Andreas Cornelius mærkede noget i pausen

Andreas Cornelius lod sig udskifte i pausen af kampen mod Randers, og nu sætter han ord på, om der er tale om en ny skade.



Skader kan de fleste være enige om har præget Andreas Cornelius’ retur til FC København.

I midtugen startede han inde mod FC Midtjylland i pokalturneringen, og søndag var han igen i Jacob Neestrups startopstilling mod Randers FC. I pausen måtte han dog lade sig udskifte, og så holdt mange vejret.

Jacob Neestrup fortalte til Discoverys mikrofoner under kampen, at angriberen “mærkede lidt,” hvilket han uddybede efter opgøret, som hans mandskab med hiv og sving vandt med 4-2.

– Han har det fint. Vi turde bare ikke tage en chance. Vi kender alle sammen forløbet. Det kunne godt være, at han kunne have spillet, men det er ikke der, hvor vi er. Som jeg har sagt rigtig mange gange de sidste par uger, så handler det om til- og fravalg. Det var et fravalg i anden halvleg, og så kom Orri ind, som han har gjort tidligere.

– Han gør det godt, og er iøvrigt også en ung og dygtig spiller, som spillede 1. division inden sommerferien, og som ingen havde snakket så meget om. Det er også med til, at vi har en stor bredde, at vi er en klub, der bringer nye spillere frem i verden.

Hvad angør melding på Andreas Cornelius, så lyder som en plade, man har hørt før. Hovedpersonen selv er dog fortrøstningsfuld omkring, at han er klar til midtugens opgør mod Manchester United.

– Jeg kunne bare mærke en smule træthed i baglåret. Så er det bare nogle signaler, der fortæller mig, at jeg ikke skal sprinte så meget videre på den. Det var egentlig det. Jeg tror, jeg har taget noget i opløbet. Det var fint, og jeg tror ikke, det er noget værre end det. Jeg er klar til næste kampe, siger Andreas Cornelius og tilføjer:

– Hvis ikke jeg havde den historik, som jeg har haft, så havde jeg bare spillet. Så havde jeg ikke tænkt over det.

Andreas Cornelius kunne se resten af kampen fra bænken, hvor flere af hans indskiftede holdkammerater blev afgørende i forhold til, at FC København kunne tage alle tre point med hjem til Østerbro.

Nede 2-1 scorede Viktor Claesson og Jordan Larsson, inden Superliga-debutanten Victor Froholdt med kampens sidste spark sendte bolden ind til slutresultatet 4-2 på et tidspunkt, hvor Randers FC havde kastet alt frem i håbet om et resultat.





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?