Bedst og værst: Raphael Dwamena snød FCK for sejren til sidst

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Vejle Boldklub og FC København.



Vejle Boldklub – FC København 2-2 (0-1)
Peter Ankersen, 0-1 (5.)
Kamil Wilczek, 0-2 (61.)
Allan Sousa, 1-2 (62.)
Raphael Dwamena, 2-2 (90.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub

Vejle Boldklub spillede en rigtig fin kamp mod FC København, og en række spillere gjorde god figur. Især Allan Sousa var i spillehumør på fløjen, hvor han udfordrende og ofte var oprykkernes farligste mand. Han kom da også på måltavlen med et flot mål, og hvis han kan fastholde det niveau, kan han – igen – blive en stor Superliga-profil for Vejle.

Læs også:Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller

Saeid Ezatolahi var dog også en anden spiller, der skal fremhæves for en stor præstation på Vejles midtbane. 

FC København
Peter Ankersen gik direkte ind i FC Københavns startopstilling og var deres bedste mand mod Vejle Boldklub, efter at han blev præsenteret i går, lørdag. Det skader selvsagt ikke, at han også kom på måltavlen, men derudover var han også særdeles stærk i sit forsvarsspil, hvor han vandt de fleste af sine dueller. Derudover kom han også fint med frem, når muligheden bød sig, inden han måtte udgå efter 85 minutter. Han har i hvert fald ikke glemt, hvordan man spiller højre back i FC København. 

Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr

Kampens værste
Robert Mudrazija fik chancen i startopstillingen i Rasmus Falk og Jens Stages fravær, men man kan ikke sige, at kroaten greb chancen. Mudrazija smed bolden væk for ofte, hvilket satte gang i en række farlige kontraangreb af Vejle Boldklub. Han blev også revet ud i pausen.

Pep Biel var dog ikke meget bedre og var måske også heldig med at slutte kampen på banen – han kunne nemlig have fået et rødt kort.

Kampens detalje
Sikke en debut af Peter Ankersen. Han er allerede blevet rost, men den hjemvendte højre back stod også for kampens detalje efter blot fem minutter, da han bragte FC København foran. Først og fremmest er det flot at score i sin comebackkamp, men selve målet var bestemt også et flot et af slagsen, da han flugtede bolden over i det modsatte målhjørne.

Se Peter Ankersens mål i videoen øverst i artiklen. 

Det var dog ikke kampens eneste flotte mål, og Raphael Dwamenas udligning i overtiden var i den grad også flot, da han scorede på et direkte frispark. Det mål var også nok til at sikre et point til oprykkerne i opgøret, der ellers lignede en sejr til FCK. 

Læs også:Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf
Læs også:Bedst og værst: Casper Højer lavede det flotteste af de flotte mål





TransferLIVE: Forlænger med Brøndby




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

De er enige med Mathias Jensen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

AaB dæmper superligaforventninger

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Kroatien – Ghana

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage