Bedst/værst: Lindstrøm med storkamp i FCM-nedtur

Brøndby tog sig en 3-1-sejr over FC Midtjylland i det store brag søndag aften. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Brøndby IF – FC Midtjylland 3-1 (1-1)
0-1 Alexander Scholz (32,)
1-1 Mikael Uhre (37.)
2-1 Simon Hedlund (70.)
3-1 Andrija Pavlovic (83.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Jesper Lindstrøm måtte i sidste uge gå fra banen med en ankelskade, og han har i forvejen udsigt til en knæoperation. Den slags var ikke til at se i dag for den offensive midtbanespiller, som blev dækket tæt op igennem hele kampen. Selvom det var tilfældet, så fik han skabt en hel del for Brøndby, som blandt andet oplægget til 2-1-målet, hvor han var hurtigt opfattende efter, at han tilfældigt fik fat i bolden og sendte den ind til Hedlund, som scorede.

Sådan en situation er noget, som fansene nok kommer til at glemme sent, hvis det ender med guld i denne sæson. Endvidere havde Kevin Mensah sig også en fornem kamp, som må have været en af hans bedste i denne sæson.

FC Midtjylland:
Midtjyderne havde deres bedste periode af kampen i den første halve time af opgøret. Herefter måtte de indkassere både en udligning og senere et rødt kort til Paulinho. Men inden var Sory Kaba stærkt kørende i offensiven, hvor den store Guinea-angriber endda fik lavet sjove driblinger på Maxsø. Samtidig var det også ham, der fik fremtvunget straffesparket, som gav føringen.

Det blev selvsagt til færre aktioner for Kaba efter udvisningen, men det var nærmest ham, som alene stod for det offensive i størstedelen af tiden med 10 mand på banen. Ellers havde man i anden halvleg gravet sig så langt ned i en skyttegrav med en 5-3-1-opstilling, at det var svært at komme op igen, da Brøndby kom foran i kampen. 

Kampens værste:
Morten Frendrup fik lavet et klodset straffespark, og Josip Radosevic lå lige på kanten af en udvisning, da han havde fået et gult kort. Men de bliver dog overgået med lysår af Paulinho, som fik sig et direkte rødt kort.

Når det er ekstra slemt, så er det fordi, at han tidligere på sæsonen i en kamp mod netop Brøndby også fik et rødt kort. Det kostede enormt, og der må vente ham en meget alvorlig snak om, hvordan man optræder i så store kampe. Han har dog lige et par karantæne-dage nu, så han går glip af kampene mod Randers og FCK.

Kampens detalje:
Til kampen havde Brøndby en special-trøje på for at hylde klublegenden Per Nielsen. Det var i et design som i 1995, hvor man slog Liverpool på udebane, og det kan være lidt af styrken fra dengang, som blev overført til vestegnsklubben. Det lignede i hvert fald lidt, at 90’erne var tilbage igen, og det blev til en sejr over gode gamle Ikast.





Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

– Vi bør være favoritter

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Køber sig ind i dansk klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

FC København interesseret i denne angriber

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Trist Kvistgaarden-melding

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb