Randers FC – OB 2-1 (1-0)
Alhaji Kamara, 1-0 (35.)
Frederik Lauenborg, 2-0 (55.)
Oliver Lund, 2-1 (82.)
Kampens bedste
Randers
Randers FC fortsatte formen fra sidste uge og sikrede sig endnu en sejr, og igen kom Alhaji Kamara på tavlen. Angriberen fra Sierra Leone havde en skuffende første sæson i det kronjyske i fjor, men i denne sæson har han lignet den angriber, man så i Vendsyssel. Han er fysisk stærk og har tur i den i øjeblikket, hvor han både scorer for Randers og for landsholdet, og i alt har han scoret fire mål over sine seneste fire kampe. Mange andre spillede dog også godt for kronjyderne.
OB
Der var ikke meget, der spillede for OB mod Randers FC, og selvom han hellere ikke leverede en fejlfri præstation, var Ayo Simon Okosun nok fynboernes bedste. Den høje midtbanespiller var en af de mere farlige spillere på OB-holdet med sin højde, mens han leverede et stort arbejde og vandt en håndfuld dueller.
Kampens værste
OB indkasserede to mål, og i forbindelse med begge mål var der tale om personlige fejl. Randers kunne sætte det første mål ind, efter at Oliver Lund havde lavet en dyr fejl og mistet bolden på kanten af eget felt. I forbindelse med det andet mål så målmand Oliver Christensen heller ikke for godt ud, da han havde meget svært ved at komme ud af sit mål og få bokset bolden væk. De to fejl blev som bekendt straffet hårdt af Randers og blev altså kampafgørende.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?
Kampens detalje
Kampen bød i den grad på både op- og nedture for Oliver Christensen. Som nævnt ovenfor så han ikke for godt ud i et par sammenhænge, men andre gange lignende han en fantastisk målmand. Blandt andet i starten af anden halvleg havde han en helt forrygende redning på et forsøg fra Vito Hammershøy-Mistrati. Randers-spilleren fik et næsten perfekt træf på en flugter og var allerede begyndt at forberede sig på en fejring, men Oliver Christensen fik akkurat hånden på bolden og dirigeret den ud til hjørnespark.
Læs også:OB-luftkonge ramt af ekstrem negativ følelse
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC København
Læs også:Revser Jakob Michelsen: Han er i gang med at tale sig ud af OB
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
