Bedst og værst: Brandvarm Randers-angriber fortsætter målformen

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 2-1 (1-0)
Alhaji Kamara, 1-0 (35.)

Frederik Lauenborg, 2-0 (55.)
Oliver Lund, 2-1 (82.)

Kampens bedste
Randers

Randers FC fortsatte formen fra sidste uge og sikrede sig endnu en sejr, og igen kom Alhaji Kamara på tavlen. Angriberen fra Sierra Leone havde en skuffende første sæson i det kronjyske i fjor, men i denne sæson har han lignet den angriber, man så i Vendsyssel. Han er fysisk stærk og har tur i den i øjeblikket, hvor han både scorer for Randers og for landsholdet, og i alt har han scoret fire mål over sine seneste fire kampe. Mange andre spillede dog også godt for kronjyderne.

OB
Der var ikke meget, der spillede for OB mod Randers FC, og selvom han hellere ikke leverede en fejlfri præstation, var Ayo Simon Okosun nok fynboernes bedste. Den høje midtbanespiller var en af de mere farlige spillere på OB-holdet med sin højde, mens han leverede et stort arbejde og vandt en håndfuld dueller.

Kampens værste
OB indkasserede to mål, og i forbindelse med begge mål var der tale om personlige fejl. Randers kunne sætte det første mål ind, efter at Oliver Lund havde lavet en dyr fejl og mistet bolden på kanten af eget felt. I forbindelse med det andet mål så målmand Oliver Christensen heller ikke for godt ud, da han havde meget svært ved at komme ud af sit mål og få bokset bolden væk. De to fejl blev som bekendt straffet hårdt af Randers og blev altså kampafgørende. 

Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?

Kampens detalje
Kampen bød i den grad på både op- og nedture for Oliver Christensen. Som nævnt ovenfor så han ikke for godt ud i et par sammenhænge, men andre gange lignende han en fantastisk målmand. Blandt andet i starten af anden halvleg havde han en helt forrygende redning på et forsøg fra Vito Hammershøy-Mistrati.  Randers-spilleren fik et næsten perfekt træf på en flugter og var allerede begyndt at forberede sig på en fejring, men Oliver Christensen fik akkurat hånden på bolden og dirigeret den ud til hjørnespark.

Læs også:OB-luftkonge ramt af ekstrem negativ følelse
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC København
Læs også:Revser Jakob Michelsen: Han er i gang med at tale sig ud af OB






LIVE

LIVE: Tonni Adamsen bekræfter interesse

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Cristiano Ronaldo i optur

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

AGF kan ende med millionregning, men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Harry Maguire i chok