Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkob #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De var foran senest i Vejle, men nok engang endte Lyngby Boldklub med et nederlag på udebane. I denne sæson har man tabt alle tre udekampe, og i sidste sæson fik man bare syv point ud af 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet.
Det var altså på hjemmebane, at Lyngby Boldklub i sidste sæson hentede nok point til at sikre en overlevelse, og det er der, pilen peger igen i denne sæson, hvor man kan fremvise to point efter to hjemmekampe.
Med to nedrykkere i en liga med bare 12 hold er det altså vitalt at få skrabet en masse point sammen, også fordi der denne gang ikke kommer knald eller fald-kampe til sidst. For Lyngby lader det til, at det igen er på egen bane, man skal vise klassen.
Klubben er til opgøret uden André Riel, der fortsat sidder i karantæne. Marcel Rømer så rødt mod Vejle og misser også derfor opgøret mod OB. Det samme gør Frederik Winther og Frederik Gytkjær, der er ude med skader. Ude er også Christian “Greko” Jakobsen.
OB:
Fynboerne var foran i Herning i lørdags, men kunne ikke holde den føring og endte med at tabe 1-3. Efter opgøret måtte cheftræner Jakob Michelsen konstatere, at det nederlag var ganske fortjent.
Odense-klubben har haft et svært startprogram med kampe mod FC København, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og FC Midtjylland, og selv om Lyngby ligger næstsidst i Superligaen, er en udekamp mod LBK på ingen måde nem.
Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion
Jakob Michelsens hold har hentet fire point indtil videre i sæsonen, og hvis man skal holde snor i top seks tidligt i denne sæson, er der behov for en sejr.
Til opgøret er cheftræneren uden langtidsskadede Mart Lieder, mens Issam Jebali er i karantæne.
Karantæne:
Lyngby BK: André Riel og Marcel Rømer
OB: Issam Jebali
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Gregor, Hamalainen – Hebo Rasmussen, Enghardt, Torp – Thellufsen, Warming, Nielsen
OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen, Kløve – Sabbi, Fenger, Frøkjær-Jensen
Profilen:
Ayo Simon Okosun fik sin debut senest for OB, og selv om han har visse begrænsninger i spillet langs jorden, er han så stor en force i luftspillet, at han bliver en stor gevinst for OB på den lange bane. Han er hvis ikke den bedste i luftspillet i dansk fodbold så en af de tre bedste. Og han kan måske allerede stemple ind som målscorer i opgøret mod Lyngby, for De Kongeblå er det hold, der har vundet færrest dueller i luftspillet. 57 er det blevet til i fem kampe, mens Randers i toppen omvendt har vundet 109 dueller i luften.
Vidste du, at..:
Flere OB-spillere har en fortid i Lyngby Boldklub. Ryan Johnson Laursen startede den professionelle karriere i Lyngby Boldklub, Jeppe Tverskov gjorde det samme, og Oliver Lund, der er i gang med sin anden periode i OB, var i halvandet år fra 2017 til 2019 på kontrakt i Lyngby.
Læs også:Coronaudbrud sår tvivl om Europa League-opgør: Vil have kamp aflyst
Dom:
Det er en af de kampe, der er meget svær at spå om, for ingen tvivl om, at begge mandskaber kommer med stor sult efter tre point. Begge har behov for en sejr, og Lyngby kan glæde sig over hjemmebanen, hvor man ofte er stærk og svær at slå.
Omvendt er det svært at vurdere OB’s reelle niveau, for med til historien om fynboerne hører, at de har mødt top tre fra sidste sæson samt FC Nordsjælland og et stærkt Vejle-mandskab. Men skal man gøre sig forhåbninger om en plads i top seks, skal sejrene komme hyppigt, og indtil videre har Jakob Michelsens hold bare vundet en enkelt kamp.
Vi tror, det bliver et meget tæt opgør, men til sidst er der ikke meget forskel på holdene, når opgøret spilles i Lyngby. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
