Bedst og værst: AGF delte adventsgaver ud i underholdende brag

FC Nordsjælland tog sig en sejr på 3-1 over AGF søndag aften. Tipsbladet.dk ser nærmere på opgøret her.



FC Nordsjælland – AGF 3-1 (2-1)
1-0 Isaac Atanga (2.)
2-0 Kamaldeen Sulemana (3.)
2-1 Patrick Mortensen (10.)
3-1 Isaac Atanga (57.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Når Kamaldeen Sulemana er i hopla, så er han absolut en af de spillere i Superligaen, som man ikke kan andet end at nyde. Målet til 2-0 var i sig selv imponerende, da assisten gik til målmand Vindahl (som også spillede en stor kamp), hvorefter Kamaldeen på egen hånd udfordrede og afdriblede Frederik Tingager med største selvfølgelighed og bankede bolden i kassen.

Læs også:David Nielsen regner med at blive involveret i AGF’s jagt på ny sportschef

Foruden scoringen blev det også til nogle lækre detaljer, og det er efterhånden meget spændende, hvor længe FCN overhovedet kan holde på den hurtige og teknisk stærke offensivspiller, som sagtens kan blive den næste i rækken af dyre Nordsjælland-salg. Dog dummede han sig med et kvarter tilbage med sit andet gule kort, som selvfølgelig trækker ned, selvom det ikke virker virkede tilsigtet at ramme Diks med sin arm. Ingen er åbenbart perfekte.

AGF:
Det er egentlig vildt, at Aarhus-klubben måtte gå fra banen med et på papieret klart nederlag, da de fik tilspillet sig flere meget gode muligheder for at få scoret mere end det ene. Her var spillere som Jon Dagur Thorsteinsson og Bror Blume meget medvirkende i det chanceskabende spil. 

Samtidig skal Patrick Mortensen også nævnes for sin scoring, som skabte spænding tilbage i kampen igen efter de to lynhurtige FCN-scoringer i kampens første minutter. Dog må han også se tilbage på en kamp, hvor han sagtens kunne have scoret mere i de perioder, hvor AGF’erne tydeligt var ovenpå i opgøret – og så kan det jo nærmest være ligemeget, hvor fint forarbejdet ellers er.

Læs også:Bedst og værst: Kjartan Finnbogason fik hævn

Kampens værste:
På 1. søndag i advent fik AGF’s Sebastian Hausner delt en kæmpe gave ud helt tidligt i kampen, hvor han fik taget sig helt skidt af et indlæg og serverede bolden for Isaac Atanga, som nemt kunne bringe Farum-mandskabet foran med 1-0. Det var dog ikke kun i eget felt, at han havde det svært. Han havde ligledes vaskeligheder i den anden ende af banen, da han i helt fri position endte med at heade en kæmpe mulighed over mål i begyndelsen af anden halvleg. Hausner blev også helt forståeligt taget ud efter en times tid.

Endvidere havde Kamil Grabara også en dårlig dag, da han sparkede bolden lige ind i Atanga ved 3-1-målet, og det er svært at sige, hvem af de to, der klarede sig mest klumpedumpe-agtigt i aftenens kamp, men kampen her er nok ikke noget, som Grabara skal vise til hans ejere i Liverpool, hvis han vil tættere på holdet.

Kampens detalje:
Paw, paw, paw. Sådan lød det i de første ti minutter af opgøret, hvor der pludselig stod 2-1 til FC Nordsjælland. Det er bestemt ikke hverdagskost, at det er så livligt i åbningen af Superligaens kampe, og det er da bare festligt med sådan en omgang i ny og næ. Desuden blev det også til i alt 11 minutters overtid i kampen med fire i forbindelse med første halvleg og syv i anden halvleg.

Læs også:Bedst og værst: Spilleglæde og VAR-glæde i FC København
Læs også:Måtte vente længe på debut: FCN-talent erkender hård kamp om pladserne
Læs også:Jess Thorup glæder sig til tæt samarbejde med Peter Christiansen




LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby