Brøndby IF – FC Midtjylland 0-2 (0-2)
0-1 Evander (str 15.)
0-2 Pione Sisto (26.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Når Brøndby blev farlige, så var det ofte med Mathias Kvistgaarden i en eller anden form for rolle. Det hjalp ham desuden også, at Daniel Wass havde evnerne til at finde ham, og med lidt mere held og skarphed, så var det nok blevet til et mål for den unge angriber.
Det var endda i en kamp, hvor det ikke altid kørte helt for Wass, som dog fik leveret en del gode ting offensivt, fordi den indlægsfod er svær at finde lignende i Superligaen. Var dog indblandet i 0-2-målet med et boldtab, ligesom han nok lod sig rive lidt for meget med i en ophedet kamp.
FC Midtjylland:
Der er med skiftet til den 4-3-3-formation, som Albert Capellas praktiserer med én 6'er og to 8'ere blevet plads til en offensivt skolet spiller mere på banen. Det er noget, som det ser ud til, at netop de typer nyder godt af.
Det gælder spillere som Dreyer, Isaksen og Sisto, hvor sidstnævnte kronede sin kamp med en scoring. Derudover havde Brøndby-spillernes deres hyr med Sory Kaba, som de virkede til at være godt trætte af. Elias Olafsson i kassen kom også med mange gode redninger og fik et clean sheet, som klart opvejer det tvivlsomme spil med fødderne i denne kamp.
Kampens værste:
Mens Kvistgaarden klarede sig godt i angrebet, så var det lige modsat for makkeren Simon Hedlund, som i stedet kom i søgelyset for at smide sig lidt for meget. Det er en side af ham, som ikke hjalp meget. Svenskeren blev også taget ud som en af de første af Niels Frederiksen. Derudover havde Anis Ben Slimane heller ikke en kamp, som var helt i top uden, at der var tale om en katastrofe.
Kampens detalje:
Scoringen fra Pione Sisto blev hjulpet af, at Sebulonsen fik ophævet offsiden, men løbet og den efterfølgende chip-scoring er et godt billede på, hvor FCM-kantspilleren befinder sig nu spillemæssigt. Chapeau.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER