For godt to uger siden fik Jonathan Amon comeback efter en skadesperiode på mere end et år, og han blev matchvinder, da FC Nordsjælland vandt over Randers i sidste spillerunde, men nu er den gal igen for amerikaneren.
Der er således opstået en re-fraktur i Amons ene knæ, som ellers var helet efter seneste bud, oplyser FC Nordsjælland på sin hjemmeside.
– Det her er næsten ubærligt, og vi er alle berørte af det i FC Nordsjælland. Jonathan er så positivt et menneske med et stort fighterhjerte, og han har allerede gået meget igennem uden at klynke, men har i stedet knoklet på. Da han gjorde comeback i mandags, kunne man tydeligt se, hvor meget det betød for alle i klubben, og hvor meget glæde det spredte. Ikke kun blandt holdkammeraterne, men også alle de mange folk på kontorerne og på akademiet, som har knyttet stærke bånd til Johnny i løbet af de efterhånden mange år, han har været i klubben.
Læs også:FCN’er blev matchvinder efter lang skadespause: Det er en vild følelse
– Nu venter der ham endnu en stor kamp uden for banen. Vi ved ikke, hvor lang den bliver, men det, vi med sikkerhed kan sige, er, at Jonathan ikke kommer til at kæmpe den alene. Vi vil alle gøre vores ypperste for at støtte ham hver eneste dag, siger sportschef Jan Laursen.
Selv bevarer Amon optimismen, selv om der nu venter endnu en lang periode væk fra fodboldbanen.
– Jeg har været gennem det her før, så jeg ved, hvad der skal til, og at jeg nu skal gøre det igen. Jeg skal holde hovedet højt, være positiv og ikke nervøs eller bekymret. Det er uheldigt, at det her sker, men livet byder på udfordringer, og jeg skal nok komme igennem det.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum
– Jeg værdsætter al den hjælp og støtte, jeg fik gennem mit sidste skadesforløb, og jeg ved derfor nu, hvor meget den betyder. Alle fans og folk omkring mig skal også vide, hvor meget støtten betyder under sådan et forløb. Det er jeg jer alle taknemmelig for, for den hjalp mig igennem. Derfor ved jeg også nu, at I ikke skal bekymre jer. Jeg skal nok komme igennem det her.
21-årige Amon har spillet 41 kampe for FC Nordsjælland.
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
Læs også:Optakt: AC Horsens – FC Nordsjælland
Læs også:Amon glider ud af FCN-truppen mod Horsens
LIVE
TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
