FC Midtjylland tilføjer noget af en forstærkning til mestertruppen.
Superliga-klubben har netop præsenteret den polske landsholdsspiller Adam Buksa som nyt medlem af ulveflokken, og han skal være med til at bombe FC Midtjylland i Champions League-gruppespillet, som er den potentielt helt store gulerod, der venter midtjyderne i den kommende sæson.
27-årige Buksa har tidligere i karrieren haft stor succes i både New England og senest Antalyaspor, og han scorede et mål for Polen ved EM-slutrunden mod Holland. Det er altså på papiret en meget stor profil, FCM har formået at tiltrække.
Adam Buksas landsmand, den tidligere FC Midtjylland-spiller Arek Onyszko, er ellevild over skiftet – både på FCM og Buksas vegne.
– Han er meget intelligent. Han taler fire forskellige sprog og er helt utrolig professionel. Han tager fodbolden helt vildt seriøst og har blandt andet sin egen mentalcoach, siger Arek Onyszko til Tipsbladet.
Den tidligere målmand arbejder i dag for det polske U17-landshold som målmandstræner, og tilbage i januar holdte Adam Buksa et oplæg for netop U17-landsholdet. Onyszko kender også Buksa fra Polens U20-landshold.
– Jeg kan kun sige positive ting om ham som person og som fodboldspiller. På banen er han fysisk stærk og god i boksen. Det er også velkendt, at han er ekstremt god på hovedstød. Jeg tror, FC Midtjylland bliver rigtige glade for ham, lyder det fra Onyszko, der i øvrigt husker på, at Buksa taler perfekt engelsk og dermed får let ved at tilpasse sig i Danmark.
Tipsbladet har også talt med en polsk journalist om Adam Buksa, og han påpeger, at angriberen formentlig havde sigtet højere end FC Midtjylland på nuværende tidspunkt i karrieren.
Sådan ser Arek Onyszko ikke på det.
– Han kommer til at arbejde 100 procent i holdets tjeneste. FC Midtjylland har købt en spiller, der kommer til at give dem en ekstra dimension. Jeg synes også, at Buksa har taget en god beslutning. Jeg havde meget gerne set, at vi havde haft en klub som FC Midtjylland i Polen.
– FCM er en lille klub, men de har gjort det utrolig godt i mange år. De har investeret mange penge i unge spillere, og det er en professionel klub. Når man spiller i FC Midtjylland, føler man, at man er en del af én stor familie, og det kan Adam godt lide.
– Derudover skal man huske, at den danske liga bliver fulgt nøje af scouts fra de største ligaer, så hvis Adam gør det godt og scorer nogle mål, kan han uden problemer blive solgt til en større klub, lyder det fra Onyszko, der som aktiv spillede 363 Superliga-kampe.
Adam Buksa er den fjerde polak i historien til at tørne ud for FC Midtjylland. Foruden Arek Onyszko har også Rafal Kurzawa og Patryk Wolanski en fortid på heden.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
– Du har udstråling som tagpap
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
Henter dansker – får god pakke
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG