Optakt: AC Horsens – FC Nordsjælland

Hjemmeholdet er voldsomt presset efter bare et enkelt point i de første fem kampe.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achfcn #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Hvis nogen troede, det skulle blive nemt at erstatte Bo Henriksen i trænersædet i AC Horsens, tog de fejl, for det har været til at se, at den store trænerkapaticitet ikke længere er bossen i Horsens.

Afløser Jonas Dal er presset og har bare været i stand til at hente et enkelt point i de første fem runder, og derfor er der pres på Superligaens bundhold før hjemmekampen mod FC Nordsjælland.

Til opgøret er Jonas Dal uden midtbanespiller Bjarke Jacobsen, der er i karantæne, mens Michael Lumb ikke var med senest på grund af en positiv Covid-19 test. Han misser også opgøret mod FC Nordsjælland, da han ikke endnu er symptomfri, ligesom Lirim Qamili ikke er med.

FC Nordsjælland:
Det var en vigtig sejr, som FC Nordsjælland hentede i mandags, hvor man vandt med 1-0 hjemme over Randers FC. Med sejren er holdet nu noteret for syv i alt, og man er således bare et enkelt fra AaB, der er nummer seks.

Flemming Pedersen kunne for en stund også glæde sig over, at Jonathan Amon var tilbage og på vej mod topformen – den amerikanske kantspiller scorede kampens eneste mål mod Randers, og han viste, at det store potentiale ikke er forsvundet, trods en skadespause på et år. Men Amon er blevet langtidsskadet igen, hvorfor han heller ikke er med mod AC Horsens.

Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan

FC Nordsjællands Mads Døhr Thychosen måtte udgå af kampen mod Randers mandag med en skade, og det er derfor uvist, om han kan spille søndagens opgør mod AC Horsens. Kan han ikke det, er det formentlig 18-årige Oliver Villadsen, der får lov at spille fra start. Thychosen er dog udtaget til kamptruppen

Karantæne:
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lange – Prip, Gemmer, Thorsen, Tengstedt – Hansson – Pohl 

FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl-Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Thychosen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rygaard, Sulemana

Profilen:
Han er blevet 22 år, Martin Frese, og nu er han for alvor ved at få sit gennembrud i FC Nordsjælland. Da han var yngre, sad han ude med alvorlige skader, blandt andet var han ude et år, kort tid efter han blev seniorspiller i FCN. Frese spiller venstre wing back i FC Nordsjælland, og så sparker han også dødbolde. Hold øje med ham i opgøret.

Vidste du, at..:
FC Nordsjælland er en af de modstandere, AC Horsens har det sværest mod. På egen bane har klubben bare vundet et af 13 opgør i Superligaen mod FC Nordsjælland. Seks gange har Farum-klubben vundet, og seks gange er kampene endt uden vinder.

Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE

Dom:
FC Nordsjælland er ved at finde kvaliteterne igen, efter holdet solgte de offensive profiler Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard. Nye folk arbejder hårdt på at tage over.

Holdet har ikke ramt niveauet fra sidste sæson indtil videre i denne sæson, men det er stadig et stærkt mandskab med store individuelle kvaliteter.

Omvendt er Horsens et hold med store kollektive kvaliteter, og dem bliver der brug for mod FC Nordsjælland. Jonas Dals tropper har behov for point – og helst tre – efter en svag start på denne sæson.

Vi tror dog, at de igen får problemer i Horsens, og FCN gør det endnu en gang svært for Horsens. 2-1 til udeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League
Læs også:OB vil ikke konkludere endnu: Sæsonen skal lige sætte sig
Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB






LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Samler informationer om FCK’er

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Superliga-stortalenter topper international liste

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Medie peger på FC København

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Trods krise: Freder Superliga-træner

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

– Det er absolut bekymrende!

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Brøndby henter stort målmandstalent

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Forlænger med stortalent

Chido Obi var ustyrlig

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Celtic – Stuttgart

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge