Arek Onyszko ellevild: Bravo, FC Midtjylland!

FC Midtjylland henter Adam Buksa, og det møder stor begejstring hos angriberens polske landsmand, den tidligere FCM-spiller Arek Onyszko.



FC Midtjylland tilføjer noget af en forstærkning til mestertruppen.

Superliga-klubben har netop præsenteret den polske landsholdsspiller Adam Buksa som nyt medlem af ulveflokken, og han skal være med til at bombe FC Midtjylland i Champions League-gruppespillet, som er den potentielt helt store gulerod, der venter midtjyderne i den kommende sæson.

27-årige Buksa har tidligere i karrieren haft stor succes i både New England og senest Antalyaspor, og han scorede et mål for Polen ved EM-slutrunden mod Holland. Det er altså på papiret en meget stor profil, FCM har formået at tiltrække.

Adam Buksas landsmand, den tidligere FC Midtjylland-spiller Arek Onyszko, er ellevild over skiftet – både på FCM og Buksas vegne.

– Han er meget intelligent. Han taler fire forskellige sprog og er helt utrolig professionel. Han tager fodbolden helt vildt seriøst og har blandt andet sin egen mentalcoach, siger Arek Onyszko til Tipsbladet. 

Den tidligere målmand arbejder i dag for det polske U17-landshold som målmandstræner, og tilbage i januar holdte Adam Buksa et oplæg for netop U17-landsholdet. Onyszko kender også Buksa fra Polens U20-landshold.

– Jeg kan kun sige positive ting om ham som person og som fodboldspiller. På banen er han fysisk stærk og god i boksen. Det er også velkendt, at han er ekstremt god på hovedstød. Jeg tror, FC Midtjylland bliver rigtige glade for ham, lyder det fra Onyszko, der i øvrigt husker på, at Buksa taler perfekt engelsk og dermed får let ved at tilpasse sig i Danmark. 

Tipsbladet har også talt med en polsk journalist om Adam Buksa, og han påpeger, at angriberen formentlig havde sigtet højere end FC Midtjylland på nuværende tidspunkt i karrieren.

Sådan ser Arek Onyszko ikke på det.

– Han kommer til at arbejde 100 procent i holdets tjeneste. FC Midtjylland har købt en spiller, der kommer til at give dem en ekstra dimension. Jeg synes også, at Buksa har taget en god beslutning. Jeg havde meget gerne set, at vi havde haft en klub som FC Midtjylland i Polen.

– FCM er en lille klub, men de har gjort det utrolig godt i mange år. De har investeret mange penge i unge spillere, og det er en professionel klub. Når man spiller i FC Midtjylland, føler man, at man er en del af én stor familie, og det kan Adam godt lide.

– Derudover skal man huske, at den danske liga bliver fulgt nøje af scouts fra de største ligaer, så hvis Adam gør det godt og scorer nogle mål, kan han uden problemer blive solgt til en større klub, lyder det fra Onyszko, der som aktiv spillede 363 Superliga-kampe. 

Adam Buksa er den fjerde polak i historien til at tørne ud for FC Midtjylland. Foruden Arek Onyszko har også Rafal Kurzawa og Patryk Wolanski en fortid på heden.



Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Hold da op – den er helt gal

FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

City-ejer sælger klub

‘Den værste transfer nogensinde’

Her er planen for januars transfervindue

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Det har taget røven på Steve Cooper

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

AFCON inviterer til gratis fodbold