Kulturminister Joy Mogensen afviser at lukke flere tilskuere ind til sportsbegivenheder. At de nuværende krav lempes har ellers været et ønske fra blå blok og ikke mindst aktørerne.
Kulturminister Joy Mogensen afviser at lukke flere tilskuere ind til sportsbegivenheder - herunder fodboldkampe. Det skriver hun i en kommentar til Ritzau. Det fremgår af BT's LIVE-blog.
Flere af de borgerlige partier har ønsket, at der lempes på de nuværende restriktioner, der ikke tillader mere end 500 personer til kampene, og i sidste uge igangsatte Divisionsforeningen en kampagne for at få flere tilskuere på stadion.
Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
Det har dog ikke fået kulturministeren til at ændre sin overbevisning - risikoen for superstederbegivenheder er for stor, lyder det fra Joy Mogensen.
De 500 personer, der aktuelt må lukkes ind til sportsbegivenheder, er medregnet spillere, trænere, presse og andre, der har deres faste gang til begivenheden. Dermed er der kun meget få pladser tilbage til fansene.
Læs også:Dansk Atalanta-træner vandt intern konkurrence: Forudså FCM-trækning
FC København havde i søndags inviteret politikerne på Christiansborg en tur i Parken, så de kunne se nærmere på, hvordan man kan afvikle en Superliga-kamp sundhedsmæssigt forsvarligt - ingen fra regeringen eller rød blok takkede ja til invitationen.
- Det er både overraskende og provokerende, at dem, som har lukket vores forretning og arbejdsplads ned, ikke engang vil dialogen og løsningsmodeller, siger Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment, til Copenhagen Sundays.
Divisionsforeningen har estimeret, at de nuværende restriktioner medfører et tab på 850 millioner kroner for de danske klubber.
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Johan Elmander lander sit første trænerjob
Læs også:Amon glæder sig til Sulemana-samarbejde: Det lyder godt
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned
Seneste rygter
Griezmann på vej til storklub
Juventus lokker PSG-profil
Storklubber jager teenager
Rygtetid: Disse klubber fører i kampen om Haaland
PSG overvejer Liverpool-midt
Fokus
Bedst og værst: Den blonde troldmand knækkede BIF
FC Midtjylland er nu på førstepladsen efter en 1-0-sejr over Brøndby i de to klubbers topduel. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk