Bedst/værst: Hvad er der dog sket med dem?

Tipsbladet zoomer ind på søndagens topkamp i Superligaen mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 0-2 (0-1)
0-1 Rocco Ascone (2.)
0-2 Benjamin Nygren (90.)

Kampens bedste: 
Randers FC

Edgar Babayan startede inde i Superligaen for anden gang i sæsonen, da Tosin Kehinde ikke er helt klar endnu. Gjorde det fint og var ofte udfordrende på venstrekanten. Havde et godt indlæg i starten af anden halvleg, som til sidst endte hos en fri Kallesøe. Han skulle nok have scoret efter 54 minutter, da han blev spillet igennem, men sparkede forbi mål. Svært uheldig med ikke at udligne i det 65. minut, da han kanonerede bolden på overliggeren fra kanten af feltet. Udskiftet fire minutter senere. 

FC Nordsjælland
Sådan fejrer man sin første Superliga-start! Rocco Ascone var dejlig forudseende ved målet, hvor han fikst kom foran sin markering og knastørt bragede bolden i kassen med venstreskøjten. Havde inden i dag spillet tre minutters Superliga-fodbold, men vi konstatere, at han kommer til at spille mange flere i fremtiden. Var meget involveret som falsk nier, hvor Randers havde svært ved at håndtere ham. Hård skæbne at det var ham, der blev ofret, da FC Nordsjælland skulle skifte ud efter Adama Nagalos røde kort.

Kampens værste:
Randers' evne til at komme lynhurtigt bagud fortsatte bare. For fjerde gang siden september i Superligaen indkasserede de kampens første mål inden for de første ti minutter. En typisk Randers-dyd som en disciplineret organisation er sat gevaldigt på prøve i øjeblikket, og FCN havde nemt ved at få dem i ubalance. Det var ofte for slapt i Randers-defensiven, hvor de ikke turde gå ind og tackle FC Nordsjælland-spillerne. Meget ukarakteristisk for Thomas Thomasbergs mandskab, der nu heller ikke har holdt nullet i seks Superliga-kamp. Hvad er der dog sket med dem?

Kampens detalje:
Sidste weekend ødelagde FC Nordsjælland det for sig selv, da Ernest Nuamah fik et dumt rødt kort mod AGF, der i sidste ende endte med at koste sejren. Den fejl havde de ikke lært af, for igen i dag fik de en unødvendig udvisning. Heldigvis for dem holdt de denne gang stand. Efter godt og vel en halv time tabte Adamo Nagalo bolden til Stephen Odey og nedlagde ham derefter som bagerste mand. Inden da var FC Nordsjælland klart bedst i topkampen, men det blev vendt fuldstændig på hovedet af Nagalos hjerneblødning. Han kan så passende give en sodavand i omklædningsrummet til sine holdkammerater, som flot og med lidt held figtede de tre point hjem.






Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’


Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Liverpool satte Real Madrid på plads

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

I spil til stort job? Peger på danskere

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

I kæmpe forsvar af Amorim

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Prøver at lokke FC København-stjerne

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

David Nielsen, den er til dig!

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

FCM jagter Franculino-erstatning

Thomas Frank har fået en undskyldning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Gudesønner kan greje Gala igen

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup