Arsenal ringede til FCM-boss: De var interesserede

Arsenal og andre engelske klubber forsøgte at handle i FC Midtjylland.



Ousmane Diomande skiftede i vinter FC Midtjylland ud med Sporting Clube de Portugal, men forsvarsspilleren kunne også være havnet i engelsk fodbold.

Efter en Youth League-kamp mod Benfica opstod der nemlig interesse for ivorianeren, fortæller FC Midtjyllands assisterende sportschef Ove Pedersen til det portugisiske medie O Jogo.

– Jeg kan huske, at vi spillede Youth League mod Benfica, og at der var scouts, der så kampen for at kigge på Benfica-spillere. Det endte med, de ringede til mig for at spørge, hvem Diomande var, og hvor han kom fra. Jeg talte med Arsenal-scouts, som havde set hans videoer og bad om mere information. De var interesserede.

Et engelsk skifte blev det dog aldrig til for Diomande. Flere engelske klubber var ellers ude med snøren, og blandt andre Chelsea blev også nævnt på rygtebasis.

– Brexit gjorde situationen vanskelig. Havde det ikke været for Brexit, kunne han være taget derhen. Diomande var allerede dengang meget eftertragtet. På det tidspunkt var det Arsenal, der havde identificeret ham, men der var også andre. Det er kendt, at der var mange interesserede. Der er Premier League-klubber, der har forsøgt at finde ud af mere om ham.

Ove Pedersen roser desuden Diomande for, hvordan han agerede under hele forhandlingsprocessen med Sporting CP.

– Når en spiller har mulighed for at tage springet, glemmer de nogle gange, hvad man har gjort for dem. Vi snakkede meget med ham. Vi bad ham om tålmodighed. Vi ville have, han skulle være en ærlig mand, og det var han. Dette er hans bedste egenskab. Du kan stole på Diomande.

– Vi vidste, at der var interesse for ham, og mange kontaktede ham. De forsøgte at overbevise ham om at forlade Midtjylland, men vi havde gjort meget for ham, og det huskede han. Han ville til Sporting, men troede på processen og respekterede os. 

FC Midtjylland endte i sidste ende med at sælge Diomande til portugiserne for 93 millioner kroner plus en videresalgsklausul på 20 procent. Tilbuddet var så godt, at man ikke kunne afslå det, selvom det ikke var planen at sælge stopperen allerede på det tidspunkt.

– Vi troede, han skulle være i Mafra og spille i et år, for det ville være svært at komme på førsteholdet her. Tanken var, at han skulle vende tilbage i 2023/24-sæsonen, men så dukkede Sporting op. Vi vil skabe resultater, og vi vil være mestre. Det er målet. Derfor ønskede vi ikke at sælge Ousmane. Tanken var, at han skulle være her i mindst to år.

– Men Sporting ødelagde planen med et tilbud, vi ikke kunne afslå. Vi er nødt til at tænke over, hvor vi er i fødekæden, og at vi kæmper mod større klubber. Vi har brug for den rette balance og henter både unge spillere og spillere med erfaring.

– Træneren ved, at han med erfaring kan opnå resultater på kort sigt, men med unge spillere kan nå længere på lang sigt. Problemet er, at det nogle gange er umuligt at afslå visse tilbud, siger Ove Pedersen.

Ousmande Diomande har spillet 27 kampe for Sporting CP. I september fik han desuden sin debut for Elfenbenskysten.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

OB – FC København

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Supercomputer spår FCM-nedtur

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

AaB-krisen fortsætter

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Manchester United – Aston Villa

Farzam: En gave for FC København

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Barcelona – Sevilla

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss