Ballade i FCK: Så er det altså heller ikke værre

En regulær målmandskrig er opstået mellem FCK-keeperne Mathew Ryan og Kamil Grabara, og sagen har fået omtale i hele verden. Men hvor slemt er det? I virkeligheden ikke så slemt, lyder analysen fra Tipsbladets chefredaktør.



Det er den tid på året, hvor man sender julekort til dem, man har kært. Mathew Ryan og Kamil Grabara har næppe hinanden på listen.

Der hersker således ikke den bedste julestemning mellem de to målmandsrivaler i FC København, efter at Mathew Ryan først fastslog i et interview med TV 2, at det formentlig er af politiske årsager, at han ikke er førstevalget i FC København, og Grabara efterfølgende kvitterede med et hånligt tweet, efter at Ryan havde lavet et fælt drop for Australien til VM.

Situationen er afgjort betændt på FC Københavns målmandsteam, men så er skaden altså heller ikke større. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er vigtigt for mig at understrege, at det er fedt med spillere, der giver noget af sig selv og engagerer sig. Jeg vil hellere have én Kamil Grabara end 100 spillere, der taler om at fokusere på næste kamp, spille som et hold, og andre indlysende klichéer og selvfølgeligheder, vi ikke behøver få gentaget i en uendelighed, siger han og tilføjer:

– Selvfølgelig skal holdkammerater og kolleger behandle hinanden ordentligt, men så synes jeg heller ikke, det er værre. Det er to voksne mennesker, der er konkurrenter og ikke ligefrem hinandens bedste venner. Det er en del af elitesport, og det er ikke så farligt igen. Igen, jeg vil hellere have lidt ærlighed, også den, der til tider gør ondt, end 100 blankpolerede og totalt intetsigende interviews og udtalelser om, hvor rosenrødt alt er, når det som oftest dækker over virkeligheden.

Når det er sagt, bliver Kamil Grabara næppe hyldet som "årets holdkammerat" ved julefrokosten i FC København, og de klubber, der lurer på den polske målmand, har helt sikkert noteret balladen. 

– Storklubberne sætter et lille minus i Grabaras karakterbog i denne sag. Tro ikke, at det er noget, der er for småt til dem til at bemærke – scouts og analytikere har taget note af det her og ved, at Kamil Grabara gerne bider fra sig på sociale medier.

– Når vi ser på, hvor det stiller Kamil Grabara, at han sender en stikpille til en klubkammerat under en VM-slutrunde, er det jo ikke så smart for Grabara selv, selvom der er formildende omstændigheder som Ryans markante interview for nylig med TV 2 Sport.

– Det her er ikke optimalt salgsarbejde for Kamil Grabara. Der er nogle stivstikker-klubber derude, der brænder helt sammen oveni ved det mindste tegn på personlighed i offentligheden hos spillere. Dem bør Kamil Grabara så nok heller ikke spille for uanset hvad, men i en konservativ verden trækker det da lidt ned, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladet kunne tidligere afsløre, at Mathew Ryan vil væk fra FC København i det kommende transfervindue, og det er en ganske god idé, lyder det fra chefredaktøren.

– For FC København gælder det selvfølgelig om at få solgt "Maty" Ryan snarest muligt. Det har ikke været et helt optimalt forløb omkring to så sejrsvante målmænd, når den nyeste mand offentligt siger, at han havde fået indtryk af, at han skulle spille hele efteråret, og den anden så går verden rundt i de sidste døgn af sin VM-slutrunde ved at sende en stikpille efter holdkammeratens store fejl mod Argentina.

– De skal nok kunne finde ud af at træne sammen, hvis det bliver tilfældet i begyndelsen af januar, men Ryan skal helt klart videre, og lur mig, om ikke også Kamil Grabara skal sælges i 2023. Det har var ikke det perfekte oplæg, hvis nogen synes, Kamil Grabara står godt nok på mål til, at de vil betale 75-100 millioner kroner, er de altså ligeglade med et kækt tweet. Det klarer de i samtalerne før kontraktunderskrivelse, siger Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladet har været i kontakt med FC København, der oplyser, at man håndterer sagen med Mathew Ryan og Kamil Grabara internt. 

Mathew Ryan har fastslået, at han ikke er overrasket over Kamil Grabaras opførsel, mens den polske målmand ikke ønsker at udtale sig





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet