For få uger siden var Mads Agesen godt i gang med at planlægge næste sæson med Jakob Poulsen, men i sidste uge kom cheftræneren så og fortalte, at AGF ville have ham.
Fredag blev Poulsen præsenteret i AGF, og derfor skal Mads Agesen og co. nu på jagt efter en ny cheftræner.
Tipsbladet kom i sidste uge med fem bud på en ny Viborg-cheftræner, hvor Michael Hansen blev udpeget som en interessant kandidat efter hans nærmest sensationelle oprykning til Superligaen med FC Fredericia.
For Fredericia-bossen er det selvsagt glædeligt at blive positivt bemærket og blive fremhævet som et muligt emne for Viborg, omend det ikke fjerner noget som helst af hans fokus på arbejdet hos oprykkerne.
– Det er jo et resultat af det arbejde, jeg går og laver i de klubber, jeg er i. Nu er jeg her i Fredericia. Det er da dejligt, at folk udadtil lægger mærke til det. Det vigtigste for mig er, at spillerne og den klub, jeg nu er i, synes, at jeg gør et godt stykke arbejde. Og der har Fredericia været rigtigt tilfredse med mig, siger Michael Hansen til Tipsbladet og fortsætter:
– Ligesom alle andre forsøger jeg at gøre mit ypperste hver dag, og så ved vi også godt, at alt i den retning, hvor man har sine egne ambitioner, dem får man jo opfyldt via sin hverdag. Mit fokus er på min hverdag og jeg er med på, at når man gør godt, så er man også interessant for folk uden for ens egen klub. Som træner synes man kun, at det er en del af anerkendelsen – det gør jeg i hvert fald.

Michael Hansen har ført FC Fredericia op i Superligaen på uventet vis (Foto: Alamy).
Skal lære hurtigt
På papiret fremstår FC Fredericia som storfavorit til at rykke ned i den kommende Superliga-sæson, hvilket Michael Hansen er fuldt ud bevidst om.
– Vores fornemmeste opgave bliver at lære hurtigt. At spillerne lærer hurtigt, at jeg lærer hurtigt og at vi i den enkelte kamp får noget med os. Vi har nogle ret gode kampe til at starte med, og det gælder om at få fart med i den udvikling, siger FC Fredericia-bossen.
Michael Hansen vil ikke lægge skjul på, at Fredericia også kigger på, hvordan andre oprykkere har ageret i Superligaen.
– Det gør man også. Man tager alle de input med, man kan. Jeg kigger for eksempel også på Vejle og AaB i den forgangne sæson.
– Hvordan de lå halvvejs i turneringen og hvordan tingene kan ændre sig undervejs, og hvordan man som klub, trup og spiller skal prøve at agere, siger cheftræneren.
Superligaens mindste klub
Der var næppe mange, der sidste sommer havde forudset, at FC Fredericia skulle rykke op i Superligaen.
Klubben har en markant mindre økonomi end flere af rivalerne, som eksempelvis AC Horsens, og set i det lys vil Michael Hansen godt erkende, at oprykningen er noget uventet.
– Lige præcis. Jeg tror faktisk, at da vi startede 1. division, var vi nummer otte eller deromkring (i forhold til budget, red.). Hvis du havde spurgt mig sidste sommer, så ville jeg have været overrasket over, at vi lykkedes, siger Michael Hansen og fortsætter:
– Men som vi kom i gang og var halvvejs, er jeg ikke så overrasket. Jeg var spændt på, om vi kunne gøre det på den lange bane, overfor de her mere etablerede klubber vi kæmpede imod. Men det viste sig, at vi i den sidste del af sæsonen var bedst af alle. Derfor var det fuldt fortjent. Vi kommer ind i Superligaen som klart den mindste klub, og alle vil jo konstatere, at Fredericia hurtigt skal ud.
– Jeg er helt med på, at folk tænker sådan. Men sådan tænker jeg ikke. Jeg tænker faktisk overhovedet ikke på den anden side af jul nu, også qua det her med AaB og Vejle i sidste sæson og den lærdom, der var der.
I den forgangne Superliga-sæson lå Vejle på sidstepladsen med seks point ved jul, mens AaB var nummer ni og havde syv point ned til nedrykningsstregen. Alligevel var det som bekendt nordjyderne, der rykkede ud, mens Vejle overlevede.
Tipsbladet har også talt med Michael Hansen om Fredericias transferstrategi denne sommer. Læs om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER