Björn Wesström var ikke meget for at besvare Viaplays spørgsmål efter nederlaget til Vejle, der har sendt OB under nedrykningsstregen med fire spillerunder igen.
Det var en kortfattet svensk fodbolddirekør foran mikrofonerne, og det gjorde Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen godt og grundigt arrig.
– Jeg bryder mig ikke om det interview, må jeg sige. Jeg synes, det tangerer til det arrogante. Jeg er stadig i tvivl om, han stadig selv tror på det. Jeg bliver lidt sur, men det er også fordi, jeg selv har spillet i klubben, så jeg ved, hvad spillerne går igennem.
– Jeg har stået på Brøndby Stadion som AaB-spiller og har hørt en hel endetribune råbe: "duften af AaB i 1. division." Det rammer helt ind i hjertet, så der har jeg godt nok brug for en sportschef, der kommer ud og leverer noget bedre, hvis jeg skal høre på det.
Kenneth Emil Petersen var helt generelt ude med riven mod sin tidligere klub i efterbehandlingen af kampen, hvor han blandt andet mente, at Søren Krogh skal skiftes ud til de resterende fire kampe – læs den historie her.
Men han slår også fast, at Søren Krogh ikke alene står med ansvaret. Björn Wesström skal også stilles til regnskab for den trup, han har stillet Andreas Alm og nu Søren Krogh til rådighed.
– Han er gigantisk… Gigantisk medskyldig i den her OB-nedtur. Den rekruttering han har lavet har været fuldstændig jammerlig. Jeg har ikke tal på, hvor mange fejlslagne indkøb den mand har lavet, siger Kenneth Emil Petersen og fortsætter:
– Jeg synes også, Søren Krogh skulle have gjort det bedre, men prøv lige at se på hvad de har mistet, og hvad de har fået ind. Jeg kan sku ikke se, hvem der har været en forstærkning på det her OB-hold.
Uanset hvad Kenneth Emil Petersen mener om sin tidligere klub, så er facit, at der skal nogle point på kontoen i de resterende fire spillerunder. Missionen begynder på fredag, hvor man møder Lyngby BK på hjemmebane.
Her skal OB forsøge at hente sin første sejr på hjemmebane. Aktuelt er man et point efter Vejle, mens man kan komme op på siden af Lyngby med en sejr i fredagens bundgyser.
I afspilleren ovenfor kan du høre interviewet med en meget kortfattet Björn Wesström.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE