Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Lukas Lerager skifter til en polsk bundklub, der vil være mestre inden for fem år.



Lukas Lerager er færdig i FC København – næste stop bliver Widzew Lodz.

Det er efterhånden en offentlig hemmelighed, at midtbanespilleren skriver under på en kontrakt med den polske klub, og det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger en lukrativ én af slagsen.

Tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Lukas Lerager er sikret minimum 13 millioner med skiftet til Widzew Lodz.

Lukas Lerager skifter til den aktuelle nummer 15 i Polens bedste række, men ambitionerne er enorme i Widzew Lodz, der har én af Polens rigeste mænd i ryggen. Derfor er der også spændende perspektiver i skiftet for Leager.

Det fastslår den tidligere Superliga-målmand Arek Onyszko, der tilbage i 90’erne tørnede ud for Widzew Lodz.

– Det er en klub, der har fuldt hus hver eneste gang på hjemmebane på deres helt nye stadion. De har meget fanatiske fans, så Lerager skal forberede sig på, at han kan blive en sand helt i hele byen, hvis det går godt for ham og holdet. Fansene er enormt sultne efter succes, siger Arek Onyszko til Tipsbladet og fortsætter:

– Lerager kommer jo fra en langt større klub end Widzew Lodz, så jeg er ikke i tvivl om, at han nok skal kunne håndtere det. Der er ikke noget, der kommer til at chokere ham, men det kan uden tvivl blive meget interessant for ham.

Mestre inden for fem år

Lukas Lerager tiltræder et hold, som er fjerdesidst i den polske liga, men det skal forbedres markant. Ambitionerne er nemlig skyhøje i Widzew Lodz.

– De skal være mestre inden for fem år. Det er målet, siger Arek Onyszko.

– Det er et hold, der virkelig savner kvalitet, så der er ingen tvivl om, at der bliver hentet dygtige spillere til klubben – Lukas Lerager bliver så én af dem. Lerager er en spiller, der lige har optrådt i Champions League, så der er ingen tvivl om, at han kan tilføje noget ekstra til klubben.

– Jeg er ikke sikker på, at den gængse fodboldfan i Polen ved så meget om Lukas Lerager, men jeg følger FC København og har set Lerager spille i Champions League. Det er en meget spændende spiller at få til ligaen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skriver Lukas Lerager under på en kontrakt frem til sommeren 2028 med Widzew Lodz. Aftalen indeholder samtidig en option, så samarbejdet kan blive forlænget med et år.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldes tæt på storklub

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’