Bashkim Kadriis specielle følelse: Vil blive længe

Bashkim Kadrii er tilbage i OB, og han regner med, at der venter ham et langt ophold på Fyn.



Bashkim Kadrii er fra København, men han må efterhånden føle sig lidt som en fynbo.

Tirsdag har den 29-årige offensivspiller skrevet under på en kontrakt med OB, og det er tredje gang, at Kadrii skifter til den fynske klub. Det gjorde han også i 2010 og 2018. 

Bashkim Kadrii fik på sidstedagen af transfervinduet ophævet sin kontrakt med Al-Fateh i Saudi-Arabien, og siden har flere danske klubber bejlet til hans underskrift. 

Det blev dog OB, som det plejer. De to parter har indgået en aftale frem til sommeren 2024. 

– Det føles rigtig godt at være tilbage. Jeg har haft mange gode oplevelser i OB, og det er en klub, der betyder rigtig meget for mig. Det virker også til, at jeg betyder noget for klubben, så jeg er glad for, at jeg igen kan kalde mig OB-spiller, siger Bashkim Kadrii til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er tredje gang, jeg er her nu, og jeg har skrevet under på en lang aftale. Hvis jeg bliver her kontraktperioden ud, har jeg været her i over halvdelen af mit fodboldliv, så OB er en speciel klub for mig, og det er gået godt de to andre gange. Jeg håber, det også bliver alle gode gange tre.

Når Bashkim Kadrii nu kan kalde sig OB-spiller for tredje gang, skyldes det blandt andet, at han har forladt klubben to gange tidligere. I 2014 lokkede FC København ham til hovedstaden, og for godt et år siden var det så Al-Fateh, der slog kløerne i ham.

Nu er han som udgangspunkt kommet for at blive.

– Det er planen, men jeg kan ikke spå om fremtiden. Jeg har ikke den store udlandsdrøm i maven længere, men man kan aldrig forudse, hvad der sker i fodboldens verden. Jeg har lavet en lang kontrakt med OB, og jeg forventer at blive her i lang tid, siger Kadrii, der ikke lægger skjul på, at han også havde andre bejlere:

– Der var andre klubber på banen, men det har jeg ikke lyst til at gå for meget i detaljer med.

Offensivspilleren var på træningsbanen i Ådalen tirsdag, og OB-fansene glæder sig naturligvis til, at Kadrii gør comeback i den stribede trøje. Formen skal dog lige på plads. Kadrii har ikke spillet en kamp siden september.

– Selve min grundform er fin, men det er klart, at jeg selvfølgelig mangler noget kamptræning. Jeg tør ikke sige, hvornår jeg er i fulde omdrejninger, men jeg satser på, at det går hurtigt. Da jeg kom til OB senest, havde jeg heller ikke spillet i lang tid, så jeg har prøvet det før, og det gik jo meget godt alligevel. Jeg er ikke bekymret. Jeg glæder mig bare til at komme i gang, siger han.

Overrasket over exit i Saudi-Arabien
Det er godt et år siden, at Bashkim Kadrii tog til Al-Fateh i Saudi Arabien, og i sin første halvsæson spillede han 15 kampe. I sin anden halvsæson spillede han nul minutter.

I Saudi-Arabien er der et loft for, hvor mange udlændinge hver klub må registrere, og Al-Fateh valgte i den forbindelse at vrage danskeren.

– Jeg blev meget overrasket. Jeg troede ikke, at det var mig, der ville trække nitten, men det er der ikke så meget at gøre ved nu. Det foregår på en anden måde i Saudi-Arabien, end det gør i Danmark, men jeg vil ikke sig noget grimt om klubben. De behandlede mig godt, og det er nu et lukket kapitel, siger Kadrii og tilføjer om det forgangne år:

– Det var en blandet fornøjelse – også på grund af hele coronasituationen. Jeg startede med at spille en masse kampe, men fra den ene dag til den anden fik jeg at vide, at jeg ikke skulle være der længere. Det var lidt kaos-agtigt.

Bashkim Kadrii kunne være blevet hængende i Al-Fateh og hæve sin høje månedsløn resten af kontraktperioden, men det var ikke et tema, fortæller han.

– Jeg lavede en rigtig god aftale med dem om at komme ud af min kontrakt, og jeg fortryder ikke et sekund, at jeg skiftede til Al-Fateh, slutter Kadrii fra de vante omgivelser på Fyn.

I OB er der stor glæde over, at Bashkim Kadrii er vendt tilbage – her kan du læse sportschef Michael Hemmingsens kommentar. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se en række af Bashkim Kadriis bedste scoringer. 





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City