Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.
Denne gang AaB.
Transfers:
Ind:
Robert Kakeeto (Helsinki IFK, lejeaftale udløber)
Ud:
Wessam Abou Ali (Vendsyssel FF, lejeaftale)
Mikkel Kaufmann (FC København)
Oliver Abildgaard (Rubin Kazan, lejeaftale)
Træningskampe:
AGF – AaB 0-2
IFK Göteborg – AaB 2-3
AaB – Freiburg U23 1-1 (fire gange 30 minutter)
11. februar 13.00: Vendsyssel – AaB (spilles i Vrå)
Bud på idealopstilling (4-3-3): Rinne – Pallesen, Thelander, Okore, Ahlmann – Fossum, Christensen, Olsen – Kusk, van Weert, Andersen
Status:
AaB’s salg af angribertalentet og efterårets stopscorer, Mikkel Kaufmann, har trukket de største overskrifter i transfervinduet. Og det har da også efterladt en del nordjyske fans tilbage med bekymring i forhold til, om holdets offensiv er bred nok, nu hvor det bliver meget op til hollandske Tom van Weert og Lucas Andersen at være skarpe i front.
Resultaterne fra testkampene har været positive, hvilket lover godt for et AaB-hold, der er i gang med at implementere en mere aggressiv spillestil med et højere pres og mere direkte målsøgende spil end i efteråret.
AaB er overvintret på en plads som nummer seks, men da både Lyngby og FC Nordsjælland har samme point, og OB på niendepladsen blot er ét point efter – ja, så er skarpheden påkrævet fra første kamp, hvis pladsen i medaljeslutspillet skal sikres.
Styrker:
Lucas Andersen er fortsat spilleren, der kan afgøre kampene på nærmest egen hånd. Men der lader også til, at Kasper Kusk er på vej tilbage som fast mand i startopstillingen, da den nye og mere direkte stil passer bedre ind i hans stil end i efteråret, hvor profilen i en længere periode mistede sin startplads til Frederik Børsting. Testkampene har vist, at Kusk både virker spillelysten og målfarlig, og det kan blive en virkelig vigtig brik i AaBs jagt på top.
Svagheder:
I efteråret var AaB’s resultater nærmest proportionel med Lucas Andersens spillehumør, og det blev mærkbart, da stjernens form dalede undervejs i turneringen. Det er vigtigt, at andre spillere byder sig til, når der skal løftes. En dygtig boldspiller som eksempelvis Iver Fossum skal meget gerne – sammen med Patrick Olsen og Kasper Kusk – aflaste Andersen i forhold til forventninger og præstationer.
Han bliver vigtig:
Det er nemt at pege på Lucas Andersen som manden, der igen skal løfte AaB til de påkrævede sejre. Men AaB’s nye spillestil kommer til at kræve et langt større fysisk arbejde og aftryk. Her bliver Frederik Børsting en spiller, der kan gå ind og blive ganske afgørende. Børsting er garant for hårdt arbejde og fik i efteråret tilkæmpet sig en plads i forreste kæde på bekostning af Kasper Kusk. Tom van Weert er dog kommet sig helt over sin hovedskade, hvilket presser Børstings plads i forreste geled.
Hold øje med:
Mathias Ross Jensen – den 19-årige forsvarsspiller – startede inde fire gange i efteråret og er noteret for i alt 17 Superliga-kampe i karrieren. Han har været et af de positive drys i forberedelserne til foråret, og viser der sig den mindste slinger hos de mere rutinerede midterforsvarere Thelander, Okore og Pedersen – så står Mathias Ross klar til at springe til.
Spørgsmålstegnet:
Intentionen er at overrumble modstanderen med højt pres og direkte, målsøgende spil. Det store spørgsmål er nu, om AaB-spillerne rent faktisk bliver så klar med systemet, at det også giver pote fra start. Der er bare seks kampe til at hente de nødvendige point til at bevare pladsen i top 6. For der er formentlig ikke råd til at bruge de første kampe som testkampe. Og der er ikke meget værdi i, at systemet først for alvor virker, hvis AaB ender i en af de to nedrykningsgrupper.
Forårspremiere:
Silkeborg – AaB, søndag den 16. februar klokken 14.00.
Statistik fra sæsonen 2019/2020:
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
Syv i træk for Barcelona
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Indkalder Salah til afgørende samtale
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
Viborg er klar til pokalsemifinale
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER
