Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende

FC København-direktør Lars Bo Jeppesen kalder det provokerende og overraskende, at ingen fra rød blok tog imod invitationen om at komme i Parken i søndags.



FC København havde søndag inviteret politikerne på Christiansborg indenfor i Parken til opgøret mod AaB, så de ved selvsyn kunne vurdere, hvad Superliga-klubberne og Divisionsforeningen slår kraftigt på tromme for – at det er forsvarligt at lukke mere end de aktuelle 500 personer ind til kampene. 

Seks politikere takkede ja til FC Københavns invitation og var på plads i Parken søndag aften – de repræsenterede alle blå blok, og de var alle enige om, at der sagtens kan lempes på restriktionerne til fodboldkampe.

I rød blok glimrede samtlige partier ved deres fravær, og det irriterer Lars Bo Jeppesen, der er direktør i Parken Sport & Entertainment.

Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost

– Det er både overraskende og provokerende, at dem, som har lukket vores forretning og arbejdsplads ned, ikke engang vil dialogen og løsningsmodeller, siger Lars Bo Jeppesen til Copenhagen Sundays.

Nye Borgerliges leder Pernille Vermund var én af de seks politikere, der var i Parken, og hun fastslog søndag over for TV3 Sport, at hun vil kæmpe for, at der bliver åbnet for flere tilskuere.

– For mig er det fuldstændig vanvittigt, det man har gang i. Vi ved, at der ikke har været smittespredning på stadion, efter man har genåbnet med de restriktioner, der har været. Når jeg ser rundt her, er det jo ganske, ganske bedrøveligt. Det her er alt andet end logisk, sagde Pernille Vermund til TV3 Sport.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 5. spillerunde

I rød blok er der ikke mange, der har udtalt sig om sagen, men Kasper Sand Kjær, der er kulturordfører hos Socialdemokratiet, gav i weekenden et interview til BT, hvor han fastslog, at han ikke mener, der skal lempes på kravene.

– Jeg synes, der er to ting, der er vigtige at sige i forhold til fodboldklubberne. De har jo vist tidligere, at de kan gøre det forsvarligt og ansvarligt, og derfor er de i en frustrerende situation lige nu.

– Det eneste, de kan gøre, er at vente på, at smittetallene når et niveau, hvor vi finder det forsvarligt at åbne op. Og så har vi jo lavet forskellige kompensationsordninger, der er målrettet dem, der er afhængige af store arrangementer, sagde Kasper Sand Kjær til BT.

FC København-direktør Lars Bo Jeppesen fastslår over for Copenhagen Sundays, at regeringen og resten af rød blok også kan se frem til en invitation, når FCK spiller næste hjemmekamp. Det gør løverne den 1. november mod Lyngby Boldklub. 

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Dommerne dummede sig i Farum
Læs også:Riddersholm om Ståle-fyring: Jeg kommer til at savne ham i Superligaen
Læs også:Medie: Åge Hareide snupper tidligere FCK-spillers bror




Superliga-klub tilføres 17 mio. – udvider stadion



LIVE

TransferLIVE: Byder på Jesper Lindstrøm


Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Hansi Flick måber over Roony Bardghji

Brøndby-stjerne i svøb? ‘Har været fænomenal’

David Nielsen måber: Hele Europa følger ham

Brøndby IF – Silkeborg IF

Ingen er større favorit end Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland udlejer topscorer


TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De brager op i Superligaen!


Dansk angriber er brandvarm: En anden verden nu

– Jeg håber, de henter Jesper Lindstrøm

Brøndby har særlig klausul

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer



TOPNYHED

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen


Villadsen: ‘FCK har aldrig været en klub for mig’

Eriksen-transfer er logisk

FC Midtjylland – OB

Mesterklub frygter FC København

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Newcastle er rasende på Liverpool

Slemme bank til Niels F: ‘En bekymrende situation’

Afsløring: Trods enighed – FCMs kæmpekøb kollapset

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Nu kommenterer Kasper Schmeichel på fremtiden

Thomas Frank i tvivl: Står foran stor beslutning

Her kigger Brøndby efter forstærkninger



Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

– Jeg har åbnet døren for Brøndby-spillere

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Pinligt! Erik ten Hag banket af U20-hold i debut


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Vild med AGF’er: Kan spille i en top fem-liga

David Nielsen står fast: Der kommer ikke en dag

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

FCK-problem gentager sig: Det er for dårligt

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

‘Er glad for jeg ikke er der mere’



Sønderjyske – AGF

Dal Hende afslører to glippede kæmpetransfers

Striden fortsætter – Hjulmand ønsker stort skifte

Aristokratene afklapser Grønnbuksene

Vejle Boldklub – Randers FC

Marcus Rashford tæt på FC Barcelona

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Raser efter danskerrygter: I ved ingenting!

Jonas Vingegaard: Derfor har jeg stadig håb

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ivan Prelec: Derfor er jeg tilbage i Vejle

Tæt på Brøndby-exit?



Duft af mål i Buenos Aires

Reagerer på Rajovic-transfer: Et fupnummer

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama