Bedst og værst: Brandvarm Randers-angriber fortsætter målformen

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-1 (1-0)
Alhaji Kamara, 1-0 (35.)

Frederik Lauenborg, 2-0 (55.)
Oliver Lund, 2-1 (82.)

Kampens bedste
Randers

Randers FC fortsatte formen fra sidste uge og sikrede sig endnu en sejr, og igen kom Alhaji Kamara på tavlen. Angriberen fra Sierra Leone havde en skuffende første sæson i det kronjyske i fjor, men i denne sæson har han lignet den angriber, man så i Vendsyssel. Han er fysisk stærk og har tur i den i øjeblikket, hvor han både scorer for Randers og for landsholdet, og i alt har han scoret fire mål over sine seneste fire kampe. Mange andre spillede dog også godt for kronjyderne.

OB
Der var ikke meget, der spillede for OB mod Randers FC, og selvom han hellere ikke leverede en fejlfri præstation, var Ayo Simon Okosun nok fynboernes bedste. Den høje midtbanespiller var en af de mere farlige spillere på OB-holdet med sin højde, mens han leverede et stort arbejde og vandt en håndfuld dueller.

Kampens værste
OB indkasserede to mål, og i forbindelse med begge mål var der tale om personlige fejl. Randers kunne sætte det første mål ind, efter at Oliver Lund havde lavet en dyr fejl og mistet bolden på kanten af eget felt. I forbindelse med det andet mål så målmand Oliver Christensen heller ikke for godt ud, da han havde meget svært ved at komme ud af sit mål og få bokset bolden væk. De to fejl blev som bekendt straffet hårdt af Randers og blev altså kampafgørende. 

Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?

Kampens detalje
Kampen bød i den grad på både op- og nedture for Oliver Christensen. Som nævnt ovenfor så han ikke for godt ud i et par sammenhænge, men andre gange lignende han en fantastisk målmand. Blandt andet i starten af anden halvleg havde han en helt forrygende redning på et forsøg fra Vito Hammershøy-Mistrati.  Randers-spilleren fik et næsten perfekt træf på en flugter og var allerede begyndt at forberede sig på en fejring, men Oliver Christensen fik akkurat hånden på bolden og dirigeret den ud til hjørnespark.

Læs også:OB-luftkonge ramt af ekstrem negativ følelse
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC København
Læs også:Revser Jakob Michelsen: Han er i gang med at tale sig ud af OB




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Klar transfermelding