FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg indenfor i Parken til opgøret mod AaB, så de ved selvsyn kunne vurdere, hvad Superliga-klubberne og Divisionsforeningen slår kraftigt på tromme for – at det er forsvarligt at lukke mere end de aktuelle 500 personer ind til kampene.
Seks politikere takkede ja til FC Københavns invitation og var på plads i Parken søndag aften – de repræsenterede alle blå blok, og de var alle enige om, at der sagtens kan lempes på restriktionerne til fodboldkampe.
I rød blok glimrede samtlige partier ved deres fravær, og det irriterer Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment.
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost
– Det er både overraskende og provokerende, at dem, som har lukket vores forretning og arbejdsplads ned, ikke engang vil dialogen og løsningsmodeller, siger Lars Bo Jeppesen til Copenhagen Sundays.
Nye Borgerliges leder Pernille Vermund var én af de seks politikere, der var i Parken, og hun fastslog søndag over for TV3 Sport, at hun vil kæmpe for, at der bliver åbnet for flere tilskuere.
– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, sagde Pernille Vermund til TV3 Sport.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde
I rød blok er der ikke mange, der har udtalt sig om sagen, men Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, gav i weekenden et interview til BT, hvor han fastslog, at han ikke mener, der skal lempes på kravene.
– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu.
– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, sagde Kasper Sand Kjær til BT.
FC København-direktør Lars Bo Jeppesen fastslår over for Copenhagen Sundays, at regeringen og resten af rød blok også kan se frem til en invitation, når FCK spiller næste hjemmekamp. Det gør løverne den 1. november mod Lyngby Boldklub.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen
Læs også:Medie: Åge Hareide snupper tidligere FCK-spillers bror
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Landstræner uenig med Ronaldo
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
