Bedst og værst: Brandvarm Randers-angriber fortsætter målformen

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-1 (1-0)
Alhaji Kamara, 1-0 (35.)

Frederik Lauenborg, 2-0 (55.)
Oliver Lund, 2-1 (82.)

Kampens bedste
Randers

Randers FC fortsatte formen fra sidste uge og sikrede sig endnu en sejr, og igen kom Alhaji Kamara på tavlen. Angriberen fra Sierra Leone havde en skuffende første sæson i det kronjyske i fjor, men i denne sæson har han lignet den angriber, man så i Vendsyssel. Han er fysisk stærk og har tur i den i øjeblikket, hvor han både scorer for Randers og for landsholdet, og i alt har han scoret fire mål over sine seneste fire kampe. Mange andre spillede dog også godt for kronjyderne.

OB
Der var ikke meget, der spillede for OB mod Randers FC, og selvom han hellere ikke leverede en fejlfri præstation, var Ayo Simon Okosun nok fynboernes bedste. Den høje midtbanespiller var en af de mere farlige spillere på OB-holdet med sin højde, mens han leverede et stort arbejde og vandt en håndfuld dueller.

Kampens værste
OB indkasserede to mål, og i forbindelse med begge mål var der tale om personlige fejl. Randers kunne sætte det første mål ind, efter at Oliver Lund havde lavet en dyr fejl og mistet bolden på kanten af eget felt. I forbindelse med det andet mål så målmand Oliver Christensen heller ikke for godt ud, da han havde meget svært ved at komme ud af sit mål og få bokset bolden væk. De to fejl blev som bekendt straffet hårdt af Randers og blev altså kampafgørende. 

Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?

Kampens detalje
Kampen bød i den grad på både op- og nedture for Oliver Christensen. Som nævnt ovenfor så han ikke for godt ud i et par sammenhænge, men andre gange lignende han en fantastisk målmand. Blandt andet i starten af anden halvleg havde han en helt forrygende redning på et forsøg fra Vito Hammershøy-Mistrati.  Randers-spilleren fik et næsten perfekt træf på en flugter og var allerede begyndt at forberede sig på en fejring, men Oliver Christensen fik akkurat hånden på bolden og dirigeret den ud til hjørnespark.

Læs også:OB-luftkonge ramt af ekstrem negativ følelse
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC København
Læs også:Revser Jakob Michelsen: Han er i gang med at tale sig ud af OB




LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?