Optakt: AC Horsens – FC Nordsjælland

Hjemmeholdet er voldsomt presset efter bare et enkelt point i de første fem kampe.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #achfcn #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Hvis nogen troede, det skulle blive nemt at erstatte Bo Henriksen i trænersædet i AC Horsens, tog de fejl, for det har været til at se, at den store trænerkapaticitet ikke længere er bossen i Horsens.

Afløser Jonas Dal er presset og har bare været i stand til at hente et enkelt point i de første fem runder, og derfor er der pres på Superligaens bundhold før hjemmekampen mod FC Nordsjælland.

Til opgøret er Jonas Dal uden midtbanespiller Bjarke Jacobsen, der er i karantæne, mens Michael Lumb ikke var med senest på grund af en positiv Covid-19 test. Han misser også opgøret mod FC Nordsjælland, da han ikke endnu er symptomfri, ligesom Lirim Qamili ikke er med.

FC Nordsjælland:
Det var en vigtig sejr, som FC Nordsjælland hentede i mandags, hvor man vandt med 1-0 hjemme over Randers FC. Med sejren er holdet nu noteret for syv i alt, og man er således bare et enkelt fra AaB, der er nummer seks.

Flemming Pedersen kunne for en stund også glæde sig over, at Jonathan Amon var tilbage og på vej mod topformen – den amerikanske kantspiller scorede kampens eneste mål mod Randers, og han viste, at det store potentiale ikke er forsvundet, trods en skadespause på et år. Men Amon er blevet langtidsskadet igen, hvorfor han heller ikke er med mod AC Horsens.

Læs også:Stort interview før Champions League: Brian Priskes europæiske plan

FC Nordsjællands Mads Døhr Thychosen måtte udgå af kampen mod Randers mandag med en skade, og det er derfor uvist, om han kan spille søndagens opgør mod AC Horsens. Kan han ikke det, er det formentlig 18-årige Oliver Villadsen, der får lov at spille fra start. Thychosen er dog udtaget til kamptruppen

Karantæne:
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lange – Prip, Gemmer, Thorsen, Tengstedt – Hansson – Pohl 

FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl-Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Thychosen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rygaard, Sulemana

Profilen:
Han er blevet 22 år, Martin Frese, og nu er han for alvor ved at få sit gennembrud i FC Nordsjælland. Da han var yngre, sad han ude med alvorlige skader, blandt andet var han ude et år, kort tid efter han blev seniorspiller i FCN. Frese spiller venstre wing back i FC Nordsjælland, og så sparker han også dødbolde. Hold øje med ham i opgøret.

Vidste du, at..:
FC Nordsjælland er en af de modstandere, AC Horsens har det sværest mod. På egen bane har klubben bare vundet et af 13 opgør i Superligaen mod FC Nordsjælland. Seks gange har Farum-klubben vundet, og seks gange er kampene endt uden vinder.

Læs også:Optakt: Randers FC – SønderjyskE

Dom:
FC Nordsjælland er ved at finde kvaliteterne igen, efter holdet solgte de offensive profiler Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard. Nye folk arbejder hårdt på at tage over.

Holdet har ikke ramt niveauet fra sidste sæson indtil videre i denne sæson, men det er stadig et stærkt mandskab med store individuelle kvaliteter.

Omvendt er Horsens et hold med store kollektive kvaliteter, og dem bliver der brug for mod FC Nordsjælland. Jonas Dals tropper har behov for point – og helst tre – efter en svag start på denne sæson.

Vi tror dog, at de igen får problemer i Horsens, og FCN gør det endnu en gang svært for Horsens. 2-1 til udeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Sådan er det gået tidligere danske hold i Champions League
Læs også:OB vil ikke konkludere endnu: Sæsonen skal lige sætte sig
Læs også:Optakt: Lyngby BK – OB




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Neestrup må undvære profil igen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom over Franks fremtid

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte