FC Nordsjælland – FC København 2-2 (0-0)
1-0 Kamaldeen Sulemana (49.)
1-1 Jens Stage (51.)
2-1 Martin Frese (68.)
2-2 Jens Stage (71.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Han ville nok høre til blandt de bedste uanset hvilken klub, han spillede for. Sådan er virkeligheden for Kamaldeen Sulemana, som diskede op med en række lækre og overvældende driblinger undervejs i opgøret.
Det var dog ikke bare show, som tilskuerne i Farum fik fra deres lynhurtige angriber. Han stod også for en stensikker scoring, hvor han også viste, at han kan mere end at drible og løbe stærkt. Helt til sidst havde han da også kræfter til at køre rundt med Zanka i FCK-forsvaret. Dog nåede Zeca tilbage og fik stoppet kometen.
FC København:
Det kan godt være, at det første mål var lidt ‘unødvendigt, da Jens Stage i bund og grund kunne lave ladt den gå ind, så Jonas Wind havde fået den. Det gjorde han dog ikke, og det siger også lidt om den vilje, som han bringer på banen.
Det kunne også ses ved midtbanespillerens anden scoring, hvor han viste, at han bestemt også har nogle tekniske evner i sig, da han vippede bolden over en fremadstormende målmand. Endvidere havde Rasmus Falk også en kamp på vanligt niveau. Det trækker dog meget ned, at han lavede en voldsom stor afbrænder i anden halvleg.
Kampens værste:
Der har været huller i FCK-defensiven i det meste af sæsonen, og sådan var det også mandag aften. Blandt andet havde Nicolai Boilesen svært ved at følge med Villadsen kanten, som førte til 2-1-scoringen. Her kom han til at se ret gammel ud, og det er sådan nogle situationer, som der ikke vil være plads til, hvis Hjulmand skulle finde på at udtage Boilesen til EM-truppen.
Kampens detalje:
Det er ikke hverdagskost, at Ajax’ sportsdirektør Marc Overmars selv tager turen ud for at se på en spiller. På det seneste har rygterne om den hollandske storklubs interesse for Kamaldeen taget til, og hvis det var ham, som man var oppe for at kigge på, så fik han god valuta for rejsen til Danmark.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
