Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #lbkob #sldk
Holdnyt:
Lyngby Boldklub:
De var foran senest i Vejle, men nok engang endte Lyngby Boldklub med et nederlag på udebane. I denne sæson har man tabt alle tre udekampe, og i sidste sæson fik man bare syv point ud af 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet.
Det var altså på hjemmebane, at Lyngby Boldklub i sidste sæson hentede nok point til at sikre en overlevelse, og det er der, pilen peger igen i denne sæson, hvor man kan fremvise to point efter to hjemmekampe.
Med to nedrykkere i en liga med bare 12 hold er det altså vitalt at få skrabet en masse point sammen, også fordi der denne gang ikke kommer knald eller fald-kampe til sidst. For Lyngby lader det til, at det igen er på egen bane, man skal vise klassen.
Klubben er til opgøret uden André Riel, der fortsat sidder i karantæne. Marcel Rømer så rødt mod Vejle og misser også derfor opgøret mod OB. Det samme gør Frederik Winther og Frederik Gytkjær, der er ude med skader. Ude er også Christian “Greko” Jakobsen.
OB:
Fynboerne var foran i Herning i lørdags, men kunne ikke holde den føring og endte med at tabe 1-3. Efter opgøret måtte cheftræner Jakob Michelsen konstatere, at det nederlag var ganske fortjent.
Odense-klubben har haft et svært startprogram med kampe mod FC København, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og FC Midtjylland, og selv om Lyngby ligger næstsidst i Superligaen, er en udekamp mod LBK på ingen måde nem.
Læs også:Kulturministeren fastslår: Der kommer ikke flere tilskuere på stadion
Jakob Michelsens hold har hentet fire point indtil videre i sæsonen, og hvis man skal holde snor i top seks tidligt i denne sæson, er der behov for en sejr.
Til opgøret er cheftræneren uden langtidsskadede Mart Lieder, mens Issam Jebali er i karantæne.
Karantæne:
Lyngby BK: André Riel og Marcel Rømer
OB: Issam Jebali
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Geertsen, Gregor, Hamalainen – Hebo Rasmussen, Enghardt, Torp – Thellufsen, Warming, Nielsen
OB (4-3-3): Christensen – Johnson Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Okosun, Thomasen, Kløve – Sabbi, Fenger, Frøkjær-Jensen
Profilen:
Ayo Simon Okosun fik sin debut senest for OB, og selv om han har visse begrænsninger i spillet langs jorden, er han så stor en force i luftspillet, at han bliver en stor gevinst for OB på den lange bane. Han er hvis ikke den bedste i luftspillet i dansk fodbold så en af de tre bedste. Og han kan måske allerede stemple ind som målscorer i opgøret mod Lyngby, for De Kongeblå er det hold, der har vundet færrest dueller i luftspillet. 57 er det blevet til i fem kampe, mens Randers i toppen omvendt har vundet 109 dueller i luften.
Vidste du, at..:
Flere OB-spillere har en fortid i Lyngby Boldklub. Ryan Johnson Laursen startede den professionelle karriere i Lyngby Boldklub, Jeppe Tverskov gjorde det samme, og Oliver Lund, der er i gang med sin anden periode i OB, var i halvandet år fra 2017 til 2019 på kontrakt i Lyngby.
Læs også:Coronaudbrud sår tvivl om Europa League-opgør: Vil have kamp aflyst
Dom:
Det er en af de kampe, der er meget svær at spå om, for ingen tvivl om, at begge mandskaber kommer med stor sult efter tre point. Begge har behov for en sejr, og Lyngby kan glæde sig over hjemmebanen, hvor man ofte er stærk og svær at slå.
Omvendt er det svært at vurdere OB’s reelle niveau, for med til historien om fynboerne hører, at de har mødt top tre fra sidste sæson samt FC Nordsjælland og et stærkt Vejle-mandskab. Men skal man gøre sig forhåbninger om en plads i top seks, skal sejrene komme hyppigt, og indtil videre har Jakob Michelsens hold bare vundet en enkelt kamp.
Vi tror, det bliver et meget tæt opgør, men til sidst er der ikke meget forskel på holdene, når opgøret spilles i Lyngby. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
Læs også:FCN-træner: Han må ikke blive en gammeldags, hollandsk wing
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
