Bedst og værst: Der skal trænes afslutninger i AaB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AaB og AC Horsens.



AaB – AC Horsens 1-0 (0-0)
Tom van Weert, 1-0 (53.)

Kampens bedste
AaB

AaB startede med Lucas Andersen på bænken, men på banen stjal et par andre offensivspillere billedet. Kasper Kusk var nemlig i den grad i hopla i dagens kamp. Han drev gæk med Horsens’ forsvar igen og igen, og han leverede den ene gode aflevering efter den anden fra sin plads som falsk nier. Han brændte godt nok nogle chancer, men man kan ikke komme udenom ham i denne kategori, selvom flere andre spillere også var velspillende. 

AC Horsens
Det var ikke en god præstation for Jonas Dals mandskab, og AC Horsens har stadig sæsonens første point til gode, men det kan de ikke klandre Matej Delac i målet for. Den kroatiske keeper havde en række fine redninger og indgreb, og selvom han indkasserede et mål, var han uden tvivl AC Horsens’ bedste spiller i kampen. Uden Delac kunne det have set noget værre ud på scoringstavlen.

Kampens værste
AaB kørte AC Horsens over, og det er nærliggende at fremhæve stort set hele AC Horsens-mandskabet i denne kategori. Især havde gæsternes forsvar det mere end almindeligt svært ved at holde styr på Kasper Kusk og Tom van Weert, der i store dele af kampen løb om hjørner med deres oppassere.

Når det er sagt, er det også forståeligt, hvis AaB-træner Jacob Friis og trænerstaben sætter sine spillere til at træne afslutninger i de kommende dage. Først i det 53. minut fik AaB sendt bolden i mål, men på det tidspunkt kunne de allerede have været foran med to eller tre mål. I hvert fald havde både Kasper Kusk og Tom van Weert en række store chancer i opgøret, og deres skarphed gjorde kampen meget mere spændende, end den burde have været i slutminutterne.

Kampens detalje
Nyindkøbte Pedro Ferreira er gået direkte ind i startopstilling i AaB, hvor han spiller på den defensive midtbane, men han skal stadig lige vænne sig til dansk fodbold. For anden kamp i træk kom portugiseren ud til kampen med speederen i bund og fik raget et gult kort til sig inden for kampens første 15 minutter. I begge kampe har han undgået at få vist et andet gult kort, men det er nok en vane, han skal vænne sig af med. 

Det kan også nævnes, at Lucas Andersen endelig var tilbage på banen for nordjyderne. Anføreren blev skiftet ind med knap tyve minutter igen. 

Læs også:Jonas Dal arbejder på stilen i AC Horsens: Der er fokus på vores udvikling
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli


Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brentford har gjort det igen

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub