Skader kan de fleste være enige om har præget Andreas Cornelius’ retur til FC København.
I midtugen startede han inde mod FC Midtjylland i pokalturneringen, og søndag var han igen i Jacob Neestrups startopstilling mod Randers FC. I pausen måtte han dog lade sig udskifte, og så holdt mange vejret.
Jacob Neestrup fortalte til Discoverys mikrofoner under kampen, at angriberen “mærkede lidt,” hvilket han uddybede efter opgøret, som hans mandskab med hiv og sving vandt med 4-2.
– Han har det fint. Vi turde bare ikke tage en chance. Vi kender alle sammen forløbet. Det kunne godt være, at han kunne have spillet, men det er ikke der, hvor vi er. Som jeg har sagt rigtig mange gange de sidste par uger, så handler det om til- og fravalg. Det var et fravalg i anden halvleg, og så kom Orri ind, som han har gjort tidligere.
– Han gør det godt, og er iøvrigt også en ung og dygtig spiller, som spillede 1. division inden sommerferien, og som ingen havde snakket så meget om. Det er også med til, at vi har en stor bredde, at vi er en klub, der bringer nye spillere frem i verden.
Hvad angør melding på Andreas Cornelius, så lyder som en plade, man har hørt før. Hovedpersonen selv er dog fortrøstningsfuld omkring, at han er klar til midtugens opgør mod Manchester United.
– Jeg kunne bare mærke en smule træthed i baglåret. Så er det bare nogle signaler, der fortæller mig, at jeg ikke skal sprinte så meget videre på den. Det var egentlig det. Jeg tror, jeg har taget noget i opløbet. Det var fint, og jeg tror ikke, det er noget værre end det. Jeg er klar til næste kampe, siger Andreas Cornelius og tilføjer:
– Hvis ikke jeg havde den historik, som jeg har haft, så havde jeg bare spillet. Så havde jeg ikke tænkt over det.
Andreas Cornelius kunne se resten af kampen fra bænken, hvor flere af hans indskiftede holdkammerater blev afgørende i forhold til, at FC København kunne tage alle tre point med hjem til Østerbro.
Nede 2-1 scorede Viktor Claesson og Jordan Larsson, inden Superliga-debutanten Victor Froholdt med kampens sidste spark sendte bolden ind til slutresultatet 4-2 på et tidspunkt, hvor Randers FC havde kastet alt frem i håbet om et resultat.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TRANSFER
