FC København – AaB 1-0 (0-0)
1-0 Victor Claesson (62.)
Kampens bedste:
FC København:
FC København har særdeles høje forventninger til Elias Jelert, og det forstår man godt, når man ser på den kamp, han spillede mod AaB. Højrebacken var nærmest overalt på banen. Han var fejlfri i defensiven, pakkede Allan Sousa fuldstændig ned og bidrog også med en livsvigtig blokering på netop Sousas store chance i anden halvleg. Offensivt lagde han op til Claessons scoring med et af sine utallige energiske løb, hvor han blev spillet ind bag AaB’s forsvar. Kunne også selv have scoret i første halvleg, da han sendte Granli ud efter en hotdog med en af sine hurtige driblinger – forsøget var dog en smule svagt. I FC København har de tradition for dygtige backs – Jelert passer perfekt ind.
Også Mohamed Daramy var fremragende, og flere gange viste han sig frem med flotte driblinger. Afslutningerne manglede dog kvalitet.
AaB:
Målmandspositionen har været til debat i AaB gennem hele sæsonen, men i Parken viste Theo Sander, hvorfor han bør være klubbens klare førstevalg. At AaB kun tabte 1-0 er i sandhed imponerende, for nederlaget havde været klart større, hvis ikke det var for Theo Sander. Den 18-årige keeper pillede konstant pynten af FCK-spillerne, som ofte stod i kø for at sende bolden i nettet. Den ene gang, hvor det lykkedes, var Sander fuldstændig prisgivet ved målet. Hvis FC København havde smidt point i dag, så ville samtlige FCK-spillere have mareridt om Sander i nat.
Kampens værste:
Det er en hård dom, men prisen går til Nicklas Helenius, som ikke fik meget ud af det i dag. Hans arbejdsbetingelser var naturligvis ikke optimale, når AaB i lange perioder af kampen var presset helt tilbage, men Helenius var hverken farlig foran kassen eller specielt god i det opbyggende spil, hvor han ofte var overmatchet mod Denis Vavro og Davit Khocholava. Helenius er købt ind til at løse AaB’s scoringsproblem, men han skal serviceres i langt større grad, hvis det problem nogensinde skal løses.
Kampens detalje:
Længe var det en kamp mellem Rasmus Thelanders imponerende flotte flyvende hovedstødsclearing eller Denis Vavros tordenskud fra 35-40 meter, som prellede af på stolpen. Begge bliver dog overgået af de 31.633 tilskuere, som havde trodset kulden for at se fodbold i Parken.
Kommentator Zak Egholm sagde i sin kommenterin på Discovery, at det er det højeste tal nogensinde til en Superliga-kamp i februar, så faktum er, at der blev skrevet historie denne søndag. Det skal samtlige af de fremmødte tilskuere have et klap på skulderen over, for det var stærkt medrivende til, at kulissen til årets første kamp i Parken var suveræn.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
