Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achfcn #sldk
Holdnyt:
AC Horsens:
Hvis nogen troede, det skulle blive nemt at erstatte Bo Henriksen i trænersædet i AC Horsens, tog de fejl, for det har været til at se, at den store trænerkapaticitet ikke længere er bossen i Horsens.
Afløser Jonas Dal er presset og har bare været i stand til at hente et enkelt point i de første fem runder, og derfor er der pres på Superligaens bundhold før hjemmekampen mod FC Nordsjælland.
Til opgøret er Jonas Dal uden midtbanespiller Bjarke Jacobsen, der er i karantæne, mens Michael Lumb ikke var med senest på grund af en positiv Covid-19 test. Han misser også opgøret mod FC Nordsjælland, da han ikke endnu er symptomfri, ligesom Lirim Qamili ikke er med.
FC Nordsjælland:
Det var en vigtig sejr, som FC Nordsjælland hentede i mandags, hvor man vandt med 1-0 hjemme over Randers FC. Med sejren er holdet nu noteret for syv i alt, og man er således bare et enkelt fra AaB, der er nummer seks.
Flemming Pedersen kunne for en stund også glæde sig over, at Jonathan Amon var tilbage og på vej mod topformen – den amerikanske kantspiller scorede kampens eneste mål mod Randers, og han viste, at det store potentiale ikke er forsvundet, trods en skadespause på et år. Men Amon er blevet langtidsskadet igen, hvorfor han heller ikke er med mod AC Horsens.
Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan
FC Nordsjællands Mads Døhr Thychosen måtte udgå af kampen mod Randers mandag med en skade, og det er derfor uvist, om han kan spille søndagens opgør mod AC Horsens. Kan han ikke det, er det formentlig 18-årige Oliver Villadsen, der får lov at spille fra start. Thychosen er dog udtaget til kamptruppen
Karantæne:
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lange – Prip, Gemmer, Thorsen, Tengstedt – Hansson – Pohl
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl-Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Thychosen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rygaard, Sulemana
Profilen:
Han er blevet 22 år, Martin Frese, og nu er han for alvor ved at få sit gennembrud i FC Nordsjælland. Da han var yngre, sad han ude med alvorlige skader, blandt andet var han ude et år, kort tid efter han blev seniorspiller i FCN. Frese spiller venstre wing back i FC Nordsjælland, og så sparker han også dødbolde. Hold øje med ham i opgøret.
Vidste du, at..:
FC Nordsjælland er en af de modstandere, AC Horsens har det sværest mod. På egen bane har klubben bare vundet et af 13 opgør i Superligaen mod FC Nordsjælland. Seks gange har Farum-klubben vundet, og seks gange er kampene endt uden vinder.
Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE
Dom:
FC Nordsjælland er ved at finde kvaliteterne igen, efter holdet solgte de offensive profiler Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard. Nye folk arbejder hårdt på at tage over.
Holdet har ikke ramt niveauet fra sidste sæson indtil videre i denne sæson, men det er stadig et stærkt mandskab med store individuelle kvaliteter.
Omvendt er Horsens et hold med store kollektive kvaliteter, og dem bliver der brug for mod FC Nordsjælland. Jonas Dals tropper har behov for point – og helst tre – efter en svag start på denne sæson.
Vi tror dog, at de igen får problemer i Horsens, og FCN gør det endnu en gang svært for Horsens. 2-1 til udeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League
Læs også:OB vil ikke konkludere endnu: Sæsonen skal lige sætte sig
Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
