FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg indenfor i Parken til opgøret mod AaB, så de ved selvsyn kunne vurdere, hvad Superliga-klubberne og Divisionsforeningen slår kraftigt på tromme for – at det er forsvarligt at lukke mere end de aktuelle 500 personer ind til kampene.
Seks politikere takkede ja til FC Københavns invitation og var på plads i Parken søndag aften – de repræsenterede alle blå blok, og de var alle enige om, at der sagtens kan lempes på restriktionerne til fodboldkampe.
I rød blok glimrede samtlige partier ved deres fravær, og det irriterer Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment.
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
– Det er både overraskende og provokerende, at dem, som har lukket vores forretning og arbejdsplads ned, ikke engang vil dialogen og løsningsmodeller, siger Lars Bo Jeppesen til Copenhagen Sundays.
Nye Borgerliges leder Pernille Vermund var én af de seks politikere, der var i Parken, og hun fastslog søndag over for TV3 Sport, at hun vil kæmpe for, at der bliver åbnet for flere tilskuere.
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, sagde Pernille Vermund til TV3 Sport.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde
I rød blok er der ikke mange, der har udtalt sig om sagen, men Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, gav i weekenden et interview til BT, hvor han fastslog, at han ikke mener, der skal lempes på kravene.
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu.
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, sagde Kasper Sand Kjær til BT.
FC København-direktør Lars Bo Jeppesen fastslår over for Copenhagen Sundays, at regeringen og resten af rød blok også kan se frem til en invitation, når FCK spiller næste hjemmekamp. Det gør løverne den 1. november mod Lyngby Boldklub.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen
Læs også:Medie: Åge Hareide snupper tidligere FCK-spillers bror
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
AVIS
