Arek Onyszko ellevild: Bravo, FC Midtjylland!

FC Midtjylland henter Adam Buksa, og det møder stor begejstring hos angriberens polske landsmand, den tidligere FCM-spiller Arek Onyszko.



FC Midtjylland tilføjer noget af en forstærkning til mestertruppen.

Superliga-klubben har netop præsenteret den polske landsholdsspiller Adam Buksa som nyt medlem af ulveflokken, og han skal være med til at bombe FC Midtjylland i Champions League-gruppespillet, som er den potentielt helt store gulerod, der venter midtjyderne i den kommende sæson.

27-årige Buksa har tidligere i karrieren haft stor succes i både New England og senest Antalyaspor, og han scorede et mål for Polen ved EM-slutrunden mod Holland. Det er altså på papiret en meget stor profil, FCM har formået at tiltrække.

Adam Buksas landsmand, den tidligere FC Midtjylland-spiller Arek Onyszko, er ellevild over skiftet – både på FCM og Buksas vegne.

– Han er meget intelligent. Han taler fire forskellige sprog og er helt utrolig professionel. Han tager fodbolden helt vildt seriøst og har blandt andet sin egen mentalcoach, siger Arek Onyszko til Tipsbladet. 

Den tidligere målmand arbejder i dag for det polske U17-landshold som målmandstræner, og tilbage i januar holdte Adam Buksa et oplæg for netop U17-landsholdet. Onyszko kender også Buksa fra Polens U20-landshold.

– Jeg kan kun sige positive ting om ham som person og som fodboldspiller. På banen er han fysisk stærk og god i boksen. Det er også velkendt, at han er ekstremt god på hovedstød. Jeg tror, FC Midtjylland bliver rigtige glade for ham, lyder det fra Onyszko, der i øvrigt husker på, at Buksa taler perfekt engelsk og dermed får let ved at tilpasse sig i Danmark. 

Tipsbladet har også talt med en polsk journalist om Adam Buksa, og han påpeger, at angriberen formentlig havde sigtet højere end FC Midtjylland på nuværende tidspunkt i karrieren.

Sådan ser Arek Onyszko ikke på det.

– Han kommer til at arbejde 100 procent i holdets tjeneste. FC Midtjylland har købt en spiller, der kommer til at give dem en ekstra dimension. Jeg synes også, at Buksa har taget en god beslutning. Jeg havde meget gerne set, at vi havde haft en klub som FC Midtjylland i Polen.

– FCM er en lille klub, men de har gjort det utrolig godt i mange år. De har investeret mange penge i unge spillere, og det er en professionel klub. Når man spiller i FC Midtjylland, føler man, at man er en del af én stor familie, og det kan Adam godt lide.

– Derudover skal man huske, at den danske liga bliver fulgt nøje af scouts fra de største ligaer, så hvis Adam gør det godt og scorer nogle mål, kan han uden problemer blive solgt til en større klub, lyder det fra Onyszko, der som aktiv spillede 363 Superliga-kampe. 

Adam Buksa er den fjerde polak i historien til at tørne ud for FC Midtjylland. Foruden Arek Onyszko har også Rafal Kurzawa og Patryk Wolanski en fortid på heden.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Chido Obi var ustyrlig

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Video: Her kommer AGF bagud

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

OB – FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg FF – Brøndby IF

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FC Fredericia – AGF

FCK-bænken var rasende!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Salah strålede for Liverpool

Præsenterer Thomas Franks afløser

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’