Arsenal ringede til FCM-boss: De var interesserede

Arsenal og andre engelske klubber forsøgte at handle i FC Midtjylland.



Ousmane Diomande skiftede i vinter FC Midtjylland ud med Sporting Clube de Portugal, men forsvarsspilleren kunne også være havnet i engelsk fodbold.

Efter en Youth League-kamp mod Benfica opstod der nemlig interesse for ivorianeren, fortæller FC Midtjyllands assisterende sportschef Ove Pedersen til det portugisiske medie O Jogo.

– Jeg kan huske, at vi spillede Youth League mod Benfica, og at der var scouts, der så kampen for at kigge på Benfica-spillere. Det endte med, de ringede til mig for at spørge, hvem Diomande var, og hvor han kom fra. Jeg talte med Arsenal-scouts, som havde set hans videoer og bad om mere information. De var interesserede.

Et engelsk skifte blev det dog aldrig til for Diomande. Flere engelske klubber var ellers ude med snøren, og blandt andre Chelsea blev også nævnt på rygtebasis.

– Brexit gjorde situationen vanskelig. Havde det ikke været for Brexit, kunne han være taget derhen. Diomande var allerede dengang meget eftertragtet. På det tidspunkt var det Arsenal, der havde identificeret ham, men der var også andre. Det er kendt, at der var mange interesserede. Der er Premier League-klubber, der har forsøgt at finde ud af mere om ham.

Ove Pedersen roser desuden Diomande for, hvordan han agerede under hele forhandlingsprocessen med Sporting CP.

– Når en spiller har mulighed for at tage springet, glemmer de nogle gange, hvad man har gjort for dem. Vi snakkede meget med ham. Vi bad ham om tålmodighed. Vi ville have, han skulle være en ærlig mand, og det var han. Dette er hans bedste egenskab. Du kan stole på Diomande.

– Vi vidste, at der var interesse for ham, og mange kontaktede ham. De forsøgte at overbevise ham om at forlade Midtjylland, men vi havde gjort meget for ham, og det huskede han. Han ville til Sporting, men troede på processen og respekterede os. 

FC Midtjylland endte i sidste ende med at sælge Diomande til portugiserne for 93 millioner kroner plus en videresalgsklausul på 20 procent. Tilbuddet var så godt, at man ikke kunne afslå det, selvom det ikke var planen at sælge stopperen allerede på det tidspunkt.

– Vi troede, han skulle være i Mafra og spille i et år, for det ville være svært at komme på førsteholdet her. Tanken var, at han skulle vende tilbage i 2023/24-sæsonen, men så dukkede Sporting op. Vi vil skabe resultater, og vi vil være mestre. Det er målet. Derfor ønskede vi ikke at sælge Ousmane. Tanken var, at han skulle være her i mindst to år.

– Men Sporting ødelagde planen med et tilbud, vi ikke kunne afslå. Vi er nødt til at tænke over, hvor vi er i fødekæden, og at vi kæmper mod større klubber. Vi har brug for den rette balance og henter både unge spillere og spillere med erfaring.

– Træneren ved, at han med erfaring kan opnå resultater på kort sigt, men med unge spillere kan nå længere på lang sigt. Problemet er, at det nogle gange er umuligt at afslå visse tilbud, siger Ove Pedersen.

Ousmande Diomande har spillet 27 kampe for Sporting CP. I september fik han desuden sin debut for Elfenbenskysten.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

‘Der er så mange cowboys i den her verden’