ÅRHUS (Tipsbladet): Mikael Anderson og holdkammeraterne varmede onsdag op til morgendagens træningskamp mod OB ved at træne de principper, man skal spille ud fra i kampen mod fynboerne på selvsamme kunstgræsbane på AGF’s træningsanlæg.
Væk var Richmond Gyamfi, der er lejet tilbage til Hobro, og målmanden Kristoffer Klaesson, der efter et kort ophold i Århus er skiftet til FK Viking.
Til gengæld skal Mikael Anderson og midtbanekollegaen Mads Emil Madsen ingen steder, for de har forlænget kontrakterne i AGF, så de nu er på papir i Århus til 2028 og 2029.
Anderson kom fra FC Midtjylland som AGF’s rekordkøb i sommeren 2021 og har længe lignet en kandidat til et salg til udlandet, men nu fortsætter samarbejdet i stedet i Århus, hvor det er oplagt, at Anderson skal spille en hovedrolle i de to kommende år på en midlertidig hjemmebane i Vejlby og til åbningen af det nye stadion i Marselisborgskovene, der bør være klar til forårspremieren i 2027.
– Jeg kan lige så godt være ærlig at sige, at det selvfølgelig har været en længerevarende dialog. Vi havde begge interesse i at forlænge samarbejdet, og det endte med at tage noget tid, men nu er vi heldigvis kommet i mål, siger Mikael Anderson om forlængelsen, Tipsbladet sidste sommer også rapporterede, at parterne på det tidspunkt talte om.
– Der er mange årsager til, jeg gerne vil blive her. Jeg er enormt glad for at komme på arbejde hver dag. Det er nogle fantastiske holdkammerater og en fed klub, jeg altid har holdt af.
– Det skal ikke altid tage for let på, for det er fedt at være i en klub, hvor man er glad for at være. Det er en klub, der er på vej fremad, og som har investeret massivt i det her akademi, i faciliteterne og nu også tager endnu flere skridt i de næste par år, forhåbentlig mod toppen af Superligaen igen.
– Jeg har to børn, min datter skal i skole om et års tid. Så selvfølgelig har jeg tænkt på det, at vi ikke vil rykke væk for enhver pris. Når vi har det godt som familie og ungerne er glade, samtidig med at jeg er det i AGF, kan jeg ikke se, hvorfor jeg ikke skulle forlænge, siger Mikael Anderson.

Vilkårene i kontrakten vil Mikael Anderson ikke ind i, men forlængelsen er han glad for, og den har været på plads så længe, at den ikke på nogen måde hænger sammen med sidste uges ansættelse af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør i AGF.
– Det hele var på plads, inden CV tiltrådte, siger Mikael Anderson.
Der har været italienske og belgiske klubber på banen i flere af de seneste transfervinduer, og det havde ikke været overraskende, hvis der igen havde været bud efter midtbanespilleren her i januar, hvis parterne ikke havde forlænget kontrakten.
Så nu handler det om AGF, men i fremtiden kan Anderson, der er landsholdsspiller for Island, ikke helt udelukke, at den helt rette mulighed for en aftale i udlandet kan dukke op.
– Jeg fokuserer på AGF, og at jeg har forpligtet mig til at være her indtil sommeren 2028. Selvfølgelig kan der komme noget helt sindssygt, der kan få mig til at ændre mine tanker. Men jeg er virkelig glad for at være her, og der skal noget enormt spændende til, hvis jeg en dag skal lokkes herfra. Jeg er virkelig glad for, at jeg skal være flere år her i Århus, siger Anderson, der som ung spiller var udlejet fra FC Midtjylland til Excelsior i Rotterdam, hvor faciliteter og rammer generelt slet ikke kan måle sig med det, AGF eller FCM har.
– Det er slet ikke sikkert, man ville få det lige så godt, hvis man for eksempel tog til en klub i Belgien, som jeg har det her. Jeg har ikke droppet udlandsdrømmen, men jeg vil gøre det så godt som overhovedet muligt for AGF og mig selv. Jeg kan virkelig se mig selv i det projekt, der er blevet præsenteret fra bestyrelsen og Jacob [Nielsen, CEO i AGF], siger Mikael Anderson.
AGF har fortsat en række interessante og vigtige kontraktspørgsmål at afklare med kantprofilerne Felix Beijmo og Gift Links med udløb i sommeren 2026, hvor Anderson også havde udløb indtil forlængelsen, for ikke at glemme Patrick Mortensen (læs mere her) og Jesper Hansen, der begge har kontraktudløb efter den nuværende sæson.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG