Tipsbladet.dk ser frem mod sæsonstarten i Superligaen med fokus på hvert enkelt hold.
Denne gang AaB.
Transfers:
Ind:
Robert Kakeeto (Helsinki IFK, lejeaftale udløber)
Ud:
Wessam Abou Ali (Vendsyssel FF, lejeaftale)
Mikkel Kaufmann (FC København)
Oliver Abildgaard (Rubin Kazan, lejeaftale)
Træningskampe:
AGF – AaB 0-2
IFK Göteborg – AaB 2-3
AaB – Freiburg U23 1-1 (fire gange 30 minutter)
11. februar 13.00: Vendsyssel – AaB (spilles i Vrå)
Bud på idealopstilling (4-3-3): Rinne – Pallesen, Thelander, Okore, Ahlmann – Fossum, Christensen, Olsen – Kusk, van Weert, Andersen
Status:
AaB’s salg af angribertalentet og efterårets stopscorer, Mikkel Kaufmann, har trukket de største overskrifter i transfervinduet. Og det har da også efterladt en del nordjyske fans tilbage med bekymring i forhold til, om holdets offensiv er bred nok, nu hvor det bliver meget op til hollandske Tom van Weert og Lucas Andersen at være skarpe i front.
Resultaterne fra testkampene har været positive, hvilket lover godt for et AaB-hold, der er i gang med at implementere en mere aggressiv spillestil med et højere pres og mere direkte målsøgende spil end i efteråret.
AaB er overvintret på en plads som nummer seks, men da både Lyngby og FC Nordsjælland har samme point, og OB på niendepladsen blot er ét point efter – ja, så er skarpheden påkrævet fra første kamp, hvis pladsen i medaljeslutspillet skal sikres.
Styrker:
Lucas Andersen er fortsat spilleren, der kan afgøre kampene på nærmest egen hånd. Men der lader også til, at Kasper Kusk er på vej tilbage som fast mand i startopstillingen, da den nye og mere direkte stil passer bedre ind i hans stil end i efteråret, hvor profilen i en længere periode mistede sin startplads til Frederik Børsting. Testkampene har vist, at Kusk både virker spillelysten og målfarlig, og det kan blive en virkelig vigtig brik i AaBs jagt på top.
Svagheder:
I efteråret var AaB’s resultater nærmest proportionel med Lucas Andersens spillehumør, og det blev mærkbart, da stjernens form dalede undervejs i turneringen. Det er vigtigt, at andre spillere byder sig til, når der skal løftes. En dygtig boldspiller som eksempelvis Iver Fossum skal meget gerne – sammen med Patrick Olsen og Kasper Kusk – aflaste Andersen i forhold til forventninger og præstationer.
Han bliver vigtig:
Det er nemt at pege på Lucas Andersen som manden, der igen skal løfte AaB til de påkrævede sejre. Men AaB’s nye spillestil kommer til at kræve et langt større fysisk arbejde og aftryk. Her bliver Frederik Børsting en spiller, der kan gå ind og blive ganske afgørende. Børsting er garant for hårdt arbejde og fik i efteråret tilkæmpet sig en plads i forreste kæde på bekostning af Kasper Kusk. Tom van Weert er dog kommet sig helt over sin hovedskade, hvilket presser Børstings plads i forreste geled.
Hold øje med:
Mathias Ross Jensen – den 19-årige forsvarsspiller – startede inde fire gange i efteråret og er noteret for i alt 17 Superliga-kampe i karrieren. Han har været et af de positive drys i forberedelserne til foråret, og viser der sig den mindste slinger hos de mere rutinerede midterforsvarere Thelander, Okore og Pedersen – så står Mathias Ross klar til at springe til.
Spørgsmålstegnet:
Intentionen er at overrumble modstanderen med højt pres og direkte, målsøgende spil. Det store spørgsmål er nu, om AaB-spillerne rent faktisk bliver så klar med systemet, at det også giver pote fra start. Der er bare seks kampe til at hente de nødvendige point til at bevare pladsen i top 6. For der er formentlig ikke råd til at bruge de første kampe som testkampe. Og der er ikke meget værdi i, at systemet først for alvor virker, hvis AaB ender i en af de to nedrykningsgrupper.
Forårspremiere:
Silkeborg – AaB, søndag den 16. februar klokken 14.00.
Statistik fra sæsonen 2019/2020:
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Var direkte fra træningsbanen
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
