AGF – Viborg FF 3-1 (1-0)
1-0 Sigurd Haugen (9.)
2-0 Mads Emil Madsen (60.)
2-1 Tobias Bech (73.)
3-1 Patrick Mortensen (76.)
Kampens bedste:
AGF:
Mads Emil Madsen er en flot fodboldspiller, men han vil ikke være den første flotte fodboldspiller, der ikke fungerer på et AGF-mandskab. Den del er det stadig for tidligt at konkludere på, men hvor var den tidligere Silkeborg-profil dog god denne søndag eftermiddag. Fra banens midte sugede han spillet til sig, og det var ubetinget ham, der svingede dirigentstokken for AGF. Suveræn præstation af nyerhvervelsen, og Mads Emil Madsen høstede fortjente klapsalver fra hjemmepublikummet – ikke mindst for den flotte scoring til 2-0.
Viborg FF:
Tobias Bech blev skiftet ind med godt en halv time tilbage, og ham skulle Jacob Friis nok have startet med. Den dygtige offensivspiller gav gæsterne et løft, og han gav udeholdet noget håb, da han reducerede til 1-2. 20-årige Bech var et lille lyspunkt på en mørk Viborg-dag.
Kampens værste:
Det er sjældent et hædersmærke at blive taget ud i pausen, men det kunne ikke være anderledes med Justin Lonwijk, der slet ikke fandt melodien mod AGF og dårligt satte en fod rigtigt, når der var brug for ham på den sidste tredjedel. Nogle gange har man som bekendt bare en møgdag på jobbet – det havde hollænderen i sandhed i Aarhus.
Kampens detalje:
Hvor må det have været skrækkeligt at være AGF-fan det seneste års tid. Ikke nok med, at århusianerne ikke har kunnet vinde fodboldkampe, så har de også spillet forfærdeligt. Det har næsten ikke været til at holde ud at se på.
Nu er tavlen visket ren med en ny cheftræner, og Uwe Rösler fik smilet tilbage hos fodboldtilhængerne i "smilets by" i sæsonens første hjemmekamp. Ja, AGF vandt 3-1 over Viborg, men det var lige så meget måden, de gjorde det på. AGF var ganske enkelt fremragende i langt størstedelen af de 90 minutter. Århusianerne spillede godt, skabte chancer og havde ild i øjnene, som man har efterlyst på de kanter. Bravo, AGF!
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Holland – Marokko
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT