Sønderjyske – FC Nordsjælland 1-4 (1-2)
1-0 Jose Gallegos (11).
1-1 Marcus Ingvartsen (24.).
1-2 Marcus Ingvartsen (36., str.)
1-3 Benjamin Nygren (85).
1-4 Milan Iloski (90+3.)
Kampens bedste:
Sønderjyske
Det var en svær opgave for Sønderjyske i dag. Hjemmeholdet kom foran, stik imod spil og chancer, men det holdt ikke længe, før FC Nordsjælland fik vendt kampen. Mads Agger skal have ros for sin elegante assist til José Gallegos, men den bedste Sønderjyske-aktion kom fra målmand Jakob Busk i starten af kampen, da Sønderjyske-keeperen i samme sekvens fik holdt hjemmeholdet i live, da et FC Nordsjælland-angreb udviklede sig til et decideret skydetelt. Generelt blev Sønderjyske fuldstændigt imponeret i langt størstedelen af opgøret.
FC Nordsjælland
Der var flere gode præstationer fra FC Nordsjælland i dag, hvor Mario Dorgeles leverede flere gode aktioner, herunder en assist, mens Daniel Svensson også stod for en smuk assist til Benjamin Nygren. Dagens helt var dog selvfølgelig Marcus Ingvartsen, der på lidt over 10 minutter vendte kampen fuldstændigt på hovedet. Først på et velplaceret hovedstød og derefter på et køligt straffespark.
Kampens værste:
Det vil ikke være på sin plads at hænge en enkelt Sønderjyske-spiller ud i dag, for det var kollektivt, at sønderjyderne blev fuldstændigt udklasseret i dag. Gæsterne havde en voldsom boldbesiddelse, og pilen peger i øjeblikket den forkerte retning for Thomas Nørgaards mandskab, der har en målscore på 1-7 i de seneste to kampe.
Kampens detalje:
Viaplays kommentatorer var i vildrede, da dommer Jørgen Daugbjerg i slutningen af første halvleg pludselig pegede på straffesparkspletten, til stor undren for Sønderjyske-spillerne og de fleste tv-seere. Kendelsen kom efter en duel mellem Daniel Gretarsson og Benjamin Nygren, hvor FC Nordsjælland-angriberen i første omgang luntede ud mod hjørnesparket, uvidende om, at der skulle have foregået noget ulovligt. Det lignede i første omgang en ganske kontroversiel kendelse, men den langsomme gengivelse kom et par minutter senere, hvor det viste sig, at Jørgen Daugbjerg faktisk havde spottet, at Gretarsson ramte bolden med armen. Superligaens dommere er ofte i modvind, men i denne situation skal vi også huske at rose Jørgen Daugbjerg for at se en situation, som mange overså i første omgang.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER