Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkob #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De var foran senest i Vejle, men nok engang endte Lyngby Boldklub med et nederlag på udebane. I denne sæson har man tabt alle tre udekampe, og i sidste sæson fik man bare syv point ud af 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet.
Det var altså på hjemmebane, at Lyngby Boldklub i sidste sæson hentede nok point til at sikre en overlevelse, og det er der, pilen peger igen i denne sæson, hvor man kan fremvise to point efter to hjemmekampe.
Med to nedrykkere i en liga med bare 12 hold er det altså vitalt at få skrabet en masse point sammen, også fordi der denne gang ikke kommer knald eller fald-kampe til sidst. For Lyngby lader det til, at det igen er på egen bane, man skal vise klassen.
Klubben er til opgøret uden André Riel, der fortsat sidder i karantæne. Marcel Rømer så rødt mod Vejle og misser også derfor opgøret mod OB. Det samme gør Frederik Winther og Frederik Gytkjær, der er ude med skader. Ude er også Christian “Greko” Jakobsen.
OB:
Fynboerne var foran i Herning i lørdags, men kunne ikke holde den føring og endte med at tabe 1-3. Efter opgøret måtte cheftræner Jakob Michelsen konstatere, at det nederlag var ganske fortjent.
Odense-klubben har haft et svært startprogram med kampe mod FC København, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og FC Midtjylland, og selv om Lyngby ligger næstsidst i Superligaen, er en udekamp mod LBK på ingen måde nem.
Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion
Jakob Michelsens hold har hentet fire point indtil videre i sæsonen, og hvis man skal holde snor i top seks tidligt i denne sæson, er der behov for en sejr.
Til opgøret er cheftræneren uden langtidsskadede Mart Lieder, mens Issam Jebali er i karantæne.
Karantæne:
Lyngby BK: André Riel og Marcel Rømer
OB: Issam Jebali
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Gregor, Hamalainen – Hebo Rasmussen, Enghardt, Torp – Thellufsen, Warming, Nielsen
OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen, Kløve – Sabbi, Fenger, Frøkjær-Jensen
Profilen:
Ayo Simon Okosun fik sin debut senest for OB, og selv om han har visse begrænsninger i spillet langs jorden, er han så stor en force i luftspillet, at han bliver en stor gevinst for OB på den lange bane. Han er hvis ikke den bedste i luftspillet i dansk fodbold så en af de tre bedste. Og han kan måske allerede stemple ind som målscorer i opgøret mod Lyngby, for De Kongeblå er det hold, der har vundet færrest dueller i luftspillet. 57 er det blevet til i fem kampe, mens Randers i toppen omvendt har vundet 109 dueller i luften.
Vidste du, at..:
Flere OB-spillere har en fortid i Lyngby Boldklub. Ryan Johnson Laursen startede den professionelle karriere i Lyngby Boldklub, Jeppe Tverskov gjorde det samme, og Oliver Lund, der er i gang med sin anden periode i OB, var i halvandet år fra 2017 til 2019 på kontrakt i Lyngby.
Læs også:Coronaudbrud sår tvivl om Europa League-opgør: Vil have kamp aflyst
Dom:
Det er en af de kampe, der er meget svær at spå om, for ingen tvivl om, at begge mandskaber kommer med stor sult efter tre point. Begge har behov for en sejr, og Lyngby kan glæde sig over hjemmebanen, hvor man ofte er stærk og svær at slå.
Omvendt er det svært at vurdere OB’s reelle niveau, for med til historien om fynboerne hører, at de har mødt top tre fra sidste sæson samt FC Nordsjælland og et stærkt Vejle-mandskab. Men skal man gøre sig forhåbninger om en plads i top seks, skal sejrene komme hyppigt, og indtil videre har Jakob Michelsens hold bare vundet en enkelt kamp.
Vi tror, det bliver et meget tæt opgør, men til sidst er der ikke meget forskel på holdene, når opgøret spilles i Lyngby. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
‘De har grinet deres røv i laser’
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Mathias Zanka går viralt
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
