Mandag var der et nyt ansigt på træningsbanen, men det var alligevel et ansigt, som var ganske velkendt i FC København.
Norske Bård Wiggen er tilbage som Ståle Solbakken-assistent – et arbejde han også havde fra 2008 til 2011 i FC København, inden han tog med Solbakken til Köln. Siden har de to været i gang med hver deres, men nu er de altså forenet i FCK igen, og det glæder Bård Wiggen.
Nordmanden, 56 år, har underskrevet en aftale med FCK frem til sommeren 2020, og dermed fik han hurtigt et nyt job. I efteråret stoppede som sportschef i den norske klub Viking, der rykkede ud af Eliteserien.
Bård Wiggen kan godt se og mærke, at der er sket en del, siden han i 2011 forlod FCK efter en imponerende sæson, hvor klubben fik 81 point i 33 kampe og røg ud til Chelsea i Champions Leagues ottendedelsfinale.
– Det er dejligt at være tilbage. Det er en god klub, og så er der så sket en del siden sidst, jeg var her. Klubben er blevet større, der er flere folk, og den er drevet mere professionelt, siger Bård Wiggen efter første arbejdsdag og forklarer:
– Jeg var på “10’eren” (FCK’s træningsanlæg), og der er sket store ting med træningsanlægget i forhold til fitness, kost og styrke. Det er vel en naturlig udvikling, sådan som fodbolden er i dag. Det hele er mere professionelt, siger han.
Bård Wiggen kommer som en yderst erfaren træner, der efterhånden har haft mange forskellige kasketter på, og det vurderer han, er en fordel.
– Der har været både op- og nedture. Sammen med Ståle og alene. Jeg håber da, at jeg er blevet ældre og klogere.
– Man bliver ældre, og man kan også være klogere. Jeg har haft alle job i fodbold: Assistent, spiller, cheftræner, sportschef og udviklingsleder. Det tror jeg sådan totalt set kan være en ballast. Også i omgangen med de unge spillere, der skal ind på holdet, siger Bård Wiggen, som Ståle Solbakken ikke skulle bruge meget tid på at få til at købe ind på projektet:
– Det var en nem beslutning, for jeg har gode minder fra København. Det er en god klub, gode mennesker og en rigtig god kultur. En fantastisk kultur. Uanset om man vinder eller taber er kulturen der, så det var en nem beslutning, siger han.
Bård Wiggen fortæller også, at kulturen er med til at drive FC København videre i en tid, hvor de danske mestre blot ligger nummer seks i Superligaen.
– Man mærker det jo ved, at det på mange måder er en uvant situation. Ikke bare for klubben, men for lederne, spillerne og fansene. Sådan er det i fodbold. Man kan ikke altid bare vinde – det er helt sikkert, siger han.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
