Optakt: Lyngby BK – OB

To hold, der ikke er kommet specielt godt fra start i denne sæson, mødes i Lyngby i en yderst vigtig kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkob #sldk

Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De var foran senest i Vejle, men nok engang endte Lyngby Boldklub med et nederlag på udebane. I denne sæson har man tabt alle tre udekampe, og i sidste sæson fik man bare syv point ud af 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet.

Det var altså på hjemmebane, at Lyngby Boldklub i sidste sæson hentede nok point til at sikre en overlevelse, og det er der, pilen peger igen i denne sæson, hvor man kan fremvise to point efter to hjemmekampe. 

Med to nedrykkere i en liga med bare 12 hold er det altså vitalt at få skrabet en masse point sammen, også fordi der denne gang ikke kommer knald eller fald-kampe til sidst. For Lyngby lader det til, at det igen er på egen bane, man skal vise klassen.

Klubben er til opgøret uden André Riel, der fortsat sidder i karantæne. Marcel Rømer så rødt mod Vejle og misser også derfor opgøret mod OB. Det samme gør Frederik Winther og Frederik Gytkjær, der er ude med skader. Ude er også Christian “Greko” Jakobsen.

OB:
Fynboerne var foran i Herning i lørdags, men kunne ikke holde den føring og endte med at tabe 1-3. Efter opgøret måtte cheftræner Jakob Michelsen konstatere, at det nederlag var ganske fortjent.

Odense-klubben har haft et svært startprogram med kampe mod FC København, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og FC Midtjylland, og selv om Lyngby ligger næstsidst i Superligaen, er en udekamp mod LBK på ingen måde nem.

Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion

Jakob Michelsens hold har hentet fire point indtil videre i sæsonen, og hvis man skal holde snor i top seks tidligt i denne sæson, er der behov for en sejr.

Til opgøret er cheftræneren uden langtidsskadede Mart Lieder, mens Issam Jebali er i karantæne.

Karantæne:
Lyngby BK: André Riel og Marcel Rømer
OB: Issam Jebali

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Gregor, Hamalainen – Hebo Rasmussen, Enghardt, Torp – Thellufsen, Warming, Nielsen

OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen, Kløve – Sabbi, Fenger, Frøkjær-Jensen

Profilen:
Ayo Simon Okosun fik sin debut senest for OB, og selv om han har visse begrænsninger i spillet langs jorden, er han så stor en force i luftspillet, at han bliver en stor gevinst for OB på den lange bane. Han er hvis ikke den bedste i luftspillet i dansk fodbold så en af de tre bedste. Og han kan måske allerede stemple ind som målscorer i opgøret mod Lyngby, for De Kongeblå er det hold, der har vundet færrest dueller i luftspillet. 57 er det blevet til i fem kampe, mens Randers i toppen omvendt har vundet 109 dueller i luften.

Vidste du, at..:
Flere OB-spillere har en fortid i Lyngby Boldklub. Ryan Johnson Laursen startede den professionelle karriere i Lyngby Boldklub, Jeppe Tverskov gjorde det samme, og Oliver Lund, der er i gang med sin anden periode i OB, var i halvandet år fra 2017 til 2019 på kontrakt i Lyngby. 

Læs også:Coronaudbrud sår tvivl om Europa League-opgør: Vil have kamp aflyst

Dom:
Det er en af de kampe, der er meget svær at spå om, for ingen tvivl om, at begge mandskaber kommer med stor sult efter tre point. Begge har behov for en sejr, og Lyngby kan glæde sig over hjemmebanen, hvor man ofte er stærk og svær at slå.

Omvendt er det svært at vurdere OB’s reelle niveau, for med til historien om fynboerne hører, at de har mødt top tre fra sidste sæson samt FC Nordsjælland og et stærkt Vejle-mandskab. Men skal man gøre sig forhåbninger om en plads i top seks, skal sejrene komme hyppigt, og indtil videre har Jakob Michelsens hold bare vundet en enkelt kamp.

Vi tror, det bliver et meget tæt opgør, men til sidst er der ikke meget forskel på holdene, når opgøret spilles i Lyngby. 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing




LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Højlund stjæler overskrifter



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Roser Superliga-træners søn

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad f….. sker der Tullberg?

Jakob Poulsen med dyster melding

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC København – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – Randers FC

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AaB i vildt comeback

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Færdig – nåede kun otte kampe

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

‘Hvem fanden ringer man til?’