Ambulancefirma klar til at begære Lyngby konkurs: Vil ikke betale regning

Lyngby Boldklub nægter at betale en faktura fra ambulancefirmaet Ambulix og har sat sin advokat på sagen. Ambulix er klar til at tage tvisten hele vejen.



For to uger siden forsikrede operationel direktør i Lyngby Boldklub, Kenneth Mikkelsen, at “alle får deres regninger betalt.” Det skete, fordi ambulancefirmaet Ambulix havde taget Superliga-klubben til inkasso over en ubetalt faktura for at levere ambulance og læge til Lyngbys europæiske kampe.

Nu er meldingen fra de kongeblå dog en anden. Lyngby har ikke tænkt sig at betale regningen alligevel, da klubbens ledelse mener, at beløbet ikke lever op til markedsprisen. Det skriver Ekstra Bladet. Bestyrelsesformand Torben Jensen kalder beløbet på 50.000 kroner “helt vanvittigt.”

Det møder dog ikke megen forståelse hos Ambulix.

– Det er under markedsprisen, og det er jo en pris, de har betalt tidligere. Det er fuldstændig samme pris, så der er ikke lavet noget om. Hvis de synes, det var en vanvittig pris, så har de haft flere måneder til at gøre indsigelse. Det har de ikke gjort. De spurgte ikke engang, hvad det kostede, da de bestilte, siger Henrik Hachel, der er ambulanceinspektør i firmaet, til Ekstra Bladet.

Allerede for to uger siden luftede han muligheden for at begære Lyngby konkurs, hvis ikke klubben betalte fakturaen, og den trussel fastholder han. Torben Jensen frygter dog ikke truslen.

– Det er blot 50.000 kroner, der drøftes, så hans fremturen om konkurs er blot tågesnak og et udtryk for manglende kendskab til juraen i en tvist. Sø- og handelsretten kan ikke anvendes som inkassokontor, men det lyder jo flot at true med, lyder det i et skriftligt svar til avisen.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Egypten – Iran

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åbner op for sommertransfer

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Panama – England