FC Midtjylland tilføjer noget af en forstærkning til mestertruppen.
Superliga-klubben har netop præsenteret den polske landsholdsspiller Adam Buksa som nyt medlem af ulveflokken, og han skal være med til at bombe FC Midtjylland i Champions League-gruppespillet, som er den potentielt helt store gulerod, der venter midtjyderne i den kommende sæson.
27-årige Buksa har tidligere i karrieren haft stor succes i både New England og senest Antalyaspor, og han scorede et mål for Polen ved EM-slutrunden mod Holland. Det er altså på papiret en meget stor profil, FCM har formået at tiltrække.
Adam Buksas landsmand, den tidligere FC Midtjylland-spiller Arek Onyszko, er ellevild over skiftet – både på FCM og Buksas vegne.
– Han er meget intelligent. Han taler fire forskellige sprog og er helt utrolig professionel. Han tager fodbolden helt vildt seriøst og har blandt andet sin egen mentalcoach, siger Arek Onyszko til Tipsbladet.
Den tidligere målmand arbejder i dag for det polske U17-landshold som målmandstræner, og tilbage i januar holdte Adam Buksa et oplæg for netop U17-landsholdet. Onyszko kender også Buksa fra Polens U20-landshold.
– Jeg kan kun sige positive ting om ham som person og som fodboldspiller. På banen er han fysisk stærk og god i boksen. Det er også velkendt, at han er ekstremt god på hovedstød. Jeg tror, FC Midtjylland bliver rigtige glade for ham, lyder det fra Onyszko, der i øvrigt husker på, at Buksa taler perfekt engelsk og dermed får let ved at tilpasse sig i Danmark.
Tipsbladet har også talt med en polsk journalist om Adam Buksa, og han påpeger, at angriberen formentlig havde sigtet højere end FC Midtjylland på nuværende tidspunkt i karrieren.
Sådan ser Arek Onyszko ikke på det.
– Han kommer til at arbejde 100 procent i holdets tjeneste. FC Midtjylland har købt en spiller, der kommer til at give dem en ekstra dimension. Jeg synes også, at Buksa har taget en god beslutning. Jeg havde meget gerne set, at vi havde haft en klub som FC Midtjylland i Polen.
– FCM er en lille klub, men de har gjort det utrolig godt i mange år. De har investeret mange penge i unge spillere, og det er en professionel klub. Når man spiller i FC Midtjylland, føler man, at man er en del af én stor familie, og det kan Adam godt lide.
– Derudover skal man huske, at den danske liga bliver fulgt nøje af scouts fra de største ligaer, så hvis Adam gør det godt og scorer nogle mål, kan han uden problemer blive solgt til en større klub, lyder det fra Onyszko, der som aktiv spillede 363 Superliga-kampe.
Adam Buksa er den fjerde polak i historien til at tørne ud for FC Midtjylland. Foruden Arek Onyszko har også Rafal Kurzawa og Patryk Wolanski en fortid på heden.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
AVIS
Interessant afsløring
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG