For få uger siden var Mads Agesen godt i gang med at planlægge næste sæson med Jakob Poulsen, men i sidste uge kom cheftræneren så og fortalte, at AGF ville have ham.
Fredag blev Poulsen præsenteret i AGF, og derfor skal Mads Agesen og co. nu på jagt efter en ny cheftræner.
Tipsbladet kom i sidste uge med fem bud på en ny Viborg-cheftræner, hvor Michael Hansen blev udpeget som en interessant kandidat efter hans nærmest sensationelle oprykning til Superligaen med FC Fredericia.
For Fredericia-bossen er det selvsagt glædeligt at blive positivt bemærket og blive fremhævet som et muligt emne for Viborg, omend det ikke fjerner noget som helst af hans fokus på arbejdet hos oprykkerne.
– Det er jo et resultat af det arbejde, jeg går og laver i de klubber, jeg er i. Nu er jeg her i Fredericia. Det er da dejligt, at folk udadtil lægger mærke til det. Det vigtigste for mig er, at spillerne og den klub, jeg nu er i, synes, at jeg gør et godt stykke arbejde. Og der har Fredericia været rigtigt tilfredse med mig, siger Michael Hansen til Tipsbladet og fortsætter:
– Ligesom alle andre forsøger jeg at gøre mit ypperste hver dag, og så ved vi også godt, at alt i den retning, hvor man har sine egne ambitioner, dem får man jo opfyldt via sin hverdag. Mit fokus er på min hverdag og jeg er med på, at når man gør godt, så er man også interessant for folk uden for ens egen klub. Som træner synes man kun, at det er en del af anerkendelsen – det gør jeg i hvert fald.

Michael Hansen har ført FC Fredericia op i Superligaen på uventet vis (Foto: Alamy).
Skal lære hurtigt
På papiret fremstår FC Fredericia som storfavorit til at rykke ned i den kommende Superliga-sæson, hvilket Michael Hansen er fuldt ud bevidst om.
– Vores fornemmeste opgave bliver at lære hurtigt. At spillerne lærer hurtigt, at jeg lærer hurtigt og at vi i den enkelte kamp får noget med os. Vi har nogle ret gode kampe til at starte med, og det gælder om at få fart med i den udvikling, siger FC Fredericia-bossen.
Michael Hansen vil ikke lægge skjul på, at Fredericia også kigger på, hvordan andre oprykkere har ageret i Superligaen.
– Det gør man også. Man tager alle de input med, man kan. Jeg kigger for eksempel også på Vejle og AaB i den forgangne sæson.
– Hvordan de lå halvvejs i turneringen og hvordan tingene kan ændre sig undervejs, og hvordan man som klub, trup og spiller skal prøve at agere, siger cheftræneren.
Superligaens mindste klub
Der var næppe mange, der sidste sommer havde forudset, at FC Fredericia skulle rykke op i Superligaen.
Klubben har en markant mindre økonomi end flere af rivalerne, som eksempelvis AC Horsens, og set i det lys vil Michael Hansen godt erkende, at oprykningen er noget uventet.
– Lige præcis. Jeg tror faktisk, at da vi startede 1. division, var vi nummer otte eller deromkring (i forhold til budget, red.). Hvis du havde spurgt mig sidste sommer, så ville jeg have været overrasket over, at vi lykkedes, siger Michael Hansen og fortsætter:
– Men som vi kom i gang og var halvvejs, er jeg ikke så overrasket. Jeg var spændt på, om vi kunne gøre det på den lange bane, overfor de her mere etablerede klubber vi kæmpede imod. Men det viste sig, at vi i den sidste del af sæsonen var bedst af alle. Derfor var det fuldt fortjent. Vi kommer ind i Superligaen som klart den mindste klub, og alle vil jo konstatere, at Fredericia hurtigt skal ud.
– Jeg er helt med på, at folk tænker sådan. Men sådan tænker jeg ikke. Jeg tænker faktisk overhovedet ikke på den anden side af jul nu, også qua det her med AaB og Vejle i sidste sæson og den lærdom, der var der.
I den forgangne Superliga-sæson lå Vejle på sidstepladsen med seks point ved jul, mens AaB var nummer ni og havde syv point ned til nedrykningsstregen. Alligevel var det som bekendt nordjyderne, der rykkede ud, mens Vejle overlevede.
Tipsbladet har også talt med Michael Hansen om Fredericias transferstrategi denne sommer. Læs om det her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Liverpool vender dobbeltopgøret
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER