Bedst/værst: Lindstrøm med storkamp i FCM-nedtur

Brøndby tog sig en 3-1-sejr over FC Midtjylland i det store brag søndag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Brøndby IF – FC Midtjylland 3-1 (1-1)
0-1 Alexander Scholz (32,)
1-1 Mikael Uhre (37.)
2-1 Simon Hedlund (70.)
3-1 Andrija Pavlovic (83.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Jesper Lindstrøm måtte i sidste uge gå fra banen med en ankelskade, og han har i forvejen udsigt til en knæoperation. Den slags var ikke til at se i dag for den offensive midtbanespiller, som blev dækket tæt op igennem hele kampen. Selvom det var tilfældet, så fik han skabt en hel del for Brøndby, som blandt andet oplægget til 2-1-målet, hvor han var hurtigt opfattende efter, at han tilfældigt fik fat i bolden og sendte den ind til Hedlund, som scorede.

Sådan en situation er noget, som fansene nok kommer til at glemme sent, hvis det ender med guld i denne sæson. Endvidere havde Kevin Mensah sig også en fornem kamp, som må have været en af hans bedste i denne sæson.

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde deres bedste periode af kampen i den første halve time af opgøret. Herefter måtte de indkassere både en udligning og senere et rødt kort til Paulinho. Men inden var Sory Kaba stærkt kørende i offensiven, hvor den store Guinea-angriber endda fik lavet sjove driblinger på Maxsø. Samtidig var det også ham, der fik fremtvunget straffesparket, som gav føringen.

Det blev selvsagt til færre aktioner for Kaba efter udvisningen, men det var nærmest ham, som alene stod for det offensive i størstedelen af tiden med 10 mand på banen. Ellers havde man i anden halvleg gravet sig så langt ned i en skyttegrav med en 5-3-1-opstilling, at det var svært at komme op igen, da Brøndby kom foran i kampen. 

Kampens værste:
Morten Frendrup fik lavet et klodset straffespark, og Josip Radosevic lå lige på kanten af en udvisning, da han havde fået et gult kort. Men de bliver dog overgået med lysår af Paulinho, som fik sig et direkte rødt kort.

Når det er ekstra slemt, så er det fordi, at han tidligere på sæsonen i en kamp mod netop Brøndby også fik et rødt kort. Det kostede enormt, og der må vente ham en meget alvorlig snak om, hvordan man optræder i så store kampe. Han har dog lige et par karantæne-dage nu, så han går glip af kampene mod Randers og FCK.

Kampens detalje:
Til kampen havde Brøndby en special-trøje på for at hylde klublegenden Per Nielsen. Det var i et design som i 1995, hvor man slog Liverpool på udebane, og det kan være lidt af styrken fra dengang, som blev overført til vestegnsklubben. Det lignede i hvert fald lidt, at 90’erne var tilbage igen, og det blev til en sejr over gode gamle Ikast.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Manchester United sætter Chelsea på plads



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Det drømmer alle om’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Fik blackout på Brøndby Stadion

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Ringet op af Brøndby-træner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Helt vild med Brøndby-profil

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Chelsea – Manchester United

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi