Randers FC – Brøndby IF 2-1 (1-1)
0-1 Andreas Maxsø (.44) – straffespark
1-1 Hugo Andersson (.45)
2-1 Daniel Høegh (.66)
2-2 Simon Hedlund (.69)
2-3 Kevin Tshiembe (.73)
Kampens bedste:
Randers FC
Der har gennem hele sommeren været rygter omkring et salg af Tosin Kehinde, og man kan da også godt forstå, at kantspilleren er i høj kurs. I en kamp hvor få spillere formåede at imponere, så var Tosin Kehinde flere gange igangsætter bag farlige situationer for Randers FC.
Brøndby IF
Niels Frederiksen bragte Ohi Omoijuanfo og Oscar Schwartau fra kampens start, men i pausen blev Schwartau pillet ud til fordel for Simon Hedlund. Svenskeren bragte fra anden halvlegs start fart og gåpåmod. Flere gange var han ophavsmand til farlige situationer. Han noterede sig også for Brøndbys scoring til 2-2 midtvejs i anden halvleg. Et flot indhop af svenskeren.
Kampens værste:
Skader, taktiske justeringer og træthed er som regel nogle af kendetegnene ved en udskiftning. Simon Graves kan nu tilføje en mere mærkværdig årsag til sin udskiftning mod Brøndby IF. Forsvarskrumtappen spillede i flere minutter uden sin kontaktlinse, da den var faldet ud. Fysioterapeuterne kunne ikke finde en ny, og det kunne han heller ikke selv, da han var ude på sidelinjen og lede. Det kostede en udskiftning med Daniel Høegh, mens den fysiske stab nok har ildrøde ører, og formentlig husker et ekstra sæt kontaktlinser næste gang.
Kampens detalje:
Brøndby IF er under pres, Niels Frederiksen er under pres og resultaterne har gjort dem til en del af nedrykningskampen. Ikke meget har tilsmilet Brøndby på det seneste, men søndag fik de en tiltrængt sejr over Randers FC. På et tidspunkt så det ellers sort ud, da Daniel Høegh bragte Randers på 2-1 midtvejs i anden halvleg. Føringen fik i kort tid lov til at stå, indtil Simon Hedlund headede BIF på 2-2. Bagefter samlede Andreas Maxsø samtlige Brøndby-tropper i midtercirklen for at forklare situationens alvor. Det siger alt om, hvor Brøndby er lige nu, og hvor vigtige alle point er. Sejren blev også kriget hjem trods en mand i undertal i kampens sidste kvarter.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED