsson driblede dybt ned på egen banehalvdel, hvor han udnyttede kampens dommer, Jacob Karlsen. Den unge midtbanespiller lavede en kælen tunnel på dommeren, der samtidig screenede den pressende Vejle-spiller. Jacob Karlsen fløjtede efterfølgende med et stort smil på læben og lod bolden falde, fordi han havde stået i vejen i forbindelse med spilsituationen.





– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brøndby-handel er kollapset



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie