Vejle Boldklub – FC København 2-2 (0-1)
Peter Ankersen, 0-1 (5.)
Kamil Wilczek, 0-2 (61.)
Allan Sousa, 1-2 (62.)
Raphael Dwamena, 2-2 (90.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Vejle Boldklub spillede en rigtig fin kamp mod FC København, og en række spillere gjorde god figur. Især Allan Sousa var i spillehumør på fløjen, hvor han udfordrende og ofte var oprykkernes farligste mand. Han kom da også på måltavlen med et flot mål, og hvis han kan fastholde det niveau, kan han – igen – blive en stor Superliga-profil for Vejle.
Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller
Saeid Ezatolahi var dog også en anden spiller, der skal fremhæves for en stor præstation på Vejles midtbane.
FC København
Peter Ankersen gik direkte ind i FC Københavns startopstilling og var deres bedste mand mod Vejle Boldklub, efter at han blev præsenteret i går, lørdag. Det skader selvsagt ikke, at han også kom på måltavlen, men derudover var han også særdeles stærk i sit forsvarsspil, hvor han vandt de fleste af sine dueller. Derudover kom han også fint med frem, når muligheden bød sig, inden han måtte udgå efter 85 minutter. Han har i hvert fald ikke glemt, hvordan man spiller højre back i FC København.
Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr
Kampens værste
Robert Mudrazija fik chancen i startopstillingen i Rasmus Falk og Jens Stages fravær, men man kan ikke sige, at kroaten greb chancen. Mudrazija smed bolden væk for ofte, hvilket satte gang i en række farlige kontraangreb af Vejle Boldklub. Han blev også revet ud i pausen.
Pep Biel var dog ikke meget bedre og var måske også heldig med at slutte kampen på banen – han kunne nemlig have fået et rødt kort.
Kampens detalje
Sikke en debut af Peter Ankersen. Han er allerede blevet rost, men den hjemvendte højre back stod også for kampens detalje efter blot fem minutter, da han bragte FC København foran. Først og fremmest er det flot at score i sin comebackkamp, men selve målet var bestemt også et flot et af slagsen, da han flugtede bolden over i det modsatte målhjørne.
Se Peter Ankersens mål i videoen øverst i artiklen.
Det var dog ikke kampens eneste flotte mål, og Raphael Dwamenas udligning i overtiden var i den grad også flot, da han scorede på et direkte frispark. Det mål var også nok til at sikre et point til oprykkerne i opgøret, der ellers lignede en sejr til FCK.
Læs også:Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf
Læs også:Bedst og værst: Casper Højer lavede det flotteste af de flotte mål
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
– Jeg er dum
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
