Arbejdede under vilde Moniz: Jeg forstod det ikke

Den nuværende Randers FC-træner Rasmus Bertelsen arbejdede under Ricardo Moniz i sæsonen 2017/2018.



Da Randers FC i sommeren 2018 reddede sig i Superligaen, kunne klubbens ledelse med rette klappe assistenttræner Rasmus Bertelsen på skulderen.

For det var hans og spillernes arbejde, der i foråret 2018 gjorde, at klubben reddede sig i landets bedste række, selv om alle pile i løbet af sæsonen havde peget mod en nedrykning.

Først var det Olafur Kristjansson, der blev fyret i løbet af efteråret, og så gav direktør Michael Gravgaard ansvaret til Ricardo Moniz – hollænderen, der var vild og voldsom, men som blot fik otte kampe i spidsen for klubben, inden han fik sparket.

Michael Gravgaard valgte efterfølgende at stoppe, da det var bestyrelsen, der havde fyret Moniz. Og tilbage stod så Rasmus Bertelsen, der hidtil havde været assistent, klar til at overtage jobbet som cheftræner på midlertidig basis.

Rasmus Bertelsen fortæller i dag til Offside, hvordan han havde det svært med den måde, hollandske Moniz gjorde det hele på.

– Han kom med de bedste intentioner, og man skal ikke tage fejl af, at han var rigtig dygtig på træningsbanen med fede øvelser og fed energi. Men hans mandskabpleje egnede sig ikke så godt til den trup, vi havde, eller danske trupper i det hele taget. Der var det et forkert match. Jeg lærte også noget om mig selv i den periode – jeg sagde fra over for måden at gøre det på. To gange var jeg oppe ved den sportslige ledelse for at spørge, om jeg ikke skulle gå tilbage til mit job som chefscout, og så kunne de finde en, der var bedre til at hjælpe ham, siger Rasmus Bertelsen og forklarer:

– Den bedste måde, jeg kunne hjælpe klubben på, var ved at hjælpe spillerne. Jeg skulle hjælpe med hans ideer og sådan, og det havde jeg for svært ved at gå ind i. Jeg havde ikke helt forståelse for måden og metoderne.

Ifølge Bertelsen fik folk aldrig skuldrene ned, fordi det hele var så konfrontatorisk. Se interviewet med Bertelsen i videoen øverst til denne artikel.

Efter redningen valgte Randers at ansætte Thomas Thomasberg, og siden er det gået godt og stabilt i Randers FC, der nu altså har sendt Thomasberg til Herning og FC Midtjylland, mens Bertelsen er manden i spidsen for klubben fra Kronjylland.

Ricardo Moniz talte i 2021 ud om tiden i Randers FC – det store interview kan du læse her.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord