Bedst og værst: Der skal trænes afslutninger i AaB

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AaB og AC Horsens.



AaB – AC Horsens 1-0 (0-0)
Tom van Weert, 1-0 (53.)

Kampens bedste
AaB

AaB startede med Lucas Andersen på bænken, men på banen stjal et par andre offensivspillere billedet. Kasper Kusk var nemlig i den grad i hopla i dagens kamp. Han drev gæk med Horsens’ forsvar igen og igen, og han leverede den ene gode aflevering efter den anden fra sin plads som falsk nier. Han brændte godt nok nogle chancer, men man kan ikke komme udenom ham i denne kategori, selvom flere andre spillere også var velspillende. 

AC Horsens
Det var ikke en god præstation for Jonas Dals mandskab, og AC Horsens har stadig sæsonens første point til gode, men det kan de ikke klandre Matej Delac i målet for. Den kroatiske keeper havde en række fine redninger og indgreb, og selvom han indkasserede et mål, var han uden tvivl AC Horsens’ bedste spiller i kampen. Uden Delac kunne det have set noget værre ud på scoringstavlen.

Kampens værste
AaB kørte AC Horsens over, og det er nærliggende at fremhæve stort set hele AC Horsens-mandskabet i denne kategori. Især havde gæsternes forsvar det mere end almindeligt svært ved at holde styr på Kasper Kusk og Tom van Weert, der i store dele af kampen løb om hjørner med deres oppassere.

Når det er sagt, er det også forståeligt, hvis AaB-træner Jacob Friis og trænerstaben sætter sine spillere til at træne afslutninger i de kommende dage. Først i det 53. minut fik AaB sendt bolden i mål, men på det tidspunkt kunne de allerede have været foran med to eller tre mål. I hvert fald havde både Kasper Kusk og Tom van Weert en række store chancer i opgøret, og deres skarphed gjorde kampen meget mere spændende, end den burde have været i slutminutterne.

Kampens detalje
Nyindkøbte Pedro Ferreira er gået direkte ind i startopstilling i AaB, hvor han spiller på den defensive midtbane, men han skal stadig lige vænne sig til dansk fodbold. For anden kamp i træk kom portugiseren ud til kampen med speederen i bund og fik raget et gult kort til sig inden for kampens første 15 minutter. I begge kampe har han undgået at få vist et andet gult kort, men det er nok en vane, han skal vænne sig af med. 

Det kan også nævnes, at Lucas Andersen endelig var tilbage på banen for nordjyderne. Anføreren blev skiftet ind med knap tyve minutter igen. 

Læs også:Jonas Dal arbejder på stilen i AC Horsens: Der er fokus på vores udvikling
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er krummer i Brøndby og Arbnor Mucolli






LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Det er aldrig sket før

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Chelsea – Manchester United

Nu klager FC Barcelona igen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har ondt af Steve Cooper

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!