Nej, Neestrup, det var sgu’ ikke mesterskabsbold!

Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, roser FCK for at opsøge heldet i derbyet, men så også et vakkelvornt FCK-mandskab



Brøndby vandt i Parken – og FCK nappede sejren på Brøndby Stadion. Hjemmebanen betyder åbenbart ikke alverden i derby-sammenhæng i dette mesterskabsslutspil.

3-1-sejren bringer FCK tilbage i ‘pole position’ til årets Superliga-guld – og den slutplacering er da også, hvad Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting hele tiden har holdt fast i.

Alligevel var han ikke voldsomt imponeret over FCK i derby-braget:

– Ja, de vinder et vanvittigt vigtigt opgør, men det var ikke, fordi jeg var blæst bagover af FCK’s spil. Jeg tænkte ikke, at de bare vælter Superligaen omkuld og spurter mod guldet. Det kan godt være, at de vinder resten af deres kampe, men de spiller ikke godt for tiden, lyder det fra Stig Tøfting, der fortsætter:
– Jeg så faktisk et vakkelvornt FCK-mandskab, der var lidt heldige med sejren. Hvad sker der, hvis Mathias Kvistgaarden scorer på den kæmpe chance, hvor han er alene med Grabara ved 1-1? Han skal jo score – og hvilken kamp får vi så?
– Jacob Neestrup storroser bagefter Kamil Grabara og kalder ham Superligaens bedste målmand. Ja, det er jeg sgu’ da enig i, men selv verdens bedste målmand lukker jo mål ind, når der kommer en angriber alene med ham, men her var Kvistgaarden bare ikke dygtig nok. Derfor er de også heldige.

Gavmilde Brøndby
‘Tøffe’ er dog heller ikke bleg for at rose FCK for at opsøge heldet mod et gavmildt Brøndby-forsvar.

– Sejren kom i hus på dygtighed og modet til at opsøge heldet. Brøndby kan jo ikke være tilfreds med Rasmus Lauritsens opdækning tl 2-1 og 3-1-målet. Her er FCK dygtige til at sig tak for gaverne. Det samme gælder vel for Claessons hovedstødsmål. Det er jo på kanten af feltet og så langt ude må man ikke kunne heade den i kassen. Kan Hermansen ikke tage et skridt mere inden han hopper, spørger Stig Tøfting og har selv svaret: Jo!

Efter kampen var Jacob Neestrup helt oppe på de høje nagler og storroste sit mandskab for en fantastisk kamp med mange spillere på uprøvede positioner.

– Haha, ja, Neestrup ville slet ikke høre tale om held eller et svagt spillede FCK-hold, og kunne kun acceptere sin egen analyse. Jeg er bare ikke enig, men vinderen har selvfølgelig altid ret, lyder det med et grin fra Stig Tøfting.
– Men ja, de sidste 35 minutter var FCK gode, fordi de ville og kunne være på bolden, men ellers overlod de jo bare kuglen til Brøndby i den første del af kampen – og Brøndby har store problemer med det etablerede angrebsspil. Det har de haft siden Niels Frederiksen-dagene og det er stadig ikke blevet løst, lyder analysen fra Tipsbladets kommentator.

GettyImages-1254878031

RUNDENS FLOP: Daniel Wass, Brøndby. Det var jo en total nedsmeltning, at den rutinerede Brøndby-mand savede Elias Jelert midt over. Med mere end 10 minutter igen og stillingen 1-2, var der masser af tid for hjemmeholdet, så det røde kort gavnede absolut ikke Brøndby.

RUNDENS TOP: Daniel Wass, Brøndby. Til gengæld, så er jeg vild med, at han bare indrømmer med det samme, smider sig fladt ned og undskylder. Han tager det som en mand og der er ikke så meget pis eller dødssyge bortforklaringer.



Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

FC København-profil ude med sygdom

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Mål i italiensk pokalderby

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb