ÅRHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler sad i slutningen af 2024 i et mødelokale på AGF’s træningsanlæg og fortalte Tipsbladet og de øvrige fremmødte medier, at Richmond Gyamfi meget gerne skulle spille videre i AGF i foråret.
Det var her, Gyamfi kunne lære spillestilen og de kollektive krav at kende, men denne onsdag midt i januar røg Gyamfi tilbage på leje til Hobro.
En lejeaftale havde Rösler retfærdigvis også signaleret som en reel mulighed i samtalen i slutningen af efterårssæsonen, og da AGF-træneren onsdag fortalte om situationen og forhåbningerne til Gyamfi, havde han ikke ændret holdning det mindste til, hvad han som AGF-cheftræner helst ville.
– Richmond er en stor investering for klubben, så vi skal have det til at fungere. Og Richmonds udvikling er gået langsommere, og vi skal finde en måde at accelerere den. Vi tror, han efter seks-syv måneder hos os kan have godt af spilletid i et miljø, han kender, siger Uwe Rösler.
– Vi har haft besøg af Hobros trænerstab, vi har en god dialog med dem, og de spiller en 3-5-2 og på en måde, der minder om vores. Vi vil have ham tilbage i en tilstand, hvor han virkelig kan konkurrere om pladserne.
Mikael Anderson har onsdag forlænget kontrakten i Århus. Læs hvorfor her
– Richie er absolut på vores radar og del af vores polaner, men vi skal have hans udvikling til at gå hurtigere. Derfor har vi valgt denne rute. Jeg håber virkelig, at vi får det her til at fungere, og Richie er rigtig glad. Og planen er, han skal tilbage, han har en fremtid her, siger Uwe Rösler, der fortæller, at der også var andre hensyn at tage end den tyske træners egne ønsker.
Chance for de unge
Med Richmond Gyamfi i Hobro i forårssæsonen står AGF nu også med et valg.
Mathias Sauer er tilbage efter et års leje i Haugesund, flere unge vil givetvis gerne spille mere førsteholdsfodbold, men AGF kobles også til angriberhandler efter en halvsæson, hvor de nye folk Richmond Gyamfi og Youssouph Badji ikke kunne vriste megen spilletid fra Patrick Mortensen og Tobias Bech.
Det skulle være meget mærkeligt, hvis AGF’s tekniske stab og den nye fodbolddirektør Carsten V. Jensen sletter alle noter på scoutingen af angribere i ind- og udland, i hvert fald før transfervinduet er lukket til midnat mellem 3. og 4. februar.
Men for Uwe Rösler at se er det her en perfekt mulighed for de unge spillere i forreste kæde til at vise, at de er klar.
– Med Richies skifte er der åbenlyst åbnet en position. Emmery og Sauer skal spille i morgen, Duelund skal også have chancen, og han har gjort et godt indtryk på det fysiske område, hvor han er i fænomenal form. Han må virkelig have trænet godt, han er i så god form, siger Uwe Rösler.
– Emmery har sammenlignet med for 12 måneder siden rykket sig positivt, så de tre spiller får nu deres chance. Alle mand spiller efter planen 45 minutter i morgen [mod OB] og mod Padrubice [på træningslejren i Spanien i næste uge]. Det her giver andre spillere et åndehul og mulighed for at sige: ‘Ok, nu er det min tur, jeg kan spille, og jeg viser det’, siger Uwe Rösler.
AGF spiller mod OB 12.30 torsdag på klubbens træningsanlæg på Fredensvang i det sydlige Århus.
Klubledelsen i Århus mangler stadig at afklare, hvad der skal ske med den startende angriber og topscorer Patrick Mortensen og dennes kontrakt, der udløber til sommer. Læs mere om det her.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT